Enerji israfına kameralı çözüm

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Enerji israfına kameralı çözüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enerji verimliliği kapsamında, binalardaki ısı kaybı termal kameralar ile belirlenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, termal kameralar ile binalarda nerenin iyi yalıtıldığı, nerenin yalıtılmadığının anında tespit edileceğini söyledi.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin sektör kuruluşları arasında yer alan Türkiye İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

  Poyraz, ziyaret sırasında Güler'e, Bakanlığın enerji verimliliği çalışmalarında kullanılmak üzere bir termal kamera hediye etti.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler de görüşmede, enerjinin tasarruflu kullanılmasının önemine dikkat çekti ve binalarda ısı kaybının önlenmesinin bu açıdan büyük önemi olduğunu belirtti.

  Yalıtımda önemli bir işlev görecek termal kamera kullanımının da artması gerektiğini kaydeden Güler, İklimlendirme Meclisi Başkan ve üyelerinden, ısı yalıtımı ve termal kamera kullanımı konusunda daha aktif olmalarını istedi. Güler, sektör temsilcilerinin de, uygulamanın yaygınlaştırılması ve halkın bilinçlendirilmesi için çalışmaları gerektiğini vurguladı.

  MEVCUT BİNALARA DA YALITIM

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, kaynakların sınırlı olması ve maliyetlerin giderek artmasının ardından enerji tasarrufunun son yıllarda hayati önem kazandığını ifade etti.

  Isı yalıtımında enerjinin verimli kullanılması açısından bir zorunluluk olduğunu kaydeden Bakan Güler, şunları söyledi:
  “Enerji verimliliğini mutlaka sağlamalıyız. Bunun için de binalarda ısı yalıtımının giderek yaygınlaşmasını arzu ediyoruz. Çünkü enerjinin verimli kullanımı açısından yalıtımın büyük önemi var. Enerji için yaptığımız harcamaları azaltmak, enerjide tasarrufu sağlamak için kullanabileceğimiz bütün araçlardan yararlanmalıyız. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz.
  Termal kamera da, ısı yalıtımında önemli bir araç olacak. Türkiye'de geniş bir uygulama alanı olduğu görülüyor.

  Özellikle enerji verimliliğinde geniş kullanım sahaları bulacak. Burada biz, cari açığa sebep olan enerji hammaddelerinin Türkiye'ye girişini azaltmış olacağız. Enerji maliyetimizi düşüreceğiz. Daha az enerji ile daha az yakıt ile ısınacağız. Yazın daha az enerji ile serinleyeceğiz, belki de hiç klimalara gerek kalmayacak. Yazın serin, kışın sıcak bir ortamda, binalarda yaşayacağız. Bundan yararlanacağız. Çünkü termal kamerayı, binaya, duvara tuttuğunuz vakit neresi iyi yalıtılmış, neresi iyi yalıtılmamış hemen gözüküyor. Onu anında tespit ediyor.”

  Enerji Kaynakları ve Enerji Kullanımında Verimliliğin Arttırılmasına Dair Yönetmelik ile enerji performansına uymayan yeni binalara ruhsat verilmemesinin öngörüldüğünü de hatırlatan Bakan Güler, ancak mevcut binalarda da yalıtımla, enerji kaçağının önlenmesi gerektiğini ifade etti.

  İKLİMLENDİRME MECLİSİ BAŞKANI

  İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz da sektörün ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatı alanında faaliyet gösterdiğini belirterek, Bakan Güler'in talebi doğrultusunda, yeni dönemde halkı bilinçlendirmeye dönük çalışmalarda bulunacaklarını bildirdi.

  Türkiye'de enerjinin yüzde 50'den fazlasının kendi cihazları ile tüketildiğini kaydeden Poyraz, “Enerjiyi ithal eden ve buna büyük paralar ödeyen bir ülkeyiz. Bu açıdan enerjide tasarruf, verimlilik çok önemli. Cihazların yanı sıra, enerjiyle doğrudan ilgili ortamlar da verimliliğe uygun olmalı. Burada yalıtım ön plana çıkıyor. Yalıtım ile daha az enerji harcayarak, çok daha iyi bir ortamda yaşayabiliriz. İşte burada termal kameralar büyük işlev görecek. Binada ısı kaybı, kaçağı var mı, hemen belirleyecek. Belediyeler, yapı denetim kuruluşları ve firmalar, Avrupa'da olduğu gibi bizde de bu kameralarla çalışacak” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Enerji israfına kameralı Forum Tarih
Madenler ve enerji kaynaklarının ülkemiz açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 17 Kasım 2016
Niçin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalıyız Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2016
Güneş enerjisini niçin kullanmalıyız kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
Temiz enerji kaynakları kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
Kinetik enerjinin kütleyle doğru orantılı olduğu nasıl açıklanır kısaca Konu Dışı Başlıklar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş