Enfeksiyon Belirtileri, Tedavileri

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 30 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Enfeksiyon Belirtileri, Tedavileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enfeksiyonu önemseyin


  İdrar yolu enfeksiyonu, kasık ağrıları ve halsizlik gibi belirtiler gösterir. İdrarı uzun süre tutmak hastalığa davetiye çıkartır....
  Normalde, idrarın içinde mikrop bulunmaz. Dışardan alınan mikroplar sonucu idrar yolu enfeksiyonu olduğu zaman genellikle ilk tutulan organ mesanedir. Bu enfeksiyona "sistit" adı verilir. Eğer böbreklerde enfeksiyon olursa "piyelonefrit" denir. Her iki durumda da ilgili organa mikropların yerleşmesi söz konusudur ve tedavi mutlaka antibiyotikle yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta, mutlaka idrar kültürünün yapılması ve antibiyograma göre hangi antibiyotiklerin mikropları ortadan kaldıracağını anlamaktır. Böylece uygun, etkili ve gerekli ilaç verilebilir. Aksi takdirde, çok kolay tedavi olabilecek bir hastalık, önemli problemler yaratacak durumlar doğurabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir ?
  Mikropların yerleştiği organın (genellikle mesane) iç yüzeyi, örneğin boğazımızda bir enfeksiyon olduğu zamanki gibi kızarır ve duyarlı bir hale gelir. Bu da karında veya kasıklarda ağrı, idrar sırasında acıma, devamlı bir tahriş ve sık idrara gitme isteği gibi belirtiler yaratır. Mesanede çok az miktarda bir idrar birikse bile veya idrar yaptıktan sonra mesane içinde sadece birkaç damla idrar kalmış olsa bile, rahatsızlık hissi verir. Bazen çok şiddetli bir uyarı ve rahatsızlık hissi ile idrar kaçırma durumu olabilir. İdrar torbasında oluşmuş olan enfeksiyon, idrarda kötü kokuya neden olabilir. Harap olan mesanenin duvarından düşen parçalar idrarda bulanıklığa neden olabilir. Bazen bu harabiyet sonrası, kan damarları da açılır ve kanama görülebilir.

  İğne tedavisi...
  Mesanedeki idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilemezse, bir süre sonra mikroplar böbreklere de yerleşebilir. Enfeksiyon böbreklere sıçramış olduğu zaman, genellikle ateş çıkar. Halsizlik, düşkünlük, yan ağrısı veya sırt ağrısı oluşur. Bu enfeksiyonların hızla ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi gerekir yoksa hayati problemlere bile yol açabilirler. Çünkü mikroplar tüm vücuda yayılabilir. Böyle durumlarda, ağızdan alınan haplar tedavi için yeterli olmayabilir. Damardan veya kalçadan iğne tedavisi hatta serum takılması gerekebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Enfeksiyon Belirtileri Tedavileri Forum Tarih
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 19 Ağustos 2011
Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Hakkında Bilgi Gebelik ve Annelik 4 Ekim 2011
İdrar Yolu Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler Genel Sağlık 19 Ağustos 2011
İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları Genel Sağlık 19 Ağustos 2011
Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Nedir? Konu Dışı Başlıklar 17 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş