Eminpınar Köyü Susurluk Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eminpınar Köyü Susurluk Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eminpınar Köyü SUsurluk Bilgileri - Eminpınar Köyü Hakkında - Eminpınar Köyü Tanıtımı - Eminpınar Köyü Resimleri  İlçe: SUSURLUK - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı: ABDULLAH SAYIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 (266) 861 83 39

  Cep Telefonu:


  0 (543) 234 19 50

  Eminpınar, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1877-78 yıllarında Bulgarsitanın Şumnu vilayetine bağlı Razgrad kasabasına bağlı Masır köyünden göçen (Hacıhüseyinler,keleşler,...) üç ailenin kurmuş olduğu bir göçmen küyüdür.Muhacirler önce şimdiki Susurluk ilçesinin söğütlü çeşme mevkiine gelmişler burada rahat edemeyerek Yeniköy'e doğru göçmüşlerdir.Bu istikamette Davutlar köyü civarındaki Tahtalıdüzü mevkiinde bir müddet meskun olmuşlardır.Rivayete göre burada yerleşik halk ile aralarında çıkan kavga sonucu şimdiki Yeşilova köyü civarına göçmüşlerdir.Bu bölgede yaşayan yörüklerle de aralarında ihtilaf çıkınca şimdiki adı Kazmapınar olan bölgede yaşayan hayvan taciri 'Emin Zeybeğin'yanına gelerek yerleşik hayata geçmişler ve kurulan köyede 'Eminin Pınarından'gelen 'EMİNPINAR' adını vermişlerdir.

  Kültür

  Eminpınar köyünün macır tarhanası,kıvırma denilen böreği,mısır unudan yapılan kaçamak yemeği,karıştırma,İnek sütünden yapılan koyultmaç denilen tatlı çeşidi,hamur işi olan eriştesi,un ve yağdan yapılan karıştırması,keşkeği ve erik hoşafı başlıca geleneksel yemekleridir. Köyün eski eğlenceleri oldukça ilginçtir.Camal,Alacabacak ve Küldeğirmeni bunlardan bazılarıdır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 38 km, Susurluk ilçesine 16 km uzaklıktadır.Güneyinde Reşadiye Köyü Doğusunda Kulat köyü Batısında Yeşilova ve Püren Köyleri Kuzeyinde Kiraz ve Tümbelez VE delanın kömür yaktığı yer bulunmaktadır

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 201
  1997 221

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda Buğday, süpürge yetiştirilmekte.Ayrıca son zamanlarda orman ürünlerinden de faydalanılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Abdullah Sayın
  1999 - Raif Kocaer
  1996 - Ahmet Köse
  1994 - Tevfik GÜNGÖR
  1989 - Raim Kocaer
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır a kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eminpınar Köyü Susurluk Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş