Endonezya'nın Başkenti Jakarta Hakkında Bilgi ve Resimler

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Endonezya'nın Başkenti Jakarta Hakkında Bilgi ve Resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jakarta Endonezya - Jakarta Hakkında - Jakarta Nüfusu - Jakarta Tarihi - Jakarta Resimleri - Endonezya Başkenti  Jakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cava Adası'nın kuzeybatısında 661.52 km² alana kurulu olup, nüfusu 8,490,000'dir.[1] Jakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da onikinci en büyük şehridir. Jakarta ismi Sanskritçe bir kelime olan "Jayakarta"'dan gelmekte olup; "muzafferiyet" veya "zafer" anlamlarına gelir.

  Dördüncü yüzyılda kurulduktan sonra şehir Sunda krallığının önemli bir ticaret limanı haline geldi. Hollanda Hindistan'ı kolonisinin de başkentliğini yaptı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Endonezya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin başkenti oldu. Önceki isimleri sırasıyla Sunda Kelapa (397–1527), Jayakarta (1527–1619), Batavia (1619–1942) ve Djakarta (1942–1972) şeklindedir.

  National Monument (Monas) ve İstiklal Camii şehrin simgesi olan yapılardır. Şehir ASEAN Sekreterliği'ne de ev sahipliği yapmaktadır . Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı, Halim Perdanakusuma Uluslararası Havalimanı ve Tanjung Priok limanı Jakarta'nın önemli ulaşım merkezleridir.

  Tarihi

  Sömürgeden Önceki Dönem

  Jakarta dördüncü yüzyılda Tarumanagara krallığının bir parçasıydı. Milattan sonra 397 yılında kral Purnawarman Java adasının kuzeyinde Sunda Pura adını verdiği krallığın başkentini kurdu.

  Tarumanagara krallığının giderek zayıflamasıyla birlikte Sunda Pura da Sunda Krallığının bir parçası haline geldi. Liman bölgesi Sunda Kelapa olarak adlandırıldı. Ondördüncü yüzyılda Sunda Kelapa krallığın en önemli ticaret merkezi haline geldi.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Endonezya'nın Başkenti Jakarta Forum Tarih
Endonezya'nın Başkenti Neresidir Ülkeler Coğrafyası 9 Mayıs 2011
Endonezya'nın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Endonezya'nın Müslüman Oluşu Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 9 Mayıs 2011
Endonezya'nın Plakası Nedir Ülke Kültürleri 9 Mayıs 2011
Endonezya'nın Neyi Ünlüdür - Endonezya Nesi İle Ünlüdür ? Ülke Kültürleri 22 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş