Emirali Köyü Lüleburgaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Emirali Köyü Lüleburgaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüleburgaz Emirali Köyü Bilgileri -Emirali Köyü Hakkında - Emirali Köyü Tanıtımı - Emirali Köyü Resimleri  Emirali, Kırklareli Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: LÜLEBURGAZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:78 km

  İlçeye Uzaklığı:15 km

  Rakım:150 m

  Nüfus:

  2000:1056
  1997:1037

  Tarihi

  Köyün tarihi'nin kesin olarak bilinmemesine rağmen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'a önceden yerleşmiş olan Gacalların savaşın etkisinde kalarak göç etmeye başlamaları ve özellikle Trakya topraklarına yayılmaları ile kurulduğu tahmin edilmektedir.

  Köy kurulduğu yıllardan itibaren Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar bölgede yaşanmış olan savaşların etkisi ile çok tahribatlar yaşamış ve düşman işgali altında kalmıştır. Bölgede çok kanlı savaşlar yaşanmıştır. Bölgeye ilk gelen Gacallar bu savaşlarda çok büyük özveriler göstererek bölgelerini çok iyi savunmuş olmalarına rağmen çok sayıda kayıplarda vermişlerdir.

  Köyün ilk kurulduğu yerin bu günkü mezarlığın alt tarafında olduğu söylenmektedir. 1930'lu yıllarda Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'dan başlayan göçlerle köyün bu günkü halini almaya başladığı bilinmektedir. Köy Bulgar ve Yunan işgali altında iken köyün ilk kurulduğu bölgede Bulgar Yunanların da yaşadıkları tahmin edilmektedir.

  Kültür

  Geleneksel Trakya kültürü görülmekle birlikte zamanımızda iyice unutulmaya yüz tutmuş imece usulü yardımlaşma yöntemi halen Emirali köyünde devam etmekte olup, köyün kendine has bir kültüre sahip olmasını sağlamaktadır. Bunun örnekleri; Köy ilköğretim okulunun ihtiyaçlarını karşılayan okul aile birliği ve koruma derneği, cami yaptırma ve yaşatma derneği gibi sosyal faaliyetleri destekleyen örgütlenmeleri köyün kendi bünyesinde bulundurmasıdır.

  Coğrafya

  Lüleburgaz'ın kuzey doğusunda kurulmuştur. Kuruluş alanı çevre köylerden daha yüksekte olup kuruluş yeri ovayı andırır. Köy topraklları 20000 dönüm kadardır. Kırklareli iline 78 km, Lüleburgaz ilçesine 17km. uzaklıktadır. Köyün 3 km. doğusunda Ahmetbey beldesi, 7 km. batısında Sakızköy beldesi, 13 km. kuzeyinde Sütlüce köyü, 15 km. güneyinde Evrensekiz beldesi bulunmaktadır.

  İklim

  Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak", tipik kara iklimi'ne sahiptir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve son yıllarda bölgede açılan tekstil fabrilkalarından elde edilen gelire dayalıdır.

  Köydeki orta ve üst yaş grubu insanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Genç nüfüs köye kadar servis imkânı sağlayan fabrikalarda çalışmaktadır. Ayrıca köydeki orta yaşlı veya yaşlı insanlar; Bağkur ve Tarım sigortasından emekli olanlar ile köy dışında şehirlerde çalışarak emekli olduktan sonra köye tekrar geri dönenler emeklilik maaşları ile geçimini sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Hayri TUNA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 432 35 01

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi,kanalizasyon sebekesi,Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı,spor klüp bürosu,spor klübüne gelir getiren kahvesi ve köy muhtarlık bürosunun bulunduğu bina vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Emirali- İstanbul arasında İstanbul seyehat her gün düzenli olarak 2 otobüs seferi düzenlenmektedir. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir.Sefer saatleri 07.00 Emirali-İst 12-00 İst.-Emirali 14.30 Emirali-İst 18.00 İst.-Emirali

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Emirali Köyü Lüleburgaz Forum Tarih
Emirali Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Emirali Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş