Enerji tasaruflu özgür tasarımlı cevreci bir lamba..

'Dekorasyon' forumunda Siraç tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Enerji tasaruflu özgür tasarımlı cevreci bir lamba.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enerji tasaruflu özgür tasarımlı cevreci bir lamba..

  Akkor halindeki aydınlatmanın, modern toplumlarda kıymeti bilinmiyor, öyle ki bir çoğumuz bir ışık anahtarına bastığımızda ne kadar elektrik gittiğini bilmiyoruz. Boiler Tasarım Ofisi, bunu, deneysel Protea Lambalarıyla değiştirmek istiyorlar. Bu lamba, ampulün ısısına göre şekil değiştiriyor.
  Protea Lambası, termotropik bir özelliğe sahip. Bunun anlamı ısıdan uzaklaşıyor olması. Işıklar kapalıyken taç yaprağı andıran abajur soğuyor ve ampulün etrafını sararak kapanıyor. Işık yakıldığında ise ısınıyor ve termotropik taç yapraklar gittikçe ampülden uzaklaşıyor ve güneş ışığı alan bir çiçek gibi açıyor.
  Tasarımcı Karl Zahn, bu projeyi görünmez bir tüketim olgusunu, işlevini sınırlamadan görsel bir hatırlatıcıya dönüştürme deneyimi olarak görüyor.
  "Yapay aydınlatmaya çok bağımlı hale geldik. O kadar yaygınlaştı ki, bu lambaları ve aydınlatmaların nasıl işletileceğini herkes anlayabiliyor. Fakat anlaşılması kolay olmayan şey ise, bu alışkanlıkların ne kadar büyük bir israfa neden olduğu. Biz sadece normal bir ampulün ürettiğini "görebiliyoruz" geri kalan enerji ise görünüşe göre gereksiz bir ısıya gidiyor."
  Protea lambası adını, güneş ışığına bağlı olarak gün içinde şekil değiştiren bir grup çiçek olan Proteacceae'den alıyor.
  Duyarlılık, özgünlük ve tasarım güzelliği olarak bunun mükemmel bir birleşim olduğunu düşünüyor ve Karl Zahn'ı böyle harika bir fikiri hayata geçirdiği için alkışlıyoruz.
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Enerji tasaruflu özgür Forum Tarih
Madenler ve enerji kaynaklarının ülkemiz açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 17 Kasım 2016
Niçin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalıyız Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2016
Güneş enerjisini niçin kullanmalıyız kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
Temiz enerji kaynakları kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
Kinetik enerjinin kütleyle doğru orantılı olduğu nasıl açıklanır kısaca Konu Dışı Başlıklar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş