Epidural Anestezi ( Agrısız Dogum ) Nedir - Epidural Anestezi Hakkında Bilgi

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Epidural Anestezi ( Agrısız Dogum ) Nedir - Epidural Anestezi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Epidural Anestezi ( Agrısız Dogum ) Nedir - Epidural Anestezi Hakkında Bilgi

  Doğumun aktif fazı başlayıp dilatasyon dediğimiz rahim ağzı açıklığı da 2 cm civarına geldiğinde kadın için ciddi ağrılı olabilecek bir dönem başlar. Bu dönemde genellikle dayanılmaz ağrı hissi nedeniyle kadının konforuna yardımcı olabilecek en önemli ve etkin yöntem epidural anestezi olacaktır. Bu, prensip olarak sırttan omurilik çevresindeki kılıflar arasına bir iğne yardımıyla ağrısız olarak yerleştirilen yumuşak bir kateter yardımıyla verilen lokal anestezi ilaçlarının etkisiyle vücudun belli bir seviyesinin aşağısında ağrı duyusunun hissedilmemesidir. Bu arada dokunma duyusu genelde hafif de olsa kalmakta, motor fonksiyonlar, yani istemli kas hareketleri de bir miktar etkilenmektedir. Bütün bu değişiklikler geçici bir süre olup ilacın etki süresinin tamamlanması ile geriye süratle dönecektir. Eğer anestezinin devam etmesi istenirse ilaç dozları belli aralıklarla tekrar edilir

  .[​IMG]

  Rahim kasılmalar yani ağrılarla yavaş yavaş açılır ve tam açıklık olduktan sonra gelen kısmın (baş) önünde engel kalmayacağı için yine ağrılarla çıkıma doğru itilir. Bu bölümler çok ağrılı olduğu için epidural anestezinin kadın açısından yararı büyük olacaktır.
  Son bölümde ise kadının tam açık olan rahimden çıkıma doğru bebeği ittirebilmesi için epidural anestezi bir süre kesilir ve böylece bebek ıkınmalarla doğar. Bu dönemde zaten kadının hissedeceği ağrı değil derin bir ıkınma duyusudur.
  Doğumun gerçekleşmesi sonrasında epizyotomi denen vajina kesisi tamiri sırasında ve sonrasında ağrı olmaması için yine epidural anesteziden faydalanılabilir.
  Epidural anestezi ülkemiz ve dünyada ayrıca sezaryen için de başarıyla kullanılabilmektedir. Sezaryen sonrası 24 saat kadar epidural kateter yerinde bırakılarak ve özellikle de katetere bağlanan bir pompa ile yeni annenin sezaryen sonrası tam bir konforu sağlanmaktadır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Epidural Anestezi Agrısız Forum Tarih
Anestezi Nedir, Anestezi Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Dilber Ay Anestezi - Noldu Gardaş 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 31 Ekim 2011
Anestezi Teknisyenin Eğitimi Ve Yükselme Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011
Anestezi Teknisyenin Çalışma Ortamı Ve İş Bulma Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011
Anestezi Teknisyeni Olmak İçin Gerken Koşullar Nelerdir Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş