Endüstri mühendisliği

'Mühendislik' forumunda sleza tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Endüstri mühendisliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Endüstri mühendisliği, insan, bilgi, malzeme, ekipman ve süreçlerin kullanılması, geliştirilmesi ve yönetimi ile ilgili mühendislik dalı. Endüstri mühendisleri; zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunur.

  Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark endüstri mühendisliğinin parçayı değil bütünü gözönüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı temel doğa bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle de iç içedir.

  Stokastik Modelleme, Modelleme ve Optimizasyon Yöntemleri, Yöneylem Araştırması, Üretim Planlama, kalite denetimi ve güvence, Benzetim, İş Etüdü ve İş Güvenliği, üniversitelerdeki endüstri mühendisliği bölümlerinin başlıca derslerindendir.

  Tarihi
  Endüstri mühendisliği ile ilgili kavramların ortaya çıkması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması 19.yy'ın başlarına kadar gitmektedir. Kapitalist ekonominin öncüsü olarak bilinen Adam Smith Ulusların Zenginliği adlı eserinde işbölümünün öneminden ve yararlarından bahsetmiştir. Adam Smith'e göre her bir işçinin birçok değil de, sadece özel bir operasyon üzerinde yoğunlaşması, üretimdeki verimliliğin artmasında çok büyük öneme sahiptir. 1832'de Charles Babbage da "Makine Ekonomisi ve İmalatçılar Üzerine" adlı kitabında işbölümü, organizasyon çizelgesi ve işçi ilişkileri gibi konuları incelemiştir. Bu çalışmalar endüstri mühendisliğinin temel almış olduğu birtakım kavramlara değinmiş olmasına rağmen, endüstri mühendisliği asıl Frederick Winslow Taylor'ın(1856-1915) yapmış olduğu çalışmalar sayesinde belli bir yere gelmiş ve asıl şeklini almıştır. Taylor, kronometrik zaman etüdünü ilk kullanan kişi olmakla birlikte, iş ve zaman etüdü gibi kavramların yaratıcısıdır. Frank and Lilian Gilbreth de iş ve zaman etüdü konularını geliştirmiş ve daha ileri bir seviyeye getirmişlerdir.

  Endüstri mühendisliğindeki asıl ilerlemeler ise birçok diğer mühendislik alanında olduğu gibi II.Dünya Savaşı ve sonrası döneme rastlar. Bu dönemde yöneylem araştırması olarak bilinen alanla daha da iç içe geçmiş ve birbirini tamamlar nitelik kazanmıştır. Bu saye de endüstri mühendisliği sadece imalatı konu alan bir yapıdan kurtulmuş, gerçek hayatta karşılaştığımız sistemlerle ilgili her türlü probleme çözüm üretmeye çalışan, araştırma yelpazesini oldukça geniş tutan bir mühendislik dalı haline gelmiştir. Matematik , bilgisayar teknolojileri(veritabanları, Internet, bilişim sistemleri ve ağlar) ve programlama(yeni ve daha verimli algoritmaların ortaya çıkması ve kullanılması, nesne-odaklı programlama) tekniklerinin gelişmesi ile birlikte daha karışık sistemlerin çözümü kolaylaşmış ve endüstri mühendisliği yeni bir boyut kazanmıştır.

  Günümüzde dünyada birçok üniversitede endüstri mühendisliği fakülteleri kurulmuş durumdadır. Bazı yerlerde sistem mühendisliği, imalat mühendisliği, imalat sistemleri mühendisliği ya da mühendislik yönetimi adıyla da bilinmektedir.


  Endüstri mühendisliği ilgi alanları

  [Mühendislik, genelde problem tanımlama, çözüm seçenekleri türetme, karar verme ve çözümden oluşan bir süreçtir.Endüstri mühendisleri bu tanım doğrultusunda tasarımlar yapar. Söz konusu tasarımlar endüstri mühendislerince "üretim sistemleri tasarımı" ve "üretim sistemleri kontrolü" şeklinde gerçekleştirilmektedir.

  Mal ve/ya hizmet üreten bir örgütün aşağıdaki işlevleri endüstri mühendisince tasarlanmaktadır.

  Malzemeler
  Makine ve donatılar
  İşçilerin çalışma yöntemleri
  Kolaylıkların yerleştirilmesi ve malzeme akışının belirlenmesi
  Malzeme taşıma donatı ve yöntemleri
  Çalışma yeri tasarımı
  Hammadde ve ürün depolarının büyüklüklerinin ve yerlerinin belirlenmesi
  Yönetim raporları için veri kayıt yöntemleri
  Bakım yöntemleri
  İş emniyet yöntemleri
  Yukarıda sıralanan ve kuruluş öncesi veya yeniden yapılanma sırasında tasarlanması gereken elemanların yanı sıra işletim sırasında yönetim fonksiyonlarının sağlıklı, tutarlı ve uygulanabilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla da aşağıda sıralanan elemanların tasarlanması gerekmektedir.

  Yönetim planlama sistemi
  Kestirim yöntemleri
  Bütçeleme ve ekonomik çözümleme
  Maaş ve ücret belirleme sistemleri
  Prim belirleme planları ve işgörenlerle ilişkiler sistemi
  İşgörenlerin işe alınması, eğitimi ve örgüt içinde yer değiştirmelerin belirlenmesi
  Üretim planlaması ve üretim programlarının hazırlanması ve izlenmesi
  Malzeme gereksinim planlaması(MRP/MRP-II/ERP/ERP-II)
  Stok kontrol yöntemleri
  Üretim çizelgeleme
  Görevlendirme
  Gelişme ve durum raporlaması
  Düzeltici hareket yöntemleri
  Bilgi sistemleri / Yönetim Bilişim Sistemleri
  Kalite kontrol sistemi
  Maliyet kontrol sistemi
  Kaynak tahsisi
  Örgüt tasarımı
   
  Son düzenleme: 15 Ağustos 2008

 2. Google

  Google Özel Üye

  endüstri mühendisliği - endüstri mühendisliği hakkında - endüstri mühendisliği nedir
   

 3. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Endüstri mühendisliği Forum Tarih
Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü hakkında bilgi Meslekler Rehberi 4 Aralık 2011
Orman Endüstri Mühendisliği Ne Demektir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Endüstri Mühendisliğinde Yükselme Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 26 Eylül 2011
Endüstri Mühendisliği Meslek Tanıtımı Meslekler Rehberi 18 Haziran 2011
2010 2011 Endüstri Mühendisliği Taban Puanları SBS - ÖSS - Sınavlar 3 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş