Endonezya'da 7,8 büyüklüğünde deprem

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Endonezya'da 7,8 büyüklüğünde deprem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Endonezya'nın Sumatra Adası'nda Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden sonra önemli bir hasar meydana gelmezken, halk büyük panik yaşadı. Adada 4'ü ağır 12 kişi yaralandı.


  Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Endonezya Deprem Ajansı, Açe eyaletinde 3 şiddetli artçı sarsıntı hissedildiğini aktardı.

  Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Endonezya için tsunami uyarısı yaptı ancak daha sonra uyarı kaldırıldı. Ancak merkezden bir yetkili, şu ana kadar bölgede tsunami nedeniyle herhangi bir maddi hasar ya da can kaybı bilgisinin kendilerine ulaşmadığını ekledi.
  USGS, depremin merkezinin Sibolga'nın 204 kilometre kuzeybatısında, yerin 46 kilometre altında olduğunu açıkladı.
  2004 Aralık'ında Açe açıklarında meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunami nedeniyle Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve diğer 9 ülkede 226 bin kişi hayatını kaybetmişti.
  AÇE'DE PANİK, 4'Ü AĞIR 12 YARALI
  Endonezya'nın Sumatra adasının kuzeyinde etkili olan 7,8 büyüklüğündeki depremden sonra önemli bir hasar meydana gelmezken, halk büyük panik yaşadı.
  Yetkililer, Sumatra'nın kuzeybatı açıklarındaki Simeulue adlı küçük adada 4'ü ağır 12 kişinin yaralandığını belirttiler.
  Açe bölgesinde bulunan bu küçük ada Aralık 2004'te Asya'da 220 bin kişinin ölümüne neden olan korkunç tsunami faciasından en çok etkilenen yer olmuştu.
  Yerel saatle 05.15'te (TSİ 01.15) meydana gelen ve yaklaşık bir dakika süren deprem nedeniyle paniğe kapılan halk evlerinden dışarı çıktı.
  2004'te Açe bölgesinde 168 bin kişinin öldüğü faciayı unutmayan halk, denize yakın evlerine dönmek istemediğini belirtti.
  Endonezya jeofizik ajansı yetkilileri de, şiddetli depremin Hint-Avustralya ve Avrasya plakalarında büyük gerilime neden olduğunu belirterek, bunun ileride büyük bir depreme yol açacağını söyleyemeyeceklerini, ancak uyanık olmak gerektiğini kaydettiler. Şiddetli depremin ardından 4 artçı deprem meydana geldi.
  Depremden sonra Büyük Okyanus'taki tsunami alarm merkezi, büyük bir yıkıcı tsunaminin beklenmediğini, ancak yerel tsunami olasılığının izlendiğini açıkladı.
  7,8 büyüklüğündeki depremin ardından Açe bölgesinde verilen tsunami alarmı kaldırılmıştı.
  Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), depremin, Sumatra'nın kuzeybatı kıyısındaki Sibolga'nın 205 kilometre kuzeybatısında 46 kilometre derinlikte yerel saatle sabaha karşı meydana geldiğini açıklamıştı.
  CİHAN-AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Endonezya'da büyüklüğünde deprem Forum Tarih
Endonezya'da uçak pistten çıktı: 20 yaralı Yurt Dışı Haberler 13 Nisan 2010
Endonezya'da toprak kayması: 7 ölü Yurt Dışı Haberler 12 Mart 2010
_Endonezya'dan Modeller__ Populer markalar & Moda 10 Nisan 2009
Endonezya'dan cok guzel resimler Dünya Ülkeleri - Resimleri 21 Kasım 2008
Endonezya'da 10 bin kişi evinden oldu Yurt Dışı Haberler 20 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş