Emlak Hüyük Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Emlak Hüyük Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  emlak hüyük köyü bilgileri - emlak hüyük köyü resimleri - emlak hüyük köyü tanıtım  Emlek Hüyük, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Emlek Hüyük Köyü, coğrafi konum olarak Şarkışlaya 23 km uzaklıkta Kızılırmağın kuzeyinde Ortaköy, Sivrialan, Örenyurt, Sarıkaya ve Ortatopaç köyleri ile çevrili olup adını aldığı Hüyük Tepesinin gün doğusuna bakan eteğinde yer alır.

  Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden olan Emlek Hüyük Köyü`nün kuruluş tarihi 17. nci yüzyılın sonlarına raslamaktadır. Çeşitli dönemlerde, rastlantısal olarak çıkarılıp elde kalan yontulu taşlar ve arkeolojik bulgular bu bölgenin Romalılar ve Selçuklular döneminde de bir yerleşim merkezi olarak kullanıldığını göstermektedir.

  Ne var ki; bugüne dek ilgili kurumlarca hiçbir bilimsel araştırma ve arkeolojik kazı yapılmamış olması, antik tarihin izlerini taşıyan buluntu ve taşların yok olmasına neden olmuştur. Umarız ki çeşitli uygarlıklara ait olan bu buluntular bilinçsizce heba edilemez.


  Emlek Hüyük Köyü, eski bir yerleşim alanı olarak gerek çevre köylerle olan bağlantısı, gerekse tarım ve hayvancılığa nisbeten elverişli bir arazi yapısına sahip olmasıyla Emlek Köyleri içinde merkez bir konumdadır. Tüm bu avantajlarına karşın gerçek potansiyelini yeterince değerlendirdiği söylenemez.


  Emlek Hüyük Köyü´nün en büyük özelliği ise, Ozanlar diyarı olarak bilinen Emlek yöresinde bağrından en çok yetiştiren bir köy olmasıdır. Birbuçuk bilmedin iki asır gibi toplum yaşamında çok da uzun sayılamayacak bir süreç içinde Türk Halk Edebiyatına adlarını yazdıran sırasıyla Palabıyık Mustafa, Aşık Yusuf, Aşık Kul Sabri, (Aşık Garip Ali) Aşık Ali İzzet´i ve Aşık Hasan Devrani gibi ozanlar hep bu köyden yetişen değerlerdir. Bütün onlar hayatta yoklar ama yazdıkları eserlerle edebiyat tarihimizdeki yerlerini alarak ölümsüzleşmişlerdir. Dün olduğu gibi, günümüzde de gerek serbest tarzda çağdaş şiir yazan, gerekse geleneksel halk şiiri tarzında (amatörce de olsa) uyaklı, kafiyeli şiirler yazan çok sayıda kişilerimiz bulunmaktadır.


  Ayrıca kendine özgü sesi ve yorumlarıyla Türk Halk Müziği repertuvarlarına çok sayıda eserler kazandıran „Emleğin Sesi“ büyük Türkü Ustası İzzet Savaş´da yine bu köyün yetiştirdiği yeri zor doldurulacak değerlerden biridir.
  Kültür

  Alevi köyüdür. Alevilerin 1960'lı yılların başından beridir yaptığı gibi bu köyün mensupları da yoğun olarak Ankara başta olmak üzere büyük şehirlere göçmüştür. Köyün en bilinen yemeği Herle'dir. Bu köyde yaşayanların takma adı Herleci'dir. Köy mensupları mücadeleci kişilikleriyle tanınırlar.
  Coğrafya

  Sivas iline 125 km, Şarkışla ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 173
  1997 152
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yusuf Saylan
  1999 - Hasan Savaş
  1994 - Hasan Savaş
  1989 - Bahri Saylan
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Emlak Hüyük Köyü Forum Tarih
T. Emlak Bankası İlköğretim Okulu Bilgileri Çankaya Ankara Ankara Tanıtımı 22 Ağustos 2011
Emlakkale Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Emlak Mezra Köyü Bilgileri Şarkışla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Emlak Mezra Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
2011 Emlak Vergisi Ekonomi Ve Borsa 2 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş