Emzirirken Adet Görme - Bebeği Emzirirken Adet Görmek

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Emzirirken Adet Görme - Bebeği Emzirirken Adet Görmek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Emzirirken Adet Görme - Bebeği Emzirirken Adet Görmek

  Erken uygulama: Normal vajinal doğumda plasentanın atılmasından sonra 10 dakika içinde bakırlı, T tipi rahim içi araçlar uygulanabilir. Bu fırsat kaçırılmış ise, ilk 48 saat içinde de uygulanması mümkündür.

  Altı hafta sonra uygulama: Normal doğumdan 6 hafta sonra ve sezaryenden 8 hafta sonra, adet kanaması zamanına bağlı olmadan herhangi bir zaman RİA uygulanabilir. Düşükle sonlanan gebeliklerden hemen sonra da uygulanabilir. Bakır T tipi araçlardaki bakırın anne sütüne ve anne sütü emen bebeğe hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

  Emzirmeye bağlı olarak adet görmeme durumunda uygulama için adeti beklemeye gerek yoktur. Adetleri başlamış olan hanımlarda, kanama dönemi uygulama için en uygun zamandır.
  RİA uygulanmasından önce, adet görmeyen emziren annelerde gebelik olmadığından kesin emin olmak istendiğinde, adet söktürücü yüksek doz hormon ilaçlarının uygulanması gereksiz ve zararlıdır. Gebelik şüphesinde yapılması gereken 15 gün arayla iki kez gebelik testidir. Adet düzeni henüz yerleşmemiş bir kadında tek bir kez yapılan gebelik testi ile negatif sonuç alınması gebelik olmadığını kesin olarak göstermez.

  Doğum sonu rahim içi uygulandıktan sonra, diğer zamanlarda olduğu gibi, bir süre kanama görülebilir. Araç uygulaması ile düzenli adet görme arasında bir ilişki yoktur.

  Bakır T tipi (CuT380) araç 10 yıl korunma sağlar. Gebelik istendiğinde araç çıkarılır ve çıkarıldığında doğurganlık hemen geri döner.


  Kaynak: Dr. Ayşegül AKGÜN Halk sağlığı uzmanı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Emzirirken Adet Görme Forum Tarih
İlk kez emzirirken nelere dikkat edilmeli Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Mart 2009
İstanbul'da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının nedeni kısaca İstanbul Tanıtımı 6 Şubat 2017
Neden ibadet edilir maddeler halinde kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 22 Ocak 2017
İbadet deyince ne anlıyorsunuz kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Ocak 2017
İbadetler nasıl sınıflandırılıyor kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş