En güzel dolunay manzaralı yerler

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Siraç tarafından 9 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  En güzel dolunay manzaralı yerler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  En güzel dolunay manzaralı yerler

  KAPADOKYA

  Doğal ve kültürel güzelliklerin iç içe geçtiği Kapadokya bölgesi peribacaları kiliseleri binlerce yıllık medeniyetlerin izleriyle öne çıkıyor. Çağrı Erdoğdu volkanik patlamalar sonucu 10 binlerce yılda meydana gelen bu değişik yapıların bulunduğu ortamda dolunayı izlemenin çok keyifli olduğu görüşünde. Nasuh Mahruki bölgenin kendine özgü figürlerinin dolunayın ışığıyla çok farklı renklere ve görüntüye dönüştüğünü söylerken Haluk Özözlü peribacalarının yüzey şekilleri nedeniyle ayışığında bir başka gezegende olduğunuz izlenimi yarattığını belirtiyor. İsmail Şahinbaş "Peri bacaları üzerinde yükselen kızıllık dört mevsim farklı görüntüsüyle keyif verici" derken Saffet Emre Tonguç da Üçhisar Kalesi'ne çıkıldığında bölgenin ayaklar altında olduğunu söylüyor.
  [​IMG]

  NEMRUT DAĞI

  Kommagene Krallığı'ndan kalma antik kalıntıları barındıran Nemrut Dağı'nda Kral Antiochos'un tümülüsü ve dev heykelleri[​IMG] Arsameia (Eskikale) Yenikale Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü gibi kültürel değerler yer alıyor. Çağrı Erdoğdu "Kommagene Krallığı'na ait tanrı heykelleri ile birlikte dolunayı izlemek size anlatılması imkânsız hisler yaşatabilir. Dağın tepesinde yüksekliği 10 metreyi bulan heykeller UNESCO Dünya Kültür Mirası'nda yer alıyor[​IMG]" diyor. İsmail Şahinbaş dolunayın en etkileyici olduğu yerlerden birinin Nemrut Dağı olduğu görüşünde: "2 bin 150 metre yükseklikten dolunayı izlemek keyif verici." Saffet Emre Tonguç[​IMG] Nemrut Dağı'ndaki heykellerin dolunayla birlikte adeta canlandıklarını söylerken Prof. Dr. Orhan Kural da dolunay izlemek için Nemrut Dağı'nı öneriyor.
  [​IMG]

  BODRUM

  Bodrum'da dolunay öylesine etkileyici bir görünüm sergiliyor ki gece hayatında bile rol oynuyor. Farklı eğlenceleriyle adını duyuran Bodrum'da dolunay partileri çok revaçta. Tabii Bodrum'un bazı noktaları dolunay izlemek için daha uygun. Nasuh Mahruki[​IMG] Bodrum Kalesi'nde dolunay izlemenin çok keyifli olduğunu söylüyor: Deniz beyaz evler ve tarihi bir mekânda dolunay çok etkileyici." Diğer jürimiz Turgay Noyan'ın Bodrum'daki favori dolunay izleme noktası ise Turgutreis: "Dolunay karadan tepeye geldiği zaman karşısında adacıklar vardır. Mükemmel bir manzara ortaya çıkarır. Günbatımında da Türkiye'nin en mükemmel yeri olan Turgutreis mehtapta da çok güzeldir." Prof. Dr. Orhan Kural'a göre ise Bodrum'un neresinde olursa olsun dolunay izlemek ayrı bir keyif.
  [​IMG]

  BOZCAADA

  Çanakkale'ye bağlı ve Türkiye'nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada ince kumlu plajları şarapları ve balıklarıyla ilgi görüyor. Gündüz ve gece her zaman sakinliğini koruyan Bozcaada'da geceleri yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri dolunayı izlemek olabilir. Burcu Tuğba Düzgüner dolunayın Bozcaada gecelerinde şarabın ve sohbetlerin en güzel mezesi olduğunu söylüyor. İsmail Şahinbaş ise Bozcaada'nın dolunay izlemenin en rahat yeri olduğunu belirtiyor: "Denizin orta yerinden bir yandan günü etkileyici bir şekilde uğurlarken diğer yanınızda yükselen dolunayın bir gecelik turuna oturduğunuz yerden şahit olabilirsiniz." Dolunay konusunda oyunu Bozcaada'dan yana kullanan diğer jürimiz ise Saffet Emre Tonguç.
  [​IMG]

  BOĞAZ GEZİSİ

  Boğaz'da tekne turu özellikle dolunayda daha etkileyici. İstanbul'da mehtap âlemlerinin eskiden çok meşhur olduğunu söyleyen Sunay Akın şunları anlatıyor: "Sultan Abdülaziz döneminde başlayan bu âlemlere Boğaz'da yalısı olanlar katılırdı. En önde saz heyeti olurdu onu diğer kayıklar izlerdi. Günümüzde de en güzel mehtap gezisi kayıkla Boğaz'da dolaşmaktır." Saffet Emre Tonguç ise Boğaz'da dolunayın iki kıta arasında bir köprü oluşturduğu görüşünde.

  [​IMG]

  CİHANGİR

  İstanbul'un popüler semtlerinden Cihangir de listemize girdi. Özellikle Cihangir Camii'nin bahçesinden ve Yangınyeri adı verilen bölgeden dolunay son derece etkileyici görünüyor. Haluk Özözlü "İstanbul'da en iyi mehtap eylül ayında Boğaz Köprüsü arkasından doğarken Cihangir'den izlenebilir" diyor. İsmail Şahinbaş ise "Koskoca bir şehrin üzerinde kızıl bir tepsi çok etkileyici" yorumunda bulunuyor.

  [​IMG]
  SALACAK

  Yaz akşamlarında yürüyüş yapmak için İstanbul'daki en keyifli adreslerden biri Üsküdar-Salacak sahili. Sunay Akın "Yürüyüş yaparken mehtabı izlemek isteyenler için Salacak kıyısı çok ideal. Mehtapta karşınızda dünyanın en güzel silüeti olan tarihi yarımadayı izler ve yürürsünüz" diyor. Çağrı Erdoğdu ise Salacak'ı şöyle yorumluyor: "Kızkulesi Topkapı Sarayı Galata Kulesi veya Boğaz'daki tarihi binaları dolunay ile içine alan fotoğraf kareleri hep ilgi çekmiştir."


  [​IMG]

  ŞEYTAN SOFRASI

  Ayvalık'ta bulunan Şeytan Sofrası yüksek bir tepe. Rüzgâr uğultusu ve 'şeytanın ayak izi' mekâna ayrı bir büyü katıyor. Efsaneye göre şeytan bir ayağını bu tepeye diğerini ise karşıda yer alan tepelerden birine basmış. Çamlık'tan Sarımsaklı yönüne giderken karşınıza çıkan tepe Ege'nin en güzel yerlerinden biri. Prof. Dr. Orhan Kural Şeytan Softası'nda dolunay izlemenizi tavsiye ediyor.

  [​IMG]

  KAŞ

  Antalya'nın en sakin ilçerinden biri olan Kaş'ın her yerinden dolunayı net ve berrak bir şekilde izleyebilirsiniz. Helikopter pisti denilen alana giderek daha parlak bir görüntü de yakalayabilirsiniz. Burada Akdeniz'in karanlık sularına vuran ayışığı çok romantik bir görüntü oluşturuyor. Jüri üyelerimizden Prof. Dr. Orhan Kural en keyifli dolunay izleme noktaları arasında Kaş'ı sıralıyor.

  [​IMG]

  EFES ANTİK KENTİ

  İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'nin geçmişi M.Ö. 6000 yıllarına kadar uzanıyor. Attığınız her adımda tarihin farklı aşamalarını hissedeceğiniz Efes geceleri daha da gizemli bir havaya bürünüyor. Jüri üyelerimizden Çağrı Erdoğdu burada dolunayı izlemenin çok farklı bir duygu olduğunu ve hatta ilerde de hatırlamak için mutlaka fotoğraflanması gerektiğini düşünüyor.

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - güzel dolunay manzaralı Forum Tarih
Dolunay şiirleri - Dolunay ile ilgili en güzel şiir şiirler Şiirler 7 Ocak 2011
Çevreyi korumak güzelleştirmek için neler yapılmalı kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Dürüst olmak gerekirse ilk çağlarda hayat daha güzeldi diyen biri haklı mıdır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Namazın kişiye kazandırdığı güzel ve olumlu davranışlar kısaca Dinimizin Direği Namaz 6 Aralık 2016
Güzel ahlaklı olmanın önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş