Enginar, Enginarın Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Enginar, Enginarın Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ENGİNAR:
  Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur.
  Prostat, meme ve rahim ağzı kanserine karşı iyi gelir.
  Enginarın içinde bulunan Silymarin maddesinin, hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıca Silymarin maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu belirtti. Enginarın içinde, fiber, magnezyum, folate ve C vitamini bulunduğu, bu sebzeyi bol miktarda tüketenlerin, bulundukları yaşın daha altında gösterdikler
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Enginarın Faydaları Yararları

  Enginarın Sindirim Sistemine Faydaları

  Çok sevilmese de enginar Sindirim sisteminin dostu..

  Eski çağlarda kralların sofralarını süsleyen ve yazın habercisi olarak adlandırılan enginarın içindeki ''ciarin'' adlı madde nedeniyle karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu bildirildi.

  [​IMG]

  TİPİK AKDENİZ BİTKİSİ
  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Şeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkbahar aylarından itibaren tezgahlara çıkan ve yazın habercisi olan enginarın tipik bir Akdeniz bitkisi olduğunu belirtti.

  BESİN DEĞERİ YÜKSEK
  Eski çağlardan beri bilinen ve kral sofralarının en geçerli yemeği olarak anılan enginarın, ''çok yıllık'' bir bitki olduğunu ifade eden Şeniz, ''Enginarın toprak üstü organları bir yıllık, toprak altında bulunan kök kısmı ise çok yıllıktır. Bulunduğu yerde 8-10 yıl kalabilir ve ürün verir. Sofralarımızı süsleyen değerli bir sebze olan enginarın besin değeri çok yüksektir. Birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içerir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini içinde barındırır'' dedi.

  Prof. Dr. Şeniz, mineral maddelerce de son derece zengin olan enginarın kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle dikkat çektiğini belirterek, şöyle devam etti:

  SİNDİRİM SİSTEMİNİN DOSTU
  ''Enginarda bulunan 'ciarin' isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Enginarın ayrıca romatizma, üre, kolesterol ve damar sertliğini de iyi gelir. Sebze olarak yenmesinin yanı sıra yapraklarının da kaynatılarak suyunun içilmesinin faydalı olduğu bildirilmiştir. Sağlık için mevsiminde enginar tüketilmeli. Aslında sağlık açısından mevsiminde hangi meyveyi hangi sebzeyi yersek yiyelim faydalıdır.''

  Türkiye'de ''erkenci ve geççi'' çeşitleri bulunan enginarın pazarlarda yüksek değer bulduğunu anlatan Şeniz, bu değerli sebzenin yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanıldığına işaret etti.

  Şeniz, enginarın kültüre geç alınan bir sebze olması nedeniyle ekim alanlarının sınırlı kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

  ''Enginar yetiştiriciliğinin fazla gelişememesinin önemli nedenlerinden biri de bitkinin iklim yönünden çok seçici olması ve tohumla üretilmemesidir. Bitki, toprak altındaki köklerden alınan bölümlerle çoğalıyor. Özellikle Fransa'da tohumla üretilebilen çeşitler geliştirildi. Bu çeşitler de ülkemize girmeye başladı. Dolayısıyla gelecek yıllarda bu sebzenin daha geniş alanlarda daha yüksek miktarlarda yetiştiriciliğinin yapılacağını düşünüyorum.''
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Enginarın Bilinmeyen Yönleri

  Enginar, severek yenilen makbul bir sebzedir. Kabuğundan, sapından özenle ayıklanmış olarak, manavların, pazarların, tezgâhlarını süsler. Yapılan son bilimsel araştırmalara göre enginarın kabuk ve saplarının da son derece yararlı özellikler taşıdığı ortaya çıkmış bulunuyor. Birçok sebze türünden farklı olarak, enginar yüksek düzeyde karbonhidrat, protein, A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini de içinde barındırmaktadır. Mineral maddeler bakımından da oldukça zengin olup, kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içermektedir.


  [​IMG]

  Karaciğer hastalıkları
  Enginarın antioksidan özellikleri olması dolayısıyla karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bolca sebze olarak tüketmesi ve yapraklarının suyunu kür olarak içmesi, hekim tedavisine yardımcı olarak öneriliyor. Aşırı alkol alımının getirdiği karaciğer yağlanmasında son derece yararlı bir bitkidir.

  Kalp ve kolesterol
  Kolesterol hastaları üzerinde altı haftalık bir enginar yaprağı kürü uygulanmış ve sonucunda hastaların kolesterol düzeylerinde % 10–15 oranlarında bir düşüş saptanmış. Kalbi besleyerek, kanı temizlemesi, kalbi zorlayan üre ve kolesterol düzeylerini düşürerek,kalbin rahatça çalışmasını sağlaması bakımından son derece yararlı bir bitkidir. Enginar suyu kürü kalp çarpıntısında etkilidir.

  Safra kesesi ve sindirim rahatsızlıkları
  Enginar yapraklarının kaynatılıp içilmesi, safra kesesi rahatsızlıklarında ve sindirim problemlerinde oldukça etkilidir. İçerdiği ’Cynarine’ adlı maddenin en sert maddelerin bile sindirilmesine yardımcı olduğu biliniyor. Bağırsakları adeta yıkayarak, temizler ve ishalleri önler. Bir enginarın yapraklarının dış kısımlarını atarak altında kalan bölümünü iki su bardağı kaynar suya koyun ve üstü kapalı olarak, kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzüp bu suyu için. Hafta 3 gün bu kürü 1 ay süreyle aç veya tok karnına uyguladığınızda olumlu sonucu alabilirsiniz.

  Romatizma, arterit ve gut hastalıkları
  Kür halinde alınan enginar romatizma rahatsızlıkları, arterit ve gut hastalığında oldukça yarar sağlar.

  Şeker hastalığı
  Kandaki şeker oranını düşürür. Vücuda dinçlik ve canlılık verir. Bütün bu belirttiğim yararlarının dışında kabuğunun suyuyla saçlar durulanırsa, saçları besler. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserinin oluşmasını önler. Böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, yaşlanmanın etkilerinin azaltır.

  Önemli not:
  Son zamanlarda piyasada satılan enginar tabletlerini kullanmadan önce hekime danışmakta yarar olduğu kanaatindeyim.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Enginar Faydaları Yararları


  Enginar
  Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

  [​IMG]

  Faydaları
  Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar.

  Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker.
  Sindirimi kolaylaştırır.
  İdrar söktürücüdür.
  Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür.
  Vücuda dinçlik verir.
  Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir.
  Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur.
  Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir.
  Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır.
  Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır.
  İshali keser.
  Ter kokusunu giderir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Enginar Enginarın Faydaları Forum Tarih
Enginarın Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 25 Eylül 2011
Enginarın Faydaları Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2011
Zeytinyağlı Enginar Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 11 Temmuz 2012
Enginar Yaprağı Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 9 Ocak 2012
Labneli Enginar Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 19 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş