Engelli gençlerden bale ve hiphop

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Engelli gençlerden bale ve hiphop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalyalı bir grup engelli genç, geliri engelliler yararına harcanacak sanat etkinliğinde, bale ve hiphop gösterisi yaptı, kolbastı oynadı.

  [​IMG]

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın'ın başkanlığını yürüttüğü Antalya Gönüllüleri Derneği Kültür ve Sanat Birimi ile Engelliler Birimi'nin ortak sanat projesi kapsamında, çeşitli engel gruplarındaki çocuk ve gençler, ''Engel-sizsiniz'' adlı etkinlikte bir araya geldi.

  Haşim İşçan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte, işitme ve zihinsel engelli çocuklar kolbastı oynarken, down sendromlu çocuklar hiphop gösterisi yaptı. Görme ve işitme engelli gençler de enstrüman çaldı. Etkinlikte ayrıca Türkiye'deki ilk tekerlekli sandalyede bale topluluğu gösteri gerçekleştirdi.

  Antalya Gönüllüleri Derneği Kültür ve Sanat Birimi Başkanı Selen Demirel ile Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde tenor olarak görev yapan eşi Devrim Demirel'in sahneye koyduğu etkinlikte, tekerlekli sandalyede bale yapan bedensel engelli grup, Cafe Anatolia'nın September Storm adlı eseri eşliğinde dans etti.

  İzleyiciler tarafından büyük alkış alan 63 engellinin katıldığı etkinliğin gelirinin engelli bireyler için harcanacağı belirtildi.

  Etkinliğin ardından gazetecilere açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, gösteriyi izledikten sonra çok duygulandığını anlattı. Bu etkinliği hazırlayan Devrim ve Seren Demirel'e teşekkür eden Akaydın, ''Bir hümanizma gösterisi. Antalya'ya yakışan bir sunumdu'' dedi.

  Etkinliği daha da geliştirerek sahneye konulması için her türlü maddi ve manevi desteği vereceğini kaydeden Akaydın, düzenleme çalışmalarının sürdüğü Işıklar Caddesi'nde de engellilere yönelik düzenlemeler yaptıklarını hatırlattı.

  Akaydın, ''İlk defa Antalya'da görme engellilere yönelik bir kaldırım düzenlemesi yapacağız'' diye konuştu.

  Sanatçı Devrim Demirel ise tutkunun engel tanımadığını herkese gösterdiklerini belirterek, ''Bundan sonraki hedefimiz ve hayalimiz, tekerlekli sandalye bale topluluğu ile özgün bir eserle Devlet Opera ve Balesi sahnesinde olmak'' dedi.

  -BİRİNCİ KATTAN DÜŞTÜ, ANCAK YİNE DE SAHNEYE ÇIKTI-

  Öte yandan gösteri öncesi kuliste bekleyen ve kolbastı grubunda yer alan zihinsel engelli 22 yaşındaki Ayşe Özkan, talihsiz bir kaza yaşadı.

  Özkan, kulisin arka kısmında provaların gerçekleştiği bölümün birinci katında, oyun oynadığı sırada dengesini kaybederek, aşağıya düştü. Şans eseri sandalyelerin üzerine düşen Özkan'a ilk müdahaleyi etkinliğin yetkilileri yaptı.

  Daha sonra sağlık ekipleri tarafından kontrol edilen Özkan'ın yaralanmadığı belirlendi. Özkan, sağlık ekiplerinin onay vermesi üzerine sahneye çıkarak, kolbastı oynadı.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Engelli gençlerden bale Forum Tarih
Engelli sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Engelli insanların ne gibi sorunları vardır? Eğitim Bilgileri 10 Nisan 2016
Engellilere karşı nasıl davranmalıyız? Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2016
Engellilere nasıl yardımcı olmalıyız? Sorular ve Cevaplar 3 Ekim 2014
BEDD Bedensel engellilerle dayanışma derneğinin görevleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 23 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş