En Kötü Kokan Hayvanlar Hangileri ?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  En Kötü Kokan Hayvanlar Hangileri ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayvanlar Hakkında Bİlgi-Kötü Kokan Hayvanlar Hangileri-Kötü Kokan Hayvanlar Hakkında Bilgil

  En Kötü Kokan Hayvanlar


  Doğada bazı hayvanlar fiziksel donanımlarıyla bazıları da görüntüleriyle anılırlar. Fakat bu hayvanlar akıllara ilk olarak kötü kokularıyla geliyor. İşte doğanın en pis kokan hayvanları...

  Osurgan böceği

  Geçtiği yerlerde pis kokusunu bırakan bu böcek aslında birçok kimyasalın birleşimidir. Başlıca iki ana kimyasalı vücudunda barındırır. Biri hidrokinon; diğeri ise hidrojen peroksit. Böcek kendini tehdit altında hissettiğinde özel birtakım enzimler sayesinde bu kimyasalları vücudundan dışarı salgılar. Bu salgıda yapışkan bir sıvı ile kokulu bir gaz da salgılar.

  [​IMG]

  Kutup porsuğu (volverin)

  Kuzey ülkelerinin en cüretkâr, en hırsız ve en kurnaz hayvanlarından biri. Sansargillerden olmasına rağmen küçük kahverengi bir ayıyı andırır. Bu sebeple kokarca ayı olarak da tanınır.Kuzey Amerika ve Avrupa ormanlarında çok nadiren görülen volverin, korku nedir bilmeyen amansız bir kâtildir. Kavga esnâsında terör estirir. Çok keskin bir kokuya sahip olduğu için etrafına her canlı yaklaşamaz.

  [​IMG]

  Misk öküzü

  Misk öküzü, adını postundan yayılan misk geyiğininkine benzer keskin kokudan alır. Misk öküzü keçi, koyun ve sığır gibi gevişgetiren memeliler grubunun bir üyesidir.Kanada'nın kuzeyinde ve Grönland'da yaşar. Misk öküzlerinin boynuzları alışılmadık bir biçimde gelişmiştir.Boynuzlar dişilerde daha küçüktür. Adını vücudunda barındırdığı 'misk' maddesinden alır. Misk erkek türlerin vücudunun ürettiği bir maddedir ve kokusunu hayvanın idrarından alır.

  [​IMG]

  Süne

  Genellikle erginler toprak renginde,bazıları siyaha yakın renktedir.Vücutları oldukça yassı ve boyları 10-12 mm civarındadır.Kışı genellikle 1000-2000 metre yükseklikteki dağlarda kışlak adı verilen dağlarda geven,kirpi otu ve toprak altı gibi kuytu yerlerde hareketsiz olarak ergin dönemde geçirir.İlkbaharda özellikle Mart ortalarından itibaren ovalara inmeye başlarlar. Bu böcekler göğüs kafesinde, iki bacağının arasında yapışkan bir madde üretir. Bu sümüksü madde aynı zamanda koku salınmına neden olur.

  [​IMG]

  Kokarca

  Kokarcaların savunma yöntemleri son derece ilginçtir. Vücutlarında bulunan iki bezden düşmanın bulunduğu yöne doğru bir sıvı püskürterek kendilerini korurlar. Kokarca bu tehlikeli sıvıyı püskürtmek için düşmanın yüzüne doğru yönelir ve bu sıvı derinin şiddetli tahrişine, hatta bazen de geçici körlüğe sebep olur. Sıvının dayanılamayacak kadar kötü ve kalıcı bir kokusu vardır, ayrıca sülfür bileşikleri de içerir. Çok etkili bir savunma yöntemi olan bu sıvı sayesinde kokarcalar düşmanlarından gizlenmeye gerek duymazlar.

  [​IMG]

  Tazmanya canavarı

  Tazmanya canavarı bir yırtıcı keseli familyası olan keseli sansargillerden bir hayvan türüdür. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda Dünya üzerinde bulunan en büyük etobur keselidir. Kışkırtıldığı zamanlar keskinliği kokarcanınkine rakip olabilen bir koku salabilir.

  [​IMG]

  Çizgili keseli sansar

  Afrika yerlilerinden olan bu canlı türü dünyanın belki de en kokulu hayvanıdır. Kokusu 7 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın gerisinden bile duyulabilir. Kokusunu kuyruk sokumundaki salgı bezlerinden salgılar.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kötü Kokan Hayvanlar Forum Tarih
İnsanların kötü alışkanlıklara başlamasında kitle iletişim araçlarının rolü kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Toplumda şahit olduğunuz kötü davranışlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 16 Kasım 2016
Şeytanın kötülüklerinden nasıl korunabiliriz? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ekim 2016
Kusur aramanın kötü bir davranış olduğuna ilişkin kısa yazı Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Şubat 2016
Hile yapmak neden kötü bir davranıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 23 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş