Entel tiyatrocular!

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Entel tiyatrocular! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Entel tiyatrocular!

  Selim Çoraklı - 19.02.2006 - 02:14
  [​IMG]  Entel tiyatrocular!
  Sosyal yönden oturmamış toplumlarda halktan uzak entel sınıfların oluşması kaçınılmazdır. Bir de bu entel sınıf arasında türeyen "entel tiyatro"cu takımı vardır ki, geçimlerini halktan gelen paralarla sağlamalarına rağmen, halka inmeyi, halk ile olmayı, halkın içinde yaşamayı aşağılık bir eylem addederler. Çünkü onlara göre halk, "eğitilmesi gereken ve aldığı eğitim yönünde kafasını kaldırmadan bu entel sınıfa itaat etmesi gereken bir mahlûk”tur.
  İşin daha da ilginç yanı nedir biliyor musunuz? Bu enteller, halkı mahlûk olarak görmelerine rağmen ağızlarından bir türlü, "Halka inmeliyiz, halkın içinde olmalıyız, halktan yana tavır almalıyız", sloganlarını düşürmezler.
  Elbette düşürmemelerinin bir sebebi vardır, o da; bunu halkı uyuşturmanın bir aracı olarak kullanmalarıdır.
  Hele hele bu entel tiyatrocu sınıf içerisinde kendilerini çizginin en solunda gören bir takım vardır ki, gerçekten evlere şenlik!... “Halktan yanayız” kavramı bunların ağzında adeta "Kenger Sakızı"dır ve istedikleri yöne doğru ne kadar uzatırlarsa uzatsınlar bir türlü kopmaz.
  Kendilerini “Biz elit bir sınıfız, farklıyız” inancına kilitleyerek buna gönülden inanan enteller, bir yandan halktan yana olduklarını dillerinden düşürmezken, diğer yandan, halkın ne örfünü, ne âdetini, ne inancını, ne yaşantısını uzaktan/yakından bilmedikleri gibi kabullenmezler de… Çünkü günlerini kendilerine ayrılan ve üslendikleri misyonun mabetlerinde geçirir, dışarı adım atmaz, akşam olunca da yine kendileri gibi entellerin takıldığı ve demlendikleri meyhanelere-lokallere-hotellere-lobilere giderek günlerini bitirirler.
  Halkın entellerin yaşadıkları yerlere/mekânlara yaklaşması/ ulaşması ise adeta imkânsızdır. Bu enteller yazılarını, senaryolarını, piyeslerini, oyunlarını ise içtiklerinin kafalarında meydana getirdiği “çakırkeyiflik” içerisinde kaleme aldıklarından dolayı, halkın inancını, örfünü, kültürünü küçümsemeden yapamazlar. Aslında belki ayık olsalar, yaptıklarının yanlışlığını biraz olsun anlayabilirler; ama dedik ya, çakırkeyifliğin verdiği ruh hali buna mani oluyor.
  Entel elitlerin en büyük özelliklerinden biri de birçok konuda saplandıkları takıntılardır. Bunlara göre en iyi yazıyı, en iyi şiiri, en iyi oyunu, en iyi piyesi kendileri yazar, en iyi tiyatroyu kendileri sahneye koyar. Kendilerinin dışındakiler ise, yok edilmesi gereken bir kısım “yobaz ve gerici”lerdir.
  Sağ olsunlar, “aydınlatmacı” fikirleriyle bizi aydınlatıp karanlıkta bırakmıyorlar!!! Ancak öyle bir aydınlatıyorlar ki, meydana çıkan ışık demetleri kendi gözlerinin de hiçbir şey görmemesine sebep oluyor.
  Bence halkımız uyanmadığı müddetçe, kendisinden yana görünen(!!!), ancak gerçekte kendisini aşağılayan entel elitlerden daha çok çekeceğe benziyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Entel tiyatrocular Forum Tarih
Entelektüeller Ve Toplum Seviyeli-Ciddi Konular 23 Mayıs 2011
Nesli Tükenen Bitkiler - Bois Dentelle Ağacı Doğa ve Bitkiler 14 Nisan 2011
Acentelik ne demek - Acentelik nedir - Acentelik anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 6 Ocak 2011
Entelektüel olacağım diye kıllı bacakla dolaşamam Magazin Haberleri 18 Aralık 2009
Firmin Hümanist Entel Serseri - Sam Savage Kitap, Resim ve Dergi 2 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş