En İyi Kardiyovasküler Egzersizler

'Diğer Spor Dalları' forumunda DeMSaL tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  En İyi Kardiyovasküler Egzersizler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Koşu

  Koşmak yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biridir. Yetenek ve tecrübe gerektirmez. Özel ekipmana ihtiyaç duymazsınız ve birçok yerde yapılabilir. Koşma rutininize biraz tırmanma ve birazda sprint koşu ekleyerek ciddi miktarda kalori yakabilirsiniz. Yarım saatlik bir koşu antrenmanıyla 350 kalori yakabilirsiniz.
  [​IMG]En İyi Kardiyovasküler Egzersizler

  Bisiklet
  İsterseniz açık havada isterseniz kondisyon bisikletiyle yapabileceğiniz bisiklet antrenmanı en iyi ve pratik kardiyo egzersizlerinden biridir. Bacaklarınızdaki tüm gücü kullanarak hem dayanıklılığınızı arttırırsınız hem de bol miktarda kalori yakarsınız. Temponuza ve dayanıklılığınıza göre yarım saatlik bir bisiklet egzersiziyle 250-500 kalori yakabilirsiniz.
  Kayak
  Kayak yaparken hem alt hem de üst vücut kaslarımızı yoğun bir şekilde çalıştırırız. Özellikle yüksek tempoda yapılan kayak kalbinizin iyi bir egzersiz yapmasını sağlar. Yarım kayarak yaklaşık 330 kalori yakabilirsiniz.
  Eliptik Bisiklet
  Eliptik bisiklet birçok yönden harika bir egzersiz aletidir. Birçok egzersizin sıkıcılığını barındırmayan eliptik bisiklet çalışma esnasında eklemlerinize basınç uygulamaz. Bu sayede ağrısız sızısız bir egzersiz yapmış olursunuz. Aynı anda alt ve üst vücut kaslarınızı kullanarak yapacağınız egzersizler kaldırım dövmekten sıkılan koşucular için de iyi bir değişiklik olabilir. Yarım saatlik eliptik bisiklet egzersiziyle yaklaşık 300 kalori yakabilirsiniz.
  Yüzme
  Yüzme tüm vücudunuzu çalıştıran çok yararlı bir egzersizdir. Suyun kaldırma kuvvetiyle spor yaptığınız için eklemlerinize baskı uygulanmaz ve spor sonrası eklem ağrıları çekmezsiniz. Ayrıca özellikle kış aylarında yapıldığında spor yapmayı sevdiren eğlenceli bir egzersiz çeşididir. 30 dakikalık yüzme egzersiziyle yaklaşık 400 kalori yakabilirsiniz.
  Step


  [​IMG]En İyi Kardiyovasküler Egzersizler


  Step yapmanın bir zamanlar ne kadar moda olduğunu hatırlarsınız. Step, popülerliğini kaybetmiş olsa da bacak ve kalçalarınızı şekillendiren ve bunu yaparken bol miktarda kalori yakmanızı sağlayan bir kardiyovasküler egzersiz olma niteliğini hala koruyor. Yarım saatlik yoğun tempolu bir step egzersiziyle yaklaşık 400 kalori yakabilirsiniz.
  Kürek
  [​IMG]En İyi Kardiyovasküler Egzersizler


  Dikkat ederseniz spor salonların kürek aletlerinin pek tercih edilmediğini görürsünüz. Bunun nedeni bu aletlerin bazılarımıza karışık görünmesidir. Kürek, özellikle erkeklerin atletik bir vücut yapasına yardımcı olan harika bir kardiyo egzersizidir. Kol, sırt, omuz, göğüs ve bacak kaslarınız gelişirken bol miktarda kalori yakarsınız. Yarım saatlik kürek antrenmanıyla 300 kalori yakabilirsiniz.
  Yürüyüş
  [​IMG]En İyi Kardiyovasküler Egzersizler


  Düzenli, istikrarlı ve planlı yapıldığı zaman yürüyüş yaparak makul miktarda kalori yakabilirsiniz. Yürüyüşlerinize tepe tırmanışları ve biraz koşu da ekleyerek daha çok kalori yakmak sizin elinizde. Yarım saatlik bir yürüyüşle 180 kalori yakabilirsiniz. Yürüyüşünüzün kardiyovasküler egzersiz niteliğinde olması için rahat olarak adlandırabileceğiniz temponun üstünde yürümeniz gerekiyor. Bir yere geç kalmışsınız da yetişmek için hızlı yürüyormuşsunuz gibi düşünün.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş