Emirhacılı Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Emirhacılı Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Emirhacılı Köyü - Emirhacılı Köyü Hakkında - Emirhacılı Köyü Tanıtımı - Emirhacılı Köyü Resimleri  Emirhacılı, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karakeçili yörüklerinin kurduğu bir köydür.Köy halkı kışın kurttutan köyü yakınlarında yaşamakta iken şuanki köyün bulunduğu yere yazları göç edermiş o dönemlerde yunanlıların işgaline maruz kalır ellerindeki develeri ve tüm binek hayvanlarını yunanlılar alır ve oldukları yerde kalırlar köyün ismi Emir adındaki yaşlı ihtiyardan kalmadır köylüler ağaların yanında ırgatlık yapmaya başlarlar dahasonra yükselirler ve şuan ki pozisyona bakılırsa Irgatlıktan Ağalığa yükselişin öyküsü demek doğru olur Salihli İlçesinin en modern en zengin köyü olarakta biliniz tarımda ve hayvancılıkta kendilerini geliştirmişlerdir bu köyde ilginç olan şey bütün kadınların traktör kullanıp eşletine tarlalrda yardımcı olmalarıdır

  Kültür

  Emirhacılı köyü develeriyle de ünlüdürHer yıl düzenlenen geleneksel deve güreşleri vardır.

  Coğrafya

  Manisa iline 80 km, Salihli ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - Mustafa Çelik
  > 1999 - Mustafa Özen
  > 1994 - Mustafa Özen
  > 1989 - Mustafa Durmaz
  > 1984 - Mustafa Durmaz

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak sabit duran doktor ya da hemşire yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  SOSYAL FAALİYETLER
  Emirhacılı köyünde yaklaşık 10 yıldır süper amatörde futbol oynanmaktadır. Futbolcularin tamamina yakini koyden oynuyor [EMİRSPOR]

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş