Embriyonik Gelişim Nedir? Embriyonik Gelişim Hakkında

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Embriyonik Gelişim Nedir? Embriyonik Gelişim Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Embriyonik Gelişim
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Embriyonik gelişim, eşeyli üreyen canlılarda görülen ve canlının, döllenme ile doğumu ya da yumurta veya kozadan çıkmasına kadar geçen süredeki gelişimi. Embriyonik gelişimin safhaları ve yeri canlıdan canlıya farklılık göstermekle birlikte, bu süreç genelde annenin veya annenin ürettiği bir yapı koruyuculuğunda geçer.
  Hayvanlardaki embriyonik gelişimde 4 aşama görülür:

  • Döllenme
  • Biçim
  • Küçülme
  • Değişmeme
  Döllenme
  Bu aşamada alışılmışın dışında bir büyüklüğe sahip zigot, kendi genomunun aynısını taşıyan daha kücük hücreler üretmek amacıyla üstüste mitoz hücre bölünmelerini gerçekleştirir. Ancak ilk anda zigotun kendi genleri aktif durumda değildir
  . Bölünme, halen annenin daha önceden zigota döllenmemiş yumurta aracılığıyla verdiği proteinler ve haberci RNA'lar (mRNA) aracılığıyla yine annenin genomunun kontrolündedir. Bölünme dönemi, blastosöl oluşumu ile sona erer.

  Biçim
  Bu aşamada, önceden bölünmüş hücreler mekansal değişimlerle kendilerini hücre kümeleri ve tabakaları haline getirir. Bu olaya gastrulasyon denir. Şekillenme sonrası hayvanlarda 4 düzlem meydana gelir:

  • Ön ve arka (anterior-posterior eksen)
  • Sırt ve karın (dorsal-ventral eksen)
  • Sol ve sağ (rostro - caudal eksen)
  • Yakın ve uzak (proximal-distal eksen)
  Bu aşamada hücre katmanlarında değişim (differentiation) görülmezken, proteinlerin ve mRNA'ların hücreler arasında eşitsiz dağılımı sonucunda, ileride hangi hücrenin hangi hücre tipi olacağı belli olur. Bu olaya "kader belirlenmesi" (fate determination) denir.
  Gastrulasyon, 3 eşey zarını oluşturur (germ layer). Bunlar:

  • Ektoderm
  • Mezoderm
  • Endoderm
  Gastrula aşamasında, zigot artık kendi genlerini aktif hale getirir. Bu etkinliğe orta-blastosöl geçişi (mid-blastula transition) denir.

  Küçülme
  Zamanla embriyodaki hücreler, yetişkin canlıdaki hücre tiplerini oluştururlar. Bu olaya değişim (differentiation) denir. Bu hücre tiplerinden bazıları; sinir hücreleri, kan hücreleri ve kas hücreleridir. Bu hücreler tabakalar halinde dokuları, dokular organları, organlar da sistemleri oluştururlar.ektodermden duyu organları ,diş minesi ,saç,tırnak ve sinir sistemi oluşur.

  Değişmeme
  Tüm sistemler oluştuktan sonra, hayvanların büyük bir kısmı gelişim safhasına girer. Gelişim, yeni hücrelerin ve hücreler arası sıvıların oluşmasıyla gerçekleşir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Embriyonik Gelişim Nedir Forum Tarih
Kurbağalarda Embriyonik Gelişim Diğer Hayvanlar 15 Şubat 2012
İnsan hakları gelişimini etkileyen faktörler kısaca Eğitim Bilgileri 8 Şubat 2017
Teknolojik ürünlerdeki gelişimin nedeni insan ihtiyaçları ile ilgilidir sözüne katılıyor musunuz? Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Mikroskobun tarihi gelişimi kısaca Bilim & Teknoloji 1 Şubat 2017
Türk devletlerindeki yönetim ve egemenlik anlayışındaki gelişim hangi doğrultuda olmuştur? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş