En Büyük Kara Deliğin Resimleri

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 6 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  En Büyük Kara Deliğin Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  En Büyük Kara Deliğin Resimleri

  Zamanın durduğu kara delik

  ABD'nin 70 yıllık köklü bilim kurumu Jet Propulsion Laboratory duyurdu. En büyük kara delik bulundu. Bu kara delik öyle büyük ki güneşin tam 6 milyar 400 milyon katı...

  [​IMG]


  Bu devasa kara delik dünyadan 50 milyon ışık yılı uzakta. Kara deliğin astronomi katalog numarası "M87" oldu.

  [​IMG]

  M87 kara deliği 50 milyon ışık yılı uzakta... 1 ışık yılının uzunluğu, 9,9 trilyon km. M87'nin uzaklığına "yakınlardan örnek" şöyle verilebilir: Samanyolu Gökadası, uzun çapında 110, kısa çapında 60 bin ışık yılı genişliğinde. Samanyolu'na en yakın galaksi olan Andromeda'nın çapının Samanyolu'nun iki mislinden fazla 250 bin ışık yılı genişliğinde olduğu tahmin ediliyor


  [​IMG]


  KARA DELİK NEDİR?: Kara Delik uzayda çok fazla maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir. Çok fazla maddeye sahip olmasından dolayı kütle çekimi o kadar güçlüdür ki, ne ışık ne madde ne de her hangi diğer bir informasyon onun bulunduğu alandan uzaklaşamaz. Bu yüzden görünmez ve sadece kara bir delik olarak belirir. Bu inanılmaz kütle çekimi ile gezegenleri, yıldızları, büyük güneşleri, ışığı ve hatta zamanı bile bükerek, kendine çekip yutar.

  [​IMG]

  ZAMANIN DURDUĞU YER: Kara deliklerin üç boyutlu olmadığı, sıfır hacimli olduğu kabul ediliyor. Karadeliklerin içinde zamanın yavaş aktığı ya da akmadığı tahmin ediliyor.

  [​IMG]

  Bir karadeliğin çekim alanına kapılmış maddenin karadelikçe yutulmadan önce müthiş sıcaklık derecesine ulaştığı ve bu yüzden önemli miktarda X ışını yaydığı saptandı. Böylece bir karadeliğin varlığı, kendisi ışık yaymasa da çevresinde bu tür icraat yarattığı için saptanabiliyor.

  [​IMG]

  Güneşimizden çok daha büyük dev kütleli yıldızlar, kurama göre "öldüklerinde" çekim gücü sonsuz karadeliğe dönüşebiliyor.

  [​IMG]

  EN ESRARENGİZİ: Gökcisimlerinin en esrarengizlerinden pulsar (atarca), "kalp gibi atan" anlamına geliyor ve kara deliklerle bağlantılı.

  [​IMG]

  Pulsar, içinde bulunduğu nebulaların (bulutsu gökcismi) çekirdeği ve kalbi hükmünde olduğu kadar, kalp atışları gibi düzenli aralıklarla radyasyon yayıyor. Bunlar kurama göre nötron yıldızları ve süpernova patlamasıyla pulsar veya karadeliğe dönüşebiliyor.

  [​IMG]

  20 km çapında pulsar o kadar yoğun ki, bir çay kaşığı kadar maddenin Dünya'daki ağırlığı 100 milyon ton olarak hesaplanıyor.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyük Kara Deliğin Forum Tarih
Karahanlılar Gazneliler ve Büyük Selçukluların Yerine Günümüzde Kurulan Devletler Tarihi Bilgiler 11 Ekim 2013
Ankara Büyükşehir Belediyesi İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 30 Temmuz 2012
Büyükkalecik İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 2 Şubat 2012
Büyük Damlacık İlköğretim Okulu Bilgileri Şereflikoçhisar Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Aralık 2011
Büyükyagcı İlköğretim Okulu Bilgileri Haymana Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş