Erbeyli Köyü İncirliova Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erbeyli Köyü İncirliova Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erbeyli Köyü Bilgileri - Erbeyli Köyü Hakkında - Erbeyli Köyü Tanıtımı - Erbeyli Köyü Resimleri  İlçe: İNCİRLİOVA - İl: AYDIN


  Köy Muhtarı: Hüseyin ÖZDEMİR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0.256.581 12 33

  Cep Telefonu:


  0.542.727 82 13

  Erbeyli, Aydın ilinin İncirliova ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında detaylı bilgi yoktur. Ancak, özellikle zeytinyağlı yemeklerin köy mutfak kültürünün başında geldiği bilinmektedir.

  Coğrafya

  Aydın il merkezine 15 km uzaklıkta olan Erbeyli Köyü, İncirliova ilçe merkezine 5 km mesafededir. Köyün doğusunda İncirliova ilçe merkezi, batısında Germencik ilçe merkezi, güneyinde Sınırteke Köyü ve kuzeyinde Akçeşme Köyü bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1169
  1997 1318

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ayrıca özel sektöre ait, biri pirina, diğeri zeytinyağı üretimi yapmakta olan iki fabrika bulunmaktadır. Özel şahsa ait bir tavuk çiftliği vardır. Bunların yanı sıra, köyde devlete bağlı Erbeylı İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde incir araştırma ve tavukçuluk birimleri de hizmet vermektedir. Köyde ayrıca bir ekmek fabrikası bulunmaktadır. Köyde seracılık da yaygın olarak yapılmaktadır. Erbeyli Köyü'nde bunlara ek olarak bir de incir işletmesi vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004- Hüseyin Özdemir
  1999- Hüseyin Özdemir
  1955- İbrahim Ethem Özkan
  1950- İbrahim Ethem Özkan
  1945- İbrahim Ethem Özkan

  Altyapı bilgileri

  Köyde Hüseyin Özdemir'in modern bilgisayar alt yapısını oluşturduğu bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi olmasına rağmen kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köyde ayrıca Sağlık Bakanlığı'na ait bir sağlık ocağı hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hizmetleri mecuttur. İzmir-Aydın otoyolunun bir kısmı Erbeyli Köyü sınırları içinden geçmektedir. Bunlarin yanısıra, TCDD demiryolu güzergahında bulunan köyde bir demiryolu istasyonu mevcuttur. Köy içi yolların önemli bir kısmı parke taşıyla kaplanmıştır. Çiftçinin malının değerlendirilmesine katkıda bulunan TARİŞ KOOP köyün istasyon mevkiindedir. TARİŞ'in üç kurucusundan biri de köyün ileri gelenlerinden merhum AHMET SARI'dır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erbeyli Köyü İncirliova Forum Tarih
Ömerbeyli Köyü Germencik Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Erbeyli İlköğretim Okulu İncirliova Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Şubat 2011
Merbeyli İlköğretim Okulu Germencik Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 28 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş