Epiglotit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Epiglotit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Epiglotit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi


  EPIGLOTIT (Nefes Borusu Kapakçığı İltihabı)


  Epiglotit nefes borusunun üstündeki ufak kıkırdağın iltihabıdır. En sık 2-5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ama yetişkinlerde de rastlanır. Erkeklerde kadınlardan beyaz ırkta diğerlerinden daha sıktır. Epiglotit bakteri enfeksiyonudur. Hodgkin hastalığı lösemi ve bağışıklığı yok edici hastalıklar epiglottitisli ortam yaratırlar.

  Belirtiler

  - Boğaz ağrısı

  - Ateş

  - Yutma zorluğu

  - Kısık-boğuk ses.

  - Nefes alma güçlüğü (acil).

  Teşhis

  Epiglotit belirtileri farenjit ve bademcik iltihabı belirtilerine benzer. Çocuğunuzda boğaz ağrısı görülür ve yutma çok güçleşir. Ateşlenirler ve sesleri kısılır. 1-2 günden uzun sürerse doktora başvurun. Doktor boğazını muayene edip kültür testi yaptırmak için örnek alacaktır. Bakteri bulunursa

  Tedavi

  Genelde antibiyotik tedavisiyle bakteri yok edilebilir. Çok güç nefes alma hallerinde nefes borusundan içeri tüp sokularak nefes almaya yardımcı olunur (tracheostomi).

  Not: Doktor antibiyotik tedavisine başlar. Belki boğaz röntgeni de ister. iltihap hızlı bir şekilde başlayıp 1-2 saatte akut hale gelir. Küçük dil şişince nefes borusunu tıkayıp nefes almayı güçleştirebilir. Kişi boynunu ileri uzatıp öne eğilerek daha yi nefes almaya çalışır. Böyle bir durumda derhal ambülans çağırın ve hastaneye ulaşın.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş