Emirhan Bucak Merkezi Köyü Hakkında Bilgi Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Emirhan Bucak Merkezi Köyü Hakkında Bilgi Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  emirhan bucak köyü bilgileri - emirhan bucak köyü tanıtım - emirhan bucak köyü resimleri  Emirhan (bucak merkezi), Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Emirhan Köyü’nün tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle beraber, rivayete göre üç kardeş olan ve günümüzde mezarları köyün üç ayrı yüksek tepesinde bulunana Emirhan, Çavuş Dede ve Şıh Çoban olarak anılan kardeşler tarafından kurulmuştur. Bu zatların mezarları hastalar tarafından şifa amacıyla ziyaret edilmektedir. Köyümüzde sonraki yıllarda Adoglar,Çakırgil, Tülekler, Ecenegil ve Kümükler diye sülaleler oluşmuştur.

  Emirhan’da, 1970’li yıllara kadar 50 civarında hane iskan etmekte idi ve köylülerin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık idi. Sonraki yıllarda İstanbul’a büyük bir göç başladı. Aradan geçen uzun yıllardan sonra Emirhan Köyü’nde beş-altı ev kalarak, köy yaşlılara terk edilmiştir. Bu ailelerin çocukları İstanbul’a yerleşti. Köydeki evler yıkıldı ve köy terk edildi.

  Yeni Emirhan Irmaküstü bölgesinde yeniden oluşturulmaktadır. Köyümüz sınırlarında taştan oyulmuş beş adet tarihi kaleler bulunmaktadır. Bu kalelerin mazisi hakkında fazla bilgi ve kaynak bulunmamaktadır. Bölgemizin en güzel suları ve piknik alanları köyümüzün civarında bulunmaktadır.

  Köyün tarihi çok eskiden yukarı köy denilen yerin Erzincan dan göçen alevi kökenli olduğu söyleniyor
  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.ama yemekleri sır kömbe haşıl denen en bilinen yemegidir.köy bir alevi köyüdür.Zaman içinde çok göç almıştır fakat son dönemde nufusu artmaktadır.
  Coğrafya

  Sivas iline 95 km, Zara ilçesine 25 km yakınlıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Çok sıcak olmasada soğuk da degildir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri 2009 9582 2007 9000
  2000 44
  1997 49
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım, turizm ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Aliekber Kaplan
  2004 - Efendi Altunkaya
  1999 - Gökhan Saki
  1994 - Ali Temur
  1989 - Osman Birgen
  1984 - Şeyma Tüfekçi
  1979 - Ibrahim Yildiz
  1973 - Dursun ISIK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde okul yoktur. Öğrenci olmadığı için taşımalı eğitimde yapılmamaktadır. Köyün içme suyu var, qancak şebeke ve alt yapı yoktur. Emirhan köy değil nahiyedir. Nahiyede sağlık ocağı dört lojmanı ile birlikte 1973 yılında yapılmıştır. Köy halkının atalarının Tunceliden geldiğide yanlıştır.Köy iki bölümden oluşur. Yukurıda belirtildiği gibi bir alevi köyüdür. Bir bölümü kürt alevi, bir bölümü türk alevidir.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Emirhan Bucak Merkezi Forum Tarih
Emirhan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 21 Şubat 2012
Demirhan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 20 Şubat 2012
Demirhan İlköğretim Okulu Bilgileri Sultanhisar Aydın Aydın Tanıtımı 14 Mart 2011
Demirhan İlköğretim Okulu Bilgileri Sultanhisar Aydın Aydın Tanıtımı 14 Mart 2011
Emirhan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş