Erdelli Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erdelli Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akhisar Erdelli Köyü - Erdelli Köyü Hakkında - Erdelli Köyü Tanıtımı - Erdelli Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Ahmet GÜNHAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (236) 424 20 69

  Cep Telefonu: 0 (544) 515 79 20

  Erdelli, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği bilinmemektedir. Osmanlı dönemindeki kayıtlarda Timar arazisi olduğu ve köyün isminin Erderli olarak kayıtlı olduğu yazılmaktadır.(1)Sindelli köyü ile ortak olarak kullanılan mezarlıktan dolayı (Koca Mezar) Avşar köyü olması ihtimali yüksektir. Sindelli köyünün Avşar köyü olduğu ile ilgili kayıtlar vardır. Bu nedenle iki köy halkının akrabalıkları düşünülmektedir. Ortak mezarlık 19 yüzyıl sonlarında salgın hastalık dolayısı ile cenazeleri götürmekte zorluk çekildiğinden bu mezarlık yerine köy kenarında simdiki mezarlık kurulmuştur. Salgın hastalığın geçmesinden sonra da yeni mezarlığa defin yapılarak eski mezarlık terkedilmiştir. Köyün tapu senedi olan Koca mezar ovanın ortasında kaderine terkedilmiş ve orman olmuştur.

  Erdelli isminin bu günki adıyla Transilvanya'ya Osmanlının verdiği Erdel adından mı kaynaklandığı yoksa Erdel den gelenler tarafından mı kurulduğu veya sadece bir isim benzerliği mi bilinmemektedir. Yazılı kayıt ve kanıt yoktur. Erdel 1559—1671 devresinde Türklerin hâkimiyeti altındayken 1671 den sonra kaybedilmiştir. Erdel'den gelenlerin veya gelen bir iki ailenin yerleştirildiği bir yer olma ihtimali zayıf olsa da vardır.

  Erdel Balıkesir yakınlarında yörüklerin yerleştirildiği bir iskan bölgesidir.Halen Balıkesir merkeze bağlı Erdel köyü cardır. Karakeçili yörüklerinin ilk yerleşik hayat geçirildiği yerlerdendir. Köyün kurucularının bu bölgeden gelip gelmediği araştırılmalıdır.

  Osmanlı döneminde Karaosmanoğlu ailesinin bölgede hakim olduğu ve Mütesellim ve ağalık yaptığı dönemde ayanlar'dan bir ve bir kaçının bu köyde oturduğu ve arazilerde tarım yapıldığı ve deve kervanlarının olduğu ve Palamut meşesi taşındığı ve ticaretinin yapıldığı söylenmektedir. 1779 yılında Yayaköy'de ölen Karaosmanoğlu Abdullah Ağanın muhalefat defterine göre Erdelli köyünü iltizam altında bulundurduğu yazmaktadır.(2)

  İltizam:(Osmanlı devrinde, devlet gelirlerinin (vergilerin) bir bölümünün belli bir bedel karşılığında devlet tarafından kişilere devredilerek toplanması yöntemi.)

  (1)Tarihte Ayanlar.Karaosmanoğulları üzerine bir inceleme s.78.Yuzo Nagata TTK Yayınları
  (2) Manisa Şeriye sicilleri defteri incelemesi 1780 tarihli bir kayıt için Defter 223 sayfa 7-8 Ç.Uluçay Düşünceler

  Kültür

  Köyde bir cenaze olduğunda,40.gününde geleneksel pilavlı bezdirme yapılmaktadır. Köy düğünlerinde geleneksel Keşkek ve nohut yemekleri mutlaka yapılmaktadır. Bayramlarda arefe günü akşamı [SURA]diye adlandırılan kuzunun ön bacağından içine pirinç konularak yapılan özel yemekleri fırında pişirilerek yapılmaktadır.Köye girişte Orman bakanlığına bağlı şahane mesire yeri vardır,piknik alanı olarak kullanılmaktadır ve bu alanda her yıl HIDIRELLEZ şenlikleri yapımaktadır.

  Coğrafya

  Manisa iline 72 km, Akhisar ilçesine 20 km uzaklıktadır.Köyede şimdilerde azda olsa tütüncülük vede asıl tarım olarak zeytincilik yapılmaktadır buna bağlı olarak {1]Adet zeytin işletmesi ve [3]Adet zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.Köyün batısından başlayıp güneyinden geçen Kocadere ve kuzeydoğusundan gelen adı köyderesi diye geçen [2]Adet akarsuyu bulunmaktadır ama şimdilerde mevsimlerin kurak olması nedeniyle yazları akmamaktadır.Köy ovasının güneyini sulamak amacıyla Koca dereye bağlı olarak 1969 yılında sulama kanalı yapılmıştır ve buradan sulu tarım yapılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi basta olmak üzere ve denize uzaklığından dolayı karasal iklimde kendisini göstermektedir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 525
  1997 640

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ahmet Günhan
  1999 - Ahmet Atak
  1994 - Şerif Yüksel
  1989 - Halit Demir
  1984 - Kazım Atak
  1977 - Selehattin Çelik
  1972 - Şerif Yüksel
  1967 - Kazım Atak
  1962 - Ahmet Şen
  1957 - Ahmmet Uysal
  - Abdi Uslan
  - H.İbrahim Ünlü
  - Halit Görgün
  - Ahmet Şen

  Altyapı bilgileri

  Köyde bir adet Cami ve ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık ocağı vardır.[1]Adet ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet vardır.[1]Adet köy odası gelen misafirlere hizmet vermektedir.Köyde [1]Kasap,[3]Kahve,[3]Bakkal,[2]Soguk demirci ve [1]Benzin istasyonu ,elektrikçi,traktör tamircisi,oto elektrikçisi ve berber bulunmaktadır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdelli Köyü Akhisar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş