Engelli Çocuklar Botoxla Yürüyor

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Engelli Çocuklar Botoxla Yürüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ENGELLİ ÇOCUKLAR BOTOXLA YÜRÜYOR


  Dr. Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Serebral Palsi hastası engelli çocuklar, botox (Botulinum Toksini) sayesinde yeniden yürümeye başlıyor.
  [​IMG]

  Türkiye'nin en büyük çocuk hastanesi Dr. Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum sırasında beyin hasarı nedeniyle hareket bozukluğu gelişen Serebral Palsi hastası çocuklar, botoxla tedavi ediliyor. Ayakları üzerine tam basamadıkları için yürüyemeyen Serebral Palsi'li minikler, bacaklarına enjekte edilen botox sayesinde ayaklarına tam basıp, yürüyebiliyorlar. Doğuştan Serebral Palsi hastası Balıkesirli Nazar Doğan (5) da botox sayesinde yürümeyi başardı. Dr. Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Ortopedi Uzmanı Dr. Hakan Vuruşkaner tarafından botox tedavisi uygulanan Nazar, Botulinum Toksini uygulanmasının ardından ayaklarının üzerinde durup yürümeye başladı. Babaannesi Sevnur Doğan'la birlikte hastaneye getirilen Nazar, ilk defa ayakları üzerinde durmanın sevincini yaşadı. Sağlık Yayıncılık

  Botox Tedavisi 6-8 Ay Sürüyo
  r
  Botox'un yıllarda estetik cerrahi alanında kullanılan bir yöntem olarak görüldüğünün altını çizen Dr. Hakan Vuruşkaner, Sağlık Dergisi Muhabirine yaptığı açıklamada, botoxu Serebral Palsi'li hastaların normal yürümesi için kullandıklarını belirterek, 'Botox aslında bir bakterinin ürettiği bir zehir. Bu zehir sinir ve kas blokajı yaparak gergin kasların gevşemesini sağlıyor. Bu gevşeme Serebral Palsi'li hastalarda önemli bir sorun olan gerginliğin gevşemesine yardımcı oluyor. Hastanemize SP'li çocuklar yoğun olarak geliyor. Nazar da bu çocuklarımızdan biri. Onu da botoxla tedavi ettik. Botoxun etkisi 6-8 ay sürüyor. Çocuk bu sürede iyi bir fizik tedavi ve rehabilitasyon görürse tamamen düzgün yürüyebilir' dedi.

  Botox Nedir?
  Botox 'clostridium botulinum ' adı verilen bir bakteriden elde edilen bir zehirdir. Zararsız olmasının nedeni çok ufak dozlarda kullanılması ve vücuda dağılmamasıdır. Bu zehir kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar. Steril iğneler aracılığıyla Botox tedavi edilecek bölgedeki kas gruplarına gerekli dozlarla injekte edilir. Bu sayede kasılmış olan kaslar rahatlamaya başlar. Botox uygulandıktan yaklaşık üç hafta kadar sonra en yüksek verime ulaşır. Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden normal yaşama hemen dönülebilir.
   

 2. UquR

  UquR Üye

  Allah herkese şifa versin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Engelli Çocuklar Botoxla Forum Tarih
Filmi engelli çocuklarla izlediler Sinema Dünyasından Haberler 11 Aralık 2009
Engelli Çocuklardan Mülki Erkana ziyaret Mardin Tanıtımı 18 Mayıs 2009
Engelli sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Engelli insanların ne gibi sorunları vardır? Eğitim Bilgileri 10 Nisan 2016
Engellilere karşı nasıl davranmalıyız? Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş