Erdemli Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erdemli Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  erdemli köyü bilgileri - erdemli köyü tanıtım - erdemli köyü resimleri  Erdemli, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün arazisi içinde bulunan tepelerdeki harabelerin Osmanlı ve hatta Türk kültüründen daha eskilere dayandığı hâkim motiflerin ve istimal edilen alfabenin müşahede edilmesiyle kolayca anlaşılabilmesine rağmen Roma İmparatorluğu'nun hangi devresine tekabül ettiği veya daha eski başka bir medeniyete işaret edip etmediği arkeolojik bir katiyetle tespit edilmiş değildir. Köyün münhasıran bir ikametgah olarak mı yoksa nazır olduğu ve mazisi M.Ö. 3. Asır'a dek uzanan Konuralp Kasabası'nın kadim sakinleri tarafından paganist bir mabet veya altar olarak mı kullanıldığı da malum değildir. Tarihi kayıtların mahrumiyeti sebebiyle kat'i bir hüküm vermek zor olsa da mevcut sakinlerin ataları muhtemelen 93 Harbi'nden sonra vuku bulan tehcirin ertesinde Kafkasya' dan gelerek köye yerleşmiş yahut köy Osmanlı İdaresi tarafından muhacirler için ikamet sahası olarak tayin edilmiştir.
  Kültür

  Köy halkı neredeyse tamamiyle Abhaz kökenlidir. Her ne kadar 80'li yıllarla beraber yeni nesil köy halkı Düzce şehri ve civarındaki kasabalara yerleşmiş, bir kısmı da başka şehirlere taşınmışsa da kalan nüfus hala Abhaz adetlerine teveccüh etmekte ve bilhassa yaşlı nüfusun aktif olarak Abhazca konuştuğu müşahade edilmektedir.
  Coğrafya

  Düzce merkezine 11 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  Nüfus sürekli aktiftir, çünkü köydeki insanların çoğunluğu fındıkçılık ile uğraşmaktadır. Fındık mevsimi de yaz olduğundan, en çok nüfus yaz ayında olmaktadır. Bunun sebebi herkes köydeki evlerine bir iki aylığına gelir ve orada kalır. Fındık işçileri de yaklaşık 70-80 kişi nüfusu artırmaktadır. Köyün asıl nüfusu 51'dir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 89
  1997 111
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün neredeyse tamamı fındıkçılıkla uğraşmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şuan köy muhtarı İrfan ÖZDEMİR'dir.

  Köyün şuanki muhtarı:

  İrfan ÖZDEMİR
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. Benim Köyüm Çok Özledim :D
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdemli Köyü Merkez Forum Tarih
Erdemli Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Erdemli Köyü Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 10 Mayıs 2010
Erdemli Köyü Çayeli Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Sorgun Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Sinap Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş