Emine Çaykara Kimdir - Emine Çaykara Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Emine Çaykara Kimdir - Emine Çaykara Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Emine Çaykara Kimdir - Emine Çaykara Resimleri - Emine Çaykara Biyografisi - Emine Çaykara Hakkında  Emine Çaykara 1964 İstanbul doğumlu arkeolog ve sanat tarihçisi. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul, Batı ve Orta Anadolu'da kültürel tur rehberliği yapmıştır.

  [​IMG]

  Kölelik ve Eski Mısır, Ben Jane Tarzan'ı Arıyor (roman), İnsanın En Güzel Tarihi ve Picasso'nun Sofrası isimli kitapları Fransızca'dan Türkçe'ye çevirmiştir. 1993-2000 yılları arasında Panorama, Turkuaz ve Tempo dergilerinde gazetecilik yapan Çaykara, farklı dergilere İstanbul tarihi, mekânları ve kültürü üzerine yazılar yazmıştır.

  Melek Annem ve Ben, Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu, Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga Kitabı, Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabının yazarıdır.

  İDO'nun aylık Sealife Dergisi'nin yayın yönetmenliğini yapan Emine Çaykara, [2005]] yılında Türkiye'nin Süpermarkaları kitabının editörlüğünü yapmıştır. Kültür başkentliğine giden süreçte bir buçuk yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde yürütme ve danışma kurulu koordinatörü olarak çalışmıştır.

  2007 yılında Everest Yayınları'ndan bugüne kadar hiç yayınlanmamış 70'e yakın fotoğrafı içeren ve bir Anzak askerin kamp hayatından İstanbul'a uzanan hikâyesini anlatan Emanet Gölge- Yeni Zelanda'dan Gelibolu'ya 1915 isimli deneme kitabı çıkmıştır.

  (Cnn Türk) kanalında yayınlanan Taştaki Sır isimli arkeoloji programını, (TRT 2) kanalında İstanbullu programını hazırlayıp sunmuştur. 2010 yılında Sabancı Üniversitesi - Geleceğin Üniversitesi ve Diyabetimi Seviyorum- Sağlıklı Yaşam İçin Tatlı Öneriler kitapları yayınlanmıştır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş