En Uzun Yaşayan Hayvanlar

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  En Uzun Yaşayan Hayvanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  En Uzun Yaşayan Hayvan nedir - Uzun Yaşayan Hayvanlar - En uzun ömürlü hayvanlar - En Uzun Yaşayan Hayvan  Dev kaplumbağa : 200 yıl

  Sturgeon (bir balık türü): 100 yıl

  Mavi balina ve altın kartal : 80 yıl

  Afrika fili : 77 yıl

  Karga:80 yil


  Akbaba 52 yıl

  Papağan 54 yıl

  Kartal 55 yıl

  Beyaz Pelikan 5l yıl

  Kanarya 22 yıl

  Serçe (İngiliz) 23 yıl

  Kargaların kaç sene yaşadığı, yıllar yılı bir merak konusu olmuştur. Kimine göre 400 yıl, kimine göre de 100 yıl kadar yaşadığı söylense de bunların tamamı asılsızdır. Şimdiye kadar kaydedilmiş doğadaki en fazla yaşamış karganın ömrü 13 yıl 4 aydır. İnsan kontrolü altında 80 yıl yaşamış bir karga da kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Londra’da bulunan bir merkezde yaşayan kargaların ortalama 44 yıl yaşadığı saptanmıştır. Ne kadar ilginçtir ki bu kargaların hepsinin türü Corvus Corax’tır. Bu türün bir diğer özelliği de kuşlar arasındaki en yüksek Avian IQ’ya sahip olmalarıdır. (Avian IQ: Kuşların IQ’sunu ölçmeye yarayan bir method) Avusturalya kökenli bu tür, yeryüzündeki en yaygın karga türüdür. Sonuç olarak kargalar, sanılanın aksine çok uzun yaşamazlar.

  Yaşama süresi bilenen en uzun hayvan 177 -200 yıl ile Galapagos kaplumbağalaridir. Bunu 123 yıl ile kutu kaplumbağası,100 yıl ile de uzun balina izliyor.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  En Uzun Yaşayan Hayvan Hangisidir ?

  Bazı hayvanların akıl almaz ölçüde uzun süre yaşadıklarına dair nice söylentiler vardır.Bu söylentilerin çoğu abartılmıştır. Aynı konuda yanıltılara düşmemek için, aşağıda belirteceğimiz gerçekler bilimsel kayıtlardan alınmıştır.

  Memeli hayvanlar arasında fillerin çok uzun süre yaşadıklarına inanılır. 150, hatta 200 yıl yaşadıkları söylenir. Fakat bu husus asla ispatlanamamıştır. Ender olarak 100 yıl yaşayan fil varsa da,kayıtlara göre bir fil için ölüm yaşı 60 dır.

  Atlar da fillerle aynı guruba alınabilir. 50 yılı aşkın bir süre yaşayan atlar çoktur. Hipopotam (su aygırı) 41, gergedan 40, ayılar 34, maymunlar 20 veya biraz daha fazla, kediler 22, köpekler 20 yıl yaşayabilirler. Ancak, bunlar ender bazı hayvanlar için tutulan kayıtlar olup, ortalama değildir.

  Kuşlara gelince ,papağanların 100 yıldan fazla yaşadığı söylenir. Bu da kesin olarak ispatlanamamış bir söylentidir. Bilindiği kadarıyla, bazı kuşlar arasında en uzun yaşayan tipik Örnekler için tutulmuş kayıtlar şöyledir:

  Akbaba 52 yıl

  Papağan 54 yıl


  Kartal 55 yıl


  Beyaz Pelikan 5l yıl


  Kanarya 22 yıl


  Serçe (İngiliz) 23 yıl


  Balıklarla ilgili söylentiler için de aynı şey söz konusudur. Bir tür sazan balığı 25 yıl kadar yaşamıştır. Avrupa kedibalığı diye tanımlanan başka türde bir balığın 60 yıl yaşadığı bilinmektedir. Amerika'da bulunan bir tür yılan balığının 50 yaşına ulaştığı görülmüştür.

  "Mauritus kaplumbağası" denilen bir kaplumbağa cinsi,152 yıllık bir ömürle "uzun yaşama" rekoru kırmıştır. Hayvanat uzmanları, bu kaplumbağanın uygun şartlarda 200 yıl yaşayabileceğini ileri sürmektedirler.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş