En Üstün Zikir En Makbul Dua

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda Dine tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  En Üstün Zikir En Makbul Dua konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zikrin en ustunu la ilahe illellah; duanin en makbulu el-hamdulillah demektir. Iman bir irtibat ve uyanikliktir. Bu anlamda mumin de sorumlu ve dolayisiyla uyanik insan demektir. Cunku o, sahip oldugu degerlerin verdigi tabii ve surekli bir uyaniklik icinde olmak zorundadir. Aslinda bu, muminin bizzat kendisine karsi sorumlulugu anlamindadir.
  Mumin sahip oldugu degerleri ve sorumluluk suurunu kendisine vermis olan ile surekli bir irtibat kurma ihtiyacindadir. Zikir (anma) ve dua (tesekkur ve uyarma) bu ihtiyacin karsilanma yollaridir. Rabb-kul iliskilerindeki ana irtibat yollarindan biri iste bu, kuldan Rabba yonelik olan zikir-dua baglantisidir.

  Burada hemen isaret edilmesi gerekli olan nokta sudur: Zikir ve duanin mecburi olmamakla beraber belli ifadeleri, kelimeleri yani sozleri olacaktir. Kelime ve sozler, kul-Rabb arasindaki irtibatin sifreleri olarak muminin tam bir vecd ve dikkat haline, Allah Resulunun tarif ve tesbitiyle Allahi goruyormuscasina kulluk yapma cizgisine, ihsan kalitesine ulastiran araclardir. Bu sebeble de zikir ve dua anlami tasiyan her sozun bir degeri oldugu aciktir. Ancak bunlar arasinda da hic kuskusuz bir en isabetlisi, en ustunu, en makbulu, en uygunu olacaktir. Iste hadisimiz bizi bu noktada aydinlatmaktadir: Zikrin en ustunu la ilahe illellah; duanin en makbulu el-hamdu lillah demektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üstün Zikir Makbul Forum Tarih
Osmanlı devletinin asya ve avrupadan siyasi güç açısından üstün olmasının nedenleri Tarihi Bilgiler 16 Nisan 2014
Notaların dizek üstündeki yerleri Müzik Türleri ve Enstrümanları 17 Şubat 2014
Dağ Ne Kadar Yüce Olsada Yol Üstünden Aşar Anlamı Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2014
Peygamberimizin Mucizeleri, Üstün Kişiliği, Seçkin Şahsiyeti Dini Sohbetler Dini Forum 11 Kasım 2013
Geniş Topraklar Üstünde Aynı İklimin Yaşanması Mümkün mü? Eğitim Bilgileri 4 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş