Ender Sakpınar Kimdir - Ender Sakpınar Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ender Sakpınar Kimdir - Ender Sakpınar Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ender Sakpınar Kimdir - Ender Sakpınar Resimleri - Ender Sakpınar Biyografisi - Orkestra Şefi Ender Sakpınar  Ender Sakpınar, (d. 1956) müzisyen, kompozitör.

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şefi olan Sakpınar, 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı, Kompozisyon Bölümü'nden mezun oldu. Fransa'ya giderek Ecole Normale de Musique de Paris`te yüksek armoni, kontrpuan ve füg dallarında eğitim görerek diploma aldı. Ecole Normale de Musique de Paris`te eğitim görerek diploma aldı. 1982 yılında Fransız hükümetinden burs alan sanatçı, Ecole Normale’in orkestra şefliği bölümünü bitirip, Paris’teki Rueil-Malmaison Konservatuarı`nda orkestra şefliği çalışmalarıyla “Vermeil” madalyasını kazandı.


  İtalya ve Fransa'da yaptığı staj ve seminerlerde Dervaux, Ferrara ve Giullini gibiünlü şeflerle birlikte çalışma olanağı buldu. Ender Sakpınar, Pasdeloup Senfoni Orkestrası`nda asistanlık yaptı, Fransa Kültür ve Dışişleri Bakanlığının desteğiyle “Ensemble International de Paris” orkestrasını kurdu.


  Fransa, İtalya, İsveç, Malta ve Türkiye’de festivallere katılarak, Venedik’te yapılan “Omaggio a Venezia” festivalinin açılış konserlerini de yöneten Sakpınar, 1987 yılında Türkiye'ye dönerek İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şefliğine atandı. 1991 yılından itibaren Stocholm Halk Operası orkestrasının konuk şefliğini yürütmekte, “Çağdaş Kadınlar Oda Orkestrası”nın genel müzik yönetmenliğini yapmakta olan sanatçı, 1996 yılında İzmir'de Ege Senfoni Orkestrası`nı ve 1999 yılında da Enka Sinfonietta topluluğunu kurdu. Sakpınar halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası danışmanlığı görevini de yürütmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ender Sakpınar Kimdir Forum Tarih
İskender Pala'nın eserleri kısaca Biyografi & Otobiyografi 28 Haziran 2015
Canan Enderson Resimleri, Canan Enderson Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 18 Ekim 2012
Küçük İskenderin Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 10 Eylül 2012
Cendereye Sokmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 5 Eylül 2012
Kurendere İlköğretim Okulu Bilgileri Sındırgı Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş