Engelli Çocuklardan Mülki Erkana ziyaret

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Engelli Çocuklardan Mülki Erkana ziyaret konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’in Nusaybin ilçesi Kaymakamı Yücel Gemici, eğitimin her yaşta ve her şartta her vatandaşın anayasal hakkı olduğunu ifade ederek engelli
  vatandaşların eğitimi konusunda gelişmeler iyi yaşandığını söyledi. Özürlülerin eğitilmesi için kurumların kurulması gerektiğini, bunu devlet kendisi yapmasa da özel teşviklere destek vermesinin sosyal devlet anlayışının bir gereği olduğunu aktaran Gemici, engeli vatandaşların eğitilmesinin sağlıklı toplum için şart olduğunu bildirdi.
  Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar 10-16 Mayıs Engeliler Haftası nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti. İlçede faaliyet gösteren Özel sevgi Güneşi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim alan özürlü çocuklar öğretmenleri ile birlikte ilk olarak Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ı makamında ziyarete bulundu.
  Rehabilitasyon merkezi yetkililerinden bilgi alan Gökkan, Belediye olarak özürlüler için geliştirilen projelere destek vereceklerini ifade etti. Özürlü çocukları seven ve bir süre muhabbet etmeye çalışan Gökkan, Özürlülerin eğitilmesinin toplum için de yarar sağlayacağını anlattı. Ailelerin engelli çocuklarını eğitmeleri konusunda bilinçlendirilmesi konusunda rehabilitasyon merkezi yetkililerinin isteğine Gökkan, “Engeliler toplumumuzda büyük bir nüfus teşkil ediyor. Bu vatandaşlarımızla ilgili somut projeler gerçekleştirerek topluma kazandırabiliriz. Yapacağınız projelere katkıda bulunup ailelerimizi bilinçlendirebilir, engelli çocuklarımızın eğitime katılmalarını sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.
  Engeliler Emniyet Müdürü Hüseyin Bilgilioğlu’nu makamında ziyarettin sonra Kaymakam Yücel Gemiciyi makamında ziyaret etti.
  Engelli çocuklarla ilgili bilgi alan Gemici, engeliler ile toplum arasında ciddi problemlerin bulunduğunu dile getirdi. Ancak son yıllarda açılan rehabilitasyon merkezleri ile bu sorunlar biraz aşıldığını belirten Gemici, “Devlet her vatandaşına sahip çıktığı gibi engelli vatandaşımıza da sahip çıkması soysal devlet anlayışının bir gereğidir. Her yaşta ve her şartta ne olursa olsun bu engelli vatandaşlarımızın eğitime kazandırılması ve topluma entegre olması gerekli. Bunun için son yıllarda açılan rehabilitasyon merkezleri önemli bir adım olmuştur” diye konuştu.
  Engellilerin hayatın her alanında engellerle karşılaştığını ifade Eden Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın ise,”Engelilerin haftasını veya gününü bir gün kutlanmakla engeller ortadan kalmıyor. Engelli vatandaşlarımız birçok konuda ihmal edilmiş. Ancak sahiplenme bilinci son zamanlarda artıyor.” İfadelerini kullandı.
  Amaçlarının engellileri hatırlatmak ve engellilerin sorunlarını dile getirmek olduğunu kaydeden Rehabilitasyon merkezi yöneticisi Abdurezzak Kılıç, bu amaçla ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. Psikolojik Danışman M. Mustafa Alhan ise, Özür gurupları ve engelli çocuklar hakkında ayrıntılı bilgi vererek, engelli ailelerin destek eğitiminin önemini vurguladı. / Mehmet Doğan - Nusaybinim.com

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Engelli Çocuklardan Mülki Forum Tarih
Engelli sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Engelli insanların ne gibi sorunları vardır? Eğitim Bilgileri 10 Nisan 2016
Engellilere karşı nasıl davranmalıyız? Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2016
Engellilere nasıl yardımcı olmalıyız? Sorular ve Cevaplar 3 Ekim 2014
BEDD Bedensel engellilerle dayanışma derneğinin görevleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 23 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş