En büyük sanat müzesinde radikal dinci korkusu

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  En büyük sanat müzesinde radikal dinci korkusu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD’de yayınlanan New York Post gazetesi, dünyanın en büyük sanat müzelerinden Metropolitan Sanat Müzesi’nde bulunan daimi sergideki Hz. Muhammed’in sözde görüntülerinin, radikal dincilerin tepkisiden çekinildiği için çıkartıldığını duyurdu.
  [​IMG]

  Müzede bulunan İslam sanatına ait 60 bin eserden sadece 60’ının daimi olarak sergilendiğini belirten gazete, müze yönetiminin bunların arasında bulunan ve İslam peygamberinin yüzünü gösteren eserleri, radikal dincilerin tepkisiden çekinerek sergiden çıkarma kararı aldığını yazdı.
  Peygamberin yüzünü gösteren üç eserin henüz görüntü yasağının bulunmadığı yüzlerce yıl öncesine ait olduğunu öne süren New York Post, müzenin “ziyaretçileri kızdırmamak” adına daha önce de bazı galerilerin isimlerini değiştirdiğini hatırlatarak, bu çerçevede “Primitif Sanat Galerileri” adının “Afrika, Okyanusya ve Amerika Sanatları” diye değiştirildiğini kaydetti.
  Gazete, “İslam Galerileri” denilen bölümünün adının da aynı gerekçeyle “Arap Toprakları, Türkiye, İran, Orta Asya ve Geç Dönem Güney Asya” olarak değiştirildiğini bildirdi


  Hürriyet
   

Bu Sayfayı Paylaş