Endülüs Emevilerinden Günümüze Kalan Eserler

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Endülüs Emevilerinden Günümüze Kalan Eserler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Endülüs Emevilerinden Günümüze Kalan Eserler

  Kurtuba Camii (İspanyolcada Arapça مسجد "Mescit" kelimesinden türemiş Mezquita adıyla bilinir)İspanya'nın Cordoba şehrinde sonradan kiliseye çevrilmiş olan camidir. Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba'da 600 cami vardır. Bu camilerin en anıtsal ve ihtişamlısı Kurtuba Camii'dir. Vadil-Kebir nehri kenarındaki caminin temelini 786'da I. Abdurrahman atmıştır.

  Caminin kare minaresinin kenarları 8.48 m'dir. Kubbe sisteminde üst üste binen kemerlerde kırmızı beyaz mermer kullanılmıştır. Cami içinde 1293 sütun vardır (Özkeçeci, 2006:247). Bu ulu cami bugün Cordoba Katedrali'dir.

  [​IMG]


  Oymalı mermer mihrabı bütün camiler içinde en güzel mihraplardandır. Duvarlarda kufi yazılar lacivert zemine altınla yazılmıştır. Minber, pek çok fildişi parçayla, değerli taşlardan altın çivilerle yapılmıştır.

  İspanya'nın Cordoba (Kurtuba) şehrinde, şehrin ortasından geçen Guadalquivir (Vad'il Kebir) ırmağının kenarında bulunan Kurtuba Camii dünyanın en büyük ve en eski camilerinden biridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Endülüs Emevilerinden Günümüze Forum Tarih
Endülüs Emevilerinden Günümüze Kalan Eserler nedir Tarihi Bilgiler 23 Mayıs 2011
Endülüs Emevi devleti yıkıldıktan sonra yerine gelen en güçlü devlet hangisidir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
Endülüs Emevi Devleti Nerede Kurulmuştur? Tarihi Bilgiler 16 Ekim 2012
Endülüs Emevileri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 4 Mart 2012
Endülüs Emevi Devleti Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 9 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş