Enerji Tasarrufu Yapmak - Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Enerji Tasarrufu Yapmak - Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  enerji tasarrufu nasıl olur,evde enerji tasarrufu nasıl yapılır,enerji tasarrufu nasıl sağlanır,enerji tasarrufu nasıl olmalıdır

  Evde enerji tasarrufu enerjinin akıllıca kullanılışı anlamına gelir ve gereksiz enerji tüketimini önlemekle yapılır. Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir. Çünkü toplumda aileler, diğer kaynaklarda olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir. Sağlıklı, rahat, temiz ve etkin bir ev ortamının yaratılabilmesi için yürütülen ısınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım gibi çeşitli faaliyetler için aileler enerji kaynaklarını kullanmakta ve buna bağlı olarak her ay bütçelerinden binlerce lira harcamaktadır.

  Evde toplam enerji kullanımının yaklaşık %40’ı sıcak su sağlama, yiyecek hazırlama ve pişirme, bulaşık yıkama, çamaşır yıkama, aydınlatma, kişisel bakım, eğlenme, dinlenme ve iletişim gibi faaliyetler, %60’ı da konutun sahip olduğu özellikler ile ilişkilidir.

  Özellikle konutlarda tüketilen enerjinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık 1/3 oranında olduğu dikkate alınırsa bu alanda yapılacak tasarrufun hem aile açısından hem de çevre açısından önemi ortaya çıkmaktadır.

  EVLERİN ISITILMASINDA ENERJİ TASARRUFU


  ■Isı elde etmek için elektrikli sobalar yerine gaz sobaları tercih edilmelidir.
  ■Kötü takılmış kapı ve pencerelerdeki boşluklar ve hava girişleri kontrol edilerek gerekirse izolasyonları sağlanmalıdır.
  ■Yerleri halı kaplamak zeminde ısı kaybını azaltacaktır.
  ■Kalın astarlı perdeler kullanılarak pencerelerden ısı kaybı azaltılmalıdır.
  ■Perdeler radyatör önlerini örtmeyecek şekilde kapatılmalıdır.
  ■Odaları havalandırmak için pencereler uzun süre açılmamalıdır. 3-4 dakikalık süre yeterlidir.
  ■Radyatörler yaldız boya ile boyanmalıdır.
  ■Radyatörlerin üst tarafına mermer levha veya kafesler konmamalıdır.
  ■Çamaşırlar radyatör üzerinde kurutulmamalıdır.
  ■Kullanılmayan odalar ısıtılmamalı ve kapıları kapalı tutulmalıdır. Ancak bu odaların sıcaklığının 10 °C altına düşmemesine dikkat edilmelidir.
  ■Kullanılan odaların sıcaklığı 18-21 derece arasında tutulmalıdır.
  ■Bacalar kış aylarına girmeden önce kontrol ettirilerek temizletilmelidir.  MUTFAKTA ENERJİ TASARRUFU


  Yiyecek hazırlama ve pişirme faaliyetlerinde doğru tipte pişirme araçlarının kullanımı ile de enerjiden tasarruf sağlanır.

  Herşeyden önce yemekler mümkün olan en az suyla pişirilmeli ve tencerenin kapağı sıkı bir şekilde kapalı tutulmalı, yemek kaynamaya başladıktan sonra ocak iyice kısılmalıdır. Çünkü kaynama başladıktan sonra verilen yüksek ısı daha çok suyun buharlaşmasından, dolayısıyla da enerjinin boşa harcanmasından başka hiç bir işe yaramaz. Ayrıca kapların sadece tabanına ısı verecek şekilde alev ayarlaması yapılmalıdır. Kabın kenarlarından alev taşmamalıdır.

  Düdüklü tencere olarak adlandırılan basınçlı tencereler, özellikle uzun süre pişmesi gereken yiyeceklerin pişirilmesinde yakıt tasarrufu sağladığı için tercih edilmelidir.

  Basınçlı tencerelerin kullanılmadığı pişirme işlemlerinde ise pişirmenin daha kolay ve kısa sürede olması için kenarları kıvrımsız, tabanı düz, yan yüzleri dik ve tabanla birleştiği yerde hafif yuvarlak olan kaplar kullanılmalıdır.

  Ocakların verimli yanmalarını sağlamak için daima temiz tutulmalıdır.

  Yiyecekler pişerken fırın kapağını sık sık açmak her seferinde soğuk havanın fırın içine girmesine, dolayısıyla da enerji kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle kapak gereğinden fazla açılmamalıdır.

  Birçok yiyecek için pişirilirken fırının önceden ısıtılmasına gerek yoktur.


  KONUTLARIN AYDINLATILMASINDA ENERJİ TASARRUFU

  ■Kullanılmayan alanlar aydınlatılmamalıdır.
  ■Çok sayıda ufak ampul yerine büyük bir ampul kullanılmalıdır.
  ■Çalışırken masa lambası kullanılmalıdır.
  ■Ampullerin üzerine ışığı az geçiren abajurlar kullanılmamalıdır.
  ■Genel ışıklandırma yerine kısmi ışıklandırma tercih edilmelidir.
  ■Duvarlar açık renklere boyanarak daha çok ışık yansıması sağlanmalıdır.
  ■Merdiven aydınlatılmasında küçük ampullerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  ■Evimizde enerji kaybına engel olmak için halojen ve normal ampuller yerine floresan lambalar kullanılmalıdır. Böylece %40 oranında enerji tasarrufu sağlayabiliriz.  Kaynak:.bedas.gov.tr
   

Bu Sayfayı Paylaş