Eminbey Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eminbey Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Eminbey Köyü - Eminbey Köyü Hakkında - Eminbey Köyü Tanıtımı - Eminbey Köyü Resimleri

  Eminbey, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karakeçili Yörük/Türkmen aşiretinin kurduğu bir köydür. Eskişehir ve dolaylarından yanı söğüt domaniç bilecik gibi coğrafyalardan Ege'ye Göç eden Emin Ve Osman Adlı İki Kardeş Karakeçili Yörüğün Adından Gelmektedier.Köy Çiftlik,Osmanbey, Asmalı,Kaplan,ve Gülistan Mahallelerinden Oluşmaktadır. (Eminbey Köyü daha önceleri konar göçer olarak yaşayan karakeçili aşiretine mensup akraba gurupları tarafından kurulmuştur. Konar göçer olarak yaşayan topluluk Kışları bu günkü Demirköprü barajı baraj gölü kuzeybatısı ve güneyi ile bu günkü yerleşim yerlerinin yakınlarıda hayvancılık yapıyorlardı. Yazları Murat dağına yaylaya gidiyorlardı. Hatta bazı küçük guruplar Bintepelerde kışlıyorlardı. Daha sonra yerleşik düzene geçmişlerdir.Yerleşik düzene geçerken de, yaşam biçimleri gereği dağınık yerleşmişlerdir. Şimdiye kadar köy hakkında herhangi yazılı kayanağa ulaşılamamıştır.

  Kültür

  Yörük Yemekleri olan Topalak,Keşkek, Höşmerim. kış mevsiminin vazgeçilmez kahvaltısı menüsünde TARHANA ÇORBASI yaz mevsiminde ise İMAM BAYILDI VE BÖRÜLCE Başlıcası sayılabilir.Halk oyunlarında, geleneksel ağır zeybek oyunları özellikileri görülür. Zeybekler daha çok bugün elli yaşının üzerindeki erkekler tarafından serbest olarak oynanır. Zeybeklerin başında Harmandalı gelir.Zeybekler daha çok düğünlerde oynanır. Geleneksel düğünler Cuma günü başlar, cumartesi ve pazar devam eder. Cuma günü davul zurnanın gelmesi ve düğün evine bayrak çekilmesi düğünün resmen başlası demektir. Kültürel değerleri, doğal olaylararın yansımasıdr. Kültüründe doğal motifler ön plana çıkar. Örneğin Lodos için "insana kar gibi, kar'a kor gibi dokunur". denir. Göçebe kültürünün getirdiği kadın erkek eşitliği vardır.Kadın erkek aynı ortamda bulunur. Kadın erkek eşittir.Tarihi kültürü içinde doğa ile mucadele vardır.Bu mucadele içinde erkek kadınla birlikte mucadele etmesi ve iş birliği içinde yaşam mucadelesi vardır..Geçmişteki bu yaşam biçimi bu güne yansımıştır.Tarihi kültürü içinde at önemli yere sahiptir. At'ın en önemli işlevi ve kültürel yaşamda yeri cirit oyununda kullanılmasıdır. Yörük kültüründe olduğu gibi köy kültüründe değnek önemli yer tutar. 1970 yıllara kadar bu kültür devam etmiştir.İnsanlar atlarıyla ve değnek oyununda gösterdikleri başarılarıyla ön plana çıkarlarmış. Çevre köy kasabalarla iletişim bu sayede olmuş. Binicileri ve atlarıyla meşhur oldukları için çevre köy ve kasabardan özel davet alırlarmış.Ama demeyin bunlar uydurma. Bu gün yaşayan 55 yaş üzeri her Eminbey'li vatantaş bunları anlatır.

  Coğrafya

  Manisa iline 110 km, Salihli ilçesine 38 km uzaklıktadır. Salihli ilçesinin Kuzeydoğusunda yer almaktadır.Doğusunda Kula ilçesinin Gökçeören Nahiyesi, Güneyinde İğdeçik ve Üçtepelerköyü,Batısında Delibaşlı köyü ve Demirköprü baraj gölü ve Kuzeyinde Kenger ve Kuzeydoğusunda Kaplan Köyü bulunmaktadır. Arazi yapısı engebelidir.Bu nedenle tarımsal arazi yetersizdir. İlçe merkezine uzaklığı nedeniyle ulaşım sıkıntısı vardır. Dogal bitki örtüsü meşe ve palamuttur. Köy sınırlarının yükseltisi farklıdır. Rakımı 500-1000 arasında değişmektedir. En yüksek yeri Üşümüş tepesidir. Kula sınırlar içinde olmasına rağmen Divlit yanardağı Eminbey köyü sınırlarına daha yakındır. Divlit Yanardağı bir guruptur ve üç yükseltiden maydana gelmiştir. Her yükseltinin bacası vardır.Bu yükseltiler lav pürkürmesi sonucu oluşmuştur. Bacalardan püsküren lavlar Adala'ya kadar ulaşmıştır. Püsküren lavların soğumasıyla karataş denilen taşlar oluşmuştur. Bu yanardağ gurubu gerek ilköğretim gerekse ortaoğretim öğrencilerine corafya derslerinde inceleme ve gözlem yaptırılabilir. Ayrıca Üniversitelerin yapacağı araştırmalar sonucu bir çok yeni bilgiye ulaşılabilir.( Cünkü sözkonusu yanardağların tepesinde yaşam izleri vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanına girmekle birlikte köyün Ege Bölgesi, Kıyı Ege bölümü ile İçege Bölümünün kesiştiği yerde bulunması nedeniyle ikliminde büyük kararsızlıklar görülür.Daha çok karasal iklim özellikleri görülür. Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri hissedilmektedir. Kışları ılık ve yağışlıdır.Yazları sıcak ve kurak geçer. İlkbahar çok kısa sürer.

  Nüfus Tarım arazileri sınırlı, tarımsal üretim tamamen doğal koşullara bağlıdır.Bu nedenle 1970'li yıllarda köyden göçler başlamıştır.Halende devam etmektedir.Demografik yapısı aşırı dışarıya göç vermesi nedeniyle hızla genç nüfus alehine değişmektedir. Şu anda köy nüfusunun %80'i 50 yaş üzeri nüfustan meydana gelmektedir. Göçler genelde Salihli'ye olmuş ve olmaktadır. 1970'li yıllarda başlayan ilk göçlerin nedeni ekonomiktir.Ekonomik nedenler dışında eğitim amaçlı göçlerde olmuştur. Okullaşma oranı ilkokulun açılmasından itibaren %100'dür. 1970 ve 1980'li yıllarda seçilen meslekler daha çok kısa yoldan ekonomik getirisi olan meslekler iken, daha sonraları her meslek ve her üniversite tercih edilmiştir. Bu gün Eminbey köyü nüfusuna kayıtlı ve Turkiye'nin her üniversitesinden mezun iyi yetişmiş insan gücü mevcuttur. Bu gün ortaöğretim mezunu gençlerin üniversiteye devam etme oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir.1970 yıllara kadar köy dış etkenlere kapalı kalmıştır. 1970 'li yıllarda nüfusun artması, tarımsal arazinin sınırlıolması ve hayvancılık için mera yetersizliği nedeniyle dışa açılım zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda çalışmak için köy dışına çıkanlar genelde beden güçü gerektiren işlerde çalışmişlardır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının daha önceleri en büyük gelir kaynağı tütüncülüktü. Ancak son yıllarda tütün ekimine sınırlama gelmesiyle tütün ekimi önce azalmış, daha sonrada tamamen bitmiştir.Köyde başta buğday ,arpa,fiğ,kara mercimek,yetiştirilmektedir.Sulu tarımın az olması nedeniyle az miktar alanda sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.Son yıllarda Sulu tarıma önem verilerek sebze ve slajlık mısır ekilişi azda olsa artmıştır.hAYVANCILIKTA KABA YEM İHTİYACININ TÜMÜNÜ KARŞILAYAMAMAKTADIR.BUNUN İÇİN EKİM ALANLARININ ARTIRILMASINDA YARAR VARDIR. Son 2 yıl içerisinde Köyümüzde Kiraz yetiştiriciliği konusunda ZİRAAT TEKNİKERİ İSA ERTÜRK'ÜN ÖNDERLİĞİNDE ANNESİNE AİT 6 DEKARLIK ALAN ÜZERİNE KİRAZ DİKİMİ YAPMIŞ OLUP,KİRAZLARDAN 2009 YILINDA ÜRÜN BEKLEMEKTEDİR.KÖYÜMÜZDE HALKIN YENİLİKLERE AÇIK OLMAMASINDAN DOLAYI BU TÜR YENİLİKLERE ÖNDER OLUNMASI GEREKMEKTEDİR.BU KİRAZ DİKİMİNDEN SONRA KİRAZ DİKİM ALANLARI HIZLA ARTMAKTADIR.2007 YILINDA VETERİNER SAĞLIK TEKNİKERİ SÜLEYMAN ERTÜRK'DE BOL MİKTARDA DİKİM YAPMIŞTIR.Ayrıca Özel İdare Kaynaklı olarak dağıtılan Kiraz anaçlarından köyümzede tahsis edilmiş olup 2006 yılında 8000 adet 2007 yılında 1500 adet olmak üzere 10500 adet kiraz dikimi yapılmıitır. Verim çağına gelen ağaçlarda 2007 yılında çiçekler görülmüştür.Son yıllarda tarım bakanlığının desteklemesi sayesinde Zeytin bahçeleri kurulmaya başlanmıştır.200 dekar Zeytin bahçesi vardır.Önümüzdeki yıllarda artacağını tahmin etmekteyiz.

  Hayvancılık olarak sığır,koyun ve keçi mevcuttur.Son yıllarda süt sığırcılığına önem verilmiştir.

  Köyümüze komşu köyle beraber Eminbey ve Kaplan Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurulmuştur. Köyün ekonamik sosyal yönden gelişmesi ve göçün önlenmesi için, Köyün corafi yapısı göz önüne alınarak köy bazında uzun vadeli ekonomik ve sosyal kalkınma programı yapılması gereklidir. Cünkü KÖyün arazi yapısı tarıma elverişl değidir. Şu anda görünen, hayvancılıktır. Ancak bu konuda ilgili kuruluşların desteğine ihtiyac vardır. Hayvancılıkla birlikte hayvancılığa bağlı küçük ölçekli işletme kurulması gereklidir.

  Muhtarlık

  Eminbey Köyü beş mahalleden oluşmaktadır.Beş mahallenin birleşmesi ile köy tüzel kişiği oluşmaktadır.Asmalı, Osmanbey,Çiftlik, Hasan Hoca ve Gülistan'dır. Beş mahallenin oluşturduğu köy derneği üyeleri tarafından muhtar ve ihtiyar heyeti seçilmektedir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1962 Veli ÖZER 1984 Mehmet GÜLBAHÇE 1989 Baki GÖÇER 1994 Mehmet ÖZATLI 1999 Ali ADIGÜZEL 2004 Hamza BİLGİN 2009 Hamza Bilgin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim var ancak faal değil, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyümüz 5 mahalleden oluşmakta ve her mahallede bir camii bukunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Aile Hekimliği sistemi içerisinde Adala'dan haftada bir gün gelen Aile Hekimi tarafından sağlık hizmeti verilmektedir. . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.elektrik 1979 yılında gelmiş olup, köy yolları 1997 ylında asfaltlanmıştır. İçme suyu şebekesi ve sondaj kuyuları Asmalı, Hasanhoca, Osmanbey ve Çiftlik mahallerinde tamamlanmıştır.Bu güzel hizmet 1988 yılında osmanbey mahallemizin Camisine imam-hatip olarak gelen Tokatlı İsa hoca nın öncülüğünde gerçekleşmiş olup daha sonra muhtar trafından ek sondaj ilavesi yapılmıştır ve su sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Gülistan Mahallesinde ise şebeke mevcuttur. Ancak kendi imkânları ile açtırmış oldukları sondaj kuyusundan sağlanan su yetersizdir.Eminbey Köyü taşımalı sisteme dahil edilmiş ve öğrenciler Adala'da öğrenim görmektedir. Şu anda İlkokul atıl durumda bakımsız kaderine terk edilmşiş durumdadır.. Bu okulun tamir edilereek korunması gerekmektedir.Cünkü bu okulun bir çok insanda anısı vardır.Bu okulda yetişmiş bir çok insan bu ülkeye değişik kademelerde hizmet etmektedir.

  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eminbey Köyü Salihli Forum Tarih
Binbaşıeminbey Köyü Posof Bucak Merkezi Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010
Binbaşıeminbey Köyü Posof Bucak Merkezi Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş