En gerçekçi yapay insan sesi!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 3 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  En gerçekçi yapay insan sesi! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  En gerçekçi yapay insan sesi!

  [​IMG]


  IBM’in bilim insanaları tarafından geliştirilen yapay insan sesi, gerçek insan sesinden ayırt edilemiyor.

  İç çekmek, “hmm”lamak gibi insana has olan ifadeleri bile taklit edebilen sanal ses motoruyla insan sesinden neredeyse ayırt edilemeyecek kadar kaliteli bilgisayar sesi oluşturuldu.

  Otomatik çağrı merkezleri, uydu navigasyon cihazları, kullanıcı etkileşimli kameralar ve hatta kişisel müzik çalarlarda kullanılmak üzere IBM’in araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay ses, o kadar sofistike ki, yeni ses motorunu kullanan cihazlar kullanıcıların dikkatini çekmek için konuştukları metinin uygun yerlerine öksürük, monoton ifadelerle can sıkmamak için cümle ve kelimelere vurgu yapmak gibi yeteneklere sahip.
  “Bu ayrıntılar fark edilmeyecek kadar ince olabilir ancak, derin bir psikolojik etkiye sahip oldukları gözardı edilemez.” şeklinde konuşan IBM Thomas J. Watson araştırma grubu sözcüsü Andy Aaron, geliştirdikleri ses teknolojisinin bu şekilde daha dikkat çekici ve fazlasıyla güven verici yapay ses oluşturulmasına olanak tanıyacağını belirtti.
  Yazılım, sözü kesildiğinde uyarmak amacıyla “şşş” diyebilme, ilgiyi üstüne almak için öksürebilme gibi şimdiye kadar denenmemiş insan davranışlarını da sergileyebiliyor. Geldikleri noktada yarattıkları yapay sesin insandan neredeyse ayırt edilemediğini belirten Aaron, asıl hedeflerinin insandan ayırt edilemeyen bir ses yaratmak olmadığını belirtiyor, IBM insanların kandırılmasına olanak tanıyacak bir noktaya ulaşmak istemiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - gerçekçi yapay insan Forum Tarih
Sosyal Gerçekçilik Nedir? Konu Dışı Başlıklar 21 Aralık 2011
Toplumcu Gerçekçi Şiir Özellikleri, Gerçekçi Şiir Özellikleri Nelerdir? Şiirler 28 Ağustos 2011
Edebiyat-ı Cedide: Gerçekçilik-Doğalcılık Ayrımı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 23 Ekim 2010
Tiyatro Ti'den -Gerçekçi Seminerler- (Ücretsiz) Tiyatro ve Skeçler 2 Ocak 2010
Photoshop Dersleri: Resimin Kenarını Kıvırma, Çok Gerçekçi Görünümü Var. Photoshop Dersleri 8 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş