Emsal - Şemseddin Sami

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Emsal - Şemseddin Sami konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şemseddin Sami Emsal kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın künyesi

  Emsal

  Şemseddin Sami
  · Akademik Kitaplar
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 9786055688264
  · Sayfa Sayısı : 320
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL


  Kitap hakkında

  54 yıl gibi kısa sayılabilecek bir ömür sürmesine rağmen, kültür hayatımızda derin izler bırakacak nitelikte devâsâ eserler kaleme almış olan Şemseddin Sami (1850–1904), roman, tiyatro yazarı, dilbilimci, gazeteci ve ansiklopedist kimlikleriyle de edebiyat dünyamızın en velûd kalemlerinden ve en değerli dilcilerindendir.

  Zengin bilgi ve birikimiyle Türk irfan ve edebiyatına son derece önemli hizmetlerde bulunmuş olan bu çok yönlü yazar, 1879'da Tercüman-ı Şark gazetesinin kapanmasından sonra, Mihran Efendi ile “Ceb Kütüphanesi”ni kurmuş ve bu seri adı altında Gök, Yer, İnsan, Medeniyet-i İslamiyye, Kadınlar, Esatir gibi çeşitli ilmî konularda 11 eserlik 15 cilt kitap neşretmiştir. Ansiklopedik nitelikteki bu küçük kitaplar, Batı'da “pocket book” denilen neşriyat çeşidinin bizdeki ilk örneğidir. Şemseddin Sami, Emsâl'den önce Sabah gazetesinin “Şundan –Bundan” köşesinde yayımladığı özlü sözleri, gazeteden ayrıldıktan sonra Ceb Kütüphanesi serisinden çıkan, yayıma hazırladığımız, Emsâl adlı bu dört ciltlik eserinde toplamıştır.

  “Büyük hikmetler kısa sözlerde bulunur.” özdeyişiyle başlayan ve içinde 2918 özlü sözün bulunduğu bu kıymetli eser, edebiyatımızın özdeyiş ve özlü sözler türündeki ilk eseri olmasının yanında, Doğu ve Batı'nın hikmet dolu sözlerini günümüze ulaştıran çok değerli bir hazinedir. İlk defa günümüz Türkçesine aktarılan bu kıymetli eserle, yüzyılların söz vadisindeki birikimine ve hikmetli sözlerine şahit olacaksınız.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Emsal Şemseddin Sami Forum Tarih
Demsal İsminin Anlamı Nedir - Demsal Nedir Anlamı İsimler Sözlüğü 11 Eylül 2011
Geriyam - Grup Demsal Kürtçe Müzik Videoları 20 Ağustos 2011
Koma Demsal - Rozerin (Harika Bir Eser) Kürtçe Müzik Videoları 10 Aralık 2010
Koma Demsal - Bahoz (Kürtçe Süper Şarkı) Yeni Kürtçe Müzik Videoları 24 Ekim 2010
Koma Demsal - Derewe (Süper Kürtçe Duygusal Şarkı) Kürtçe Müzik Videoları 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş