En iyisi Aziz Bey!

#1
Sponsorlu Bağlantılar
[SIZE=+0][/SIZE]En iyisi Aziz Bey!


[SIZE=+0][/SIZE]Spor Emekçileri Sendikası'nı (Spor-Sen) kuran Metin Kurt FANATİK'e çarpıcı açıklamalar yaptı. Kulüplerin çok iyi örgütlendiğini kaydeden Kurt, “Aziz Bey, kendi sınıfının çıkarlarını muazzam savunuyor” dedi. Başta futbol olmak üzere Türk sporunu bataklığa benzeten efsane futbolcu, bunu kurutmak için yola çıktıklarını söyledi.

Onunla ilk röportajımı yılar önce Aksaray’da bir çorbacı dükkanında yaptığımda içim sızlamıştı. Türk futbolunda bir döneme damgasını vurmuş efsane bir futbolcuyu kasa taşırken görmek beni oldukça etkilemişti. Gerçi o bundan şikayetçi değildi ama Metin Kurt gibi bir fenomenin böylesine kendi kaderine terk edilmesi de sistemin sorgulanması gereğini bir kez daha gözler önüne seriyordu. O günden sonra Metin Kurt’u bir daha görmedim. Hakkında çok az şey duydum. İnzivaya mı çekilmişti, yoksa 1970’li yıllarda başladığı, ancak 12 Eylül darbesiyle yarım kalan sınıf mücadelesini bir yerlerde yeniden mi alevlendiriyordu, kimse bilmiyordu. Ta ki, geçtiğimiz yılın sonlarına kadar... Önce hayatının bir bölümünü konu alan ‘Gladyatör’ isimli kitapla gündeme geldi. Ardından da Spor Emekçileri Sendikası’nı (Spor-Sen) kurarak yeniden ilgi odağı oldu. Evet, Metin Kurt kaldığı yerden devam ediyordu. Aslında uzun süredir çıkardığı ‘Sportmence’ dergisiyle Türk sporunda yaşanan sınıfsal çelişkileri irdelemeyi sürdürüyordu ama kimse bunun pek farkında değildi. Ama o, her ne olursa olsun üstlendiği misyonu sonuna kadar götürmeye kararlıydı.

İlk hedef, Spor Yasası
Kendisiyle 9 yıl aradan sonra bir kez daha buluştuk. Buluşma yerimiz Kadıköy’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ydi. Oradan dergiyi çıkardığı ve sendika merkezi yaptığı ofisine geçtik. Sanki ilk kez bu işlere kalkıyormuş gibi büyük bir heyecan yaşadığına tanık oldum. Gözleri parlıyordu. Bu kez başaracağına gönülden inanmıştı. Sadece futbolcuları değil, Türkiye’deki tüm sporcuları, spor emekçilerini kapsayan geniş kapsamlı bir örgütlenmeye hazırlanıyordu. Şimdilik 7 kişiydiler. Ama kısa zamanda on binleri bulmayı hedefliyordu. Çünkü Türkiye’de sporcuların, antrenörlerin, spor emekçilerinin başta işsizlik, gelir adaletsizliği ve sosyal güvenceden yoksunluk olmak üzere dağ gibi sorunları vardı. Bunların üstesinden gelmenin tek yolu ise örgütlenmek ve birlik olmaktı. İşte Spor-Sen bu amaçla kurulmuştu.Semih ve Ali Turan olayı
Kendisine ilk olarak çalışmalarının hangi aşamada olduğunu sordum. Anadolu turuna hazırlandıklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’yi karış karış gezeceğiz. Sempozyumlar düzenleyeceğiz. Üye sayımızı arttırdıktan sonra DİSK’e katılacağız. İlk yapmamız gereken Spor Yasası’nı çıkarttırmak. Bu yasayla sporun bir finans-kapital sektörü, sporcuların da birer işçi olduğu tanımlanacak. Ardından da toplu sözleşme hakkını kazanacağız. Futbolcu sözleşmelerinin maksimum iki yıl olmasını sağlayacağız. Sporcular örgütlü olsaydı, Ali Turan ve Semih Şentürk’ün başına gelenler olmazdı.” Türk sporunu bir bataklığa benzeten Kurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Şike, bahis, mafya, teşvik primi, kölelik düzeni, futbolcu simsarı, doping... Ne ararsan var. İlk işimiz bu bataklığı kurutmak.” Kulüplerin Aziz Yıldırım önderliğinde çok iyi örgütlendiğini kaydeden efsane futbolcu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Aziz Bey, kendi sınıfının çıkarlarını korumakta çok usta. Türkiye’deki tüm sporcular da kulüpler gibi örgütlenmeli. Kapımız herkese açık. Buna Hakan Şükür de dahil. Tabii, sendikamızın prensiplerini, ilkelerini kabul etmesi koşuluyla.”

Hamit Turhan / Fanatik Çok Özel

Metin Kurt kimdir?
1948 yılında doğan Metin Kurt Galatasaray’ın efsanevi futbolcularından biridir. Brian Birch’lü yıllar olan 1970-1973 arasında Sarı-Kırmızılı formayı giyen Kurt, sağ kanatta gösterdiği performansla takımının 3 yıl üst üste şampiyon olmasında büyük rol oynadı. 37 kez Milli formayı giyen Metin Kurt, futbolcuları sendikal çatı altında toplamak için örgütlediği gerekçesiyle Galatasaray’dan uzaklaştırıldı. Bir dönem de Kayserispor formasını giyen Metin Kurt sol görüşüyle tanınıyor
Fanatik
 

Üst