Elveda Rumeli Dizisi Tüm Bölüm Özetleri

'Diğer Yerli Diziler' forumunda NeslisH tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Elveda Rumeli Dizisi Tüm Bölüm Özetleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1896’da Makedonya’nın Pürsıçan kasabasına bağlı küçük bir köyde Sütçü Ramiz, beş kızı ve karısı Fatma’yla güç bela geçinip gitmektedir. En büyük kızı Hatice, babasından habersiz, kasabanın fakir terzisi Hasan’ı sevmektedir. Ancak Hasan bir türlü konuyu Ramiz Efendi’ye açıp da kızı isteyememiştir. Görücü Bedia’nın Fatma’ya getirdiği haber ortalığı karıştırır. Kasabanın zengini Kasap Cabbar Efendi Hatice’ye taliptir. Küçük kız Zarife, ablalarının bir an önce evlenip sıranın ona gelmesini dilerken, kasabaya yeni gelen muallim Aleks’le tanışır. Ortanca kız Vahide ise, hayallerindeki gibi kahraman bir erkeğin Pürsıçan’da olmadığından yakınır.

  Bu sırada İstanbul’da, Padişah Abdülhamit’i tahttan indirip Meşrutiyeti ilan etmek isteyen İttihatçi’lerin toplantısı, zabitlerce basılır. Baskından yaralı olarak kurtulan Tıbbıyeli Mustafa, saklanmak üzere Makedonya’ya doğru yola çıkar.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sütçü Ramiz, büyük kızı Hatice’yi; zengin ama yaşlı olan Kasap Cabbar’a vermek konusunda tereddütlüdür. Fatma ise, Ramiz’i bir an önce Cabbar’a ‘evet’ demesi için sıkıştırmaktadır. Hatice ise Terzi Hasan’a, onu bir an önce istemezse kasapla evleneceğini söyleyerek rest çeker. Hasan cesaretini toplamaya çalışır ancak bu arada Kasap Cabbar’la kavga edip hapse düşer. Hatice, Cabbar’ın onu istemeye geldiği son ana kadar çaresizce Hasan’ı bekler.

  İstanbul’dan kaçak olarak Makedonya’ya gelen Mustafa, Pürsıçan’a gelip Kaymakam Dilaver’i bulur. Dilaver Mustafa’yı, Sütçü Ramiz’in evine saklar. Fatma, Ramiz’in uzak bir akrabaları olarak tanıttığı Mustafa’nın aranan kaçak olduğunu anlayınca kıyameti koparacaktır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sütçü Ramiz, Hatice’yi Cabbar’a vermiştir ancak Hatice; Terzi Hasan’ı sevdiğini söyleyerek, Cabbar’la evlendirmemesi için babasına yalvarır. Ramiz verilen sözden geri dönülmez der ancak kızının haline yüreği dayanmamaktadır. Kasap Cabbar düğün hazırlıklarına başlamıştır.Terzi Hasan ise tekrar hapse atılır. Hatice onu ziyarete gelir ve Hasan çıkınca kaçmaya karar verirler. Fatma Ramiz’in bir akrabaları olarak tanıtıp eve getirdiği Mustafa’nın aslında her yerde aranan bir kaçak olduğunu öğrenince kıyameti koparır. Derhal evden gitmesini ister ancak Ramiz ona engel olur. Komutan Cezmi bir takip takımı kurarak Mustafa’nın peşine düşer. Vahide ve Mustafa arasında gerilimli bir yakınlık başlar. Zarife ve Aleks baş başa konuşurlarken Vahide’ye yakalanırlar.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sütçü Ramiz, Hatice’yi Kasap Cabbar’a vermekten vazgeçer.Ancak Hasan’a kaçmış olan Hatice, Hasan gelmeyince eve geri döner ve babasına Hasan’la evlenmektense Cabbar’la evleneceğini söyler. Ramiz’in kafası iyice karışmıştır. Fatma ise kızının kararından memnundur. Bu sırada Hasan yanlışlıkla hapse atılmıştır.Onu saldıklarında Hatice’ye koşar ancak karşısında Fatma’yı bulur. İstanbul’dan Pürsıçan Kaymakamlığına, aranan kaçak Tıbbıyeli Mustafa’nın eşkal bilgileri gelir. Komutan Cezmi , Namık’tan iyice şüphelenmektedir. Baytar Efendi hastalanınca Mustafa onu kurtarır.Ancak bu hem onun, hem de Ramiz ve ailesinin başını fena halde derde sokacaktır.
   

 5. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Komutan Cezmi , Namık’ın; kaçak Tıbbıyeli Mustafa olduğunu ispat ettiğini düşünerek, Mustafa ve Ramiz’i tutuklayıp hapse atar. Fatma endişe içinde kocasının kurtulması için dua etmektedir.Vahide, Dilaver Kaymakam’a haberi yetiştirir. Kaymakam, Ramiz ve Mustafa’yı kurtarmak için elinden geleni yapacaktır. Bu sırada Hasan’la buluşmaya giden Hatice olanlardan habersiz, Hasan’la ağaçta mahsur kalır. Karakolda Cezmi ve Dilaver arasındaki gerginlik büyürken, yakın bir köyün çeteciler tarafından basıldığı haberi gelir.
   

 6. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mustafa kucağında yaralı Vahide’yle Ramiz’lere gelir. Ramiz ve Fatma şoktadır. Mustafa Vahide’nin omzuna saplanan kurşunu çıkarmak zorundadır. Ancak bu sırada Komutan Cezmi olanları haber almış ve Mustafa’yı yakalamak üzere Ramiz’lere doğru yola çıkmıştır. Mustafa, Komutan Cezmi’ye yakalanmakla , sevdiği kızı; Vahide’yi kurtarmak arasında bir seçim yapacaktır. Aleks ve Zarife’yi dere kenarında gören Bedia , haberi hemen Fatma’ya yetiştirir. Zarife’nin başı büyük derttedir. Diğer yandan Ramiz, Kasap Cabbar’ın tehditlerine inat Hatice’yi, Terzi Hasan’a vermeye karar verir ancak dertleri bitmemiştir…
   

 7. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz ve Fatma, Zarife’yi Aleks’le ilişkisi konusunda sorguya çekerler. Zarife zor durumdadır. Ancak Ramiz, Baytar Efendi’yle konuşmaya gittiğinde Aleks’in bir nişanlısı olduğunu öğrenir. Bu haberi duyan Zarife yıkılır. Mustafa Dimitri ve çetesi tarafından kaçırılmıştır. Ramiz ve ailesi her yerde Mustafa’yı ararlar ancak bulamazlar. Mustafa son anda çetenin elinden kurtulup yapacakları bir baskını önler. Hatice’yi Hasan’a veren Ramiz , Fatma’yı hala bu konuda ikna edememiştir. Diğer taraftan Komutan Cezmi Namık’ın Tıbbıyeli Mustafa olduğunu kanıtlaması için İstanbul’dan birini çağırmıştır. Ramiz’in başı bir kez daha derde girecektir.
   

 8. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mustafa’yı teşhis etmesi için İstanbul’dan gelen kişinin kimliği herkes için büyük bir sürpriz yaratacaktır. Bu duruma en çok şaşıran da Ramiz olur. Mustafa hiç kimsenin haberi olmadan , Dimitri ve çetesinin baskınlarını önlemeye devam eder. Vahide onun gizli saklı yaptığı kahramanlıklardan habersiz, onun başka bir kızla görüştüğünü sanmaktadır. Aleks Zarife’yle konuşup onu nişanlı olmadığına ikna etmenin yollarını arar. Ramiz işsiz kalan müstakbel damadı Terzi Hasan’ı yanına alıp sütçülük öğretir ancak Hasan sakarlıklarıyla Ramiz’i çileden çıkarır. Bir yandan Hasan’la Hatice’nin düğünü yaklaşmaktadır.
   

 9. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hatice ve Hasan’ın düğünü neşeyle devam etmektedir. Dimitri son anda Tetikler Köyü’nü basmaktan vaz geçerek çetecilerin yönünü Pürsıçan’a doğru çevirir. Kasap Cabbar düğünde boy gösterirken yaşanan gerginlik yerini tatlı bir süprize bırakmıştır ki; Dimitri ve çetesi düğün yerini basarlar. Pürsıçan Kasabası artık çetenin hedefidir, Ramiz’in ailesini ve tüm köylüleri zorlu zamanlar beklemektedir.
   

 10. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz ve Fatma ;Aleks ve Zarife’yi beraber yakalarlar. Zarife ve Aleks ne yapacaklarını bilemezken , Ramiz yıkılmıştır. Ramiz bu olaydan ötürü Fatma ‘yı suçlayınca, Fatma küsüp evi terk eder. Diğer yandan çete olayları yüzünden ayaklanan halk, hristiyanların evlerine saldırır. Mustafa Mari ‘yi kurtarmaya çalışır. Baytar Dede Aleks’i , Zarife’den vazgeçmesi için ikna etmeye çalışırken, bütün kasaba Zarife yüzünden Ramiz’den selamı kesmiştir.
   

 11. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Zarife yüzünden Ramiz ve bütün aile zor anlar yaşar. Ramiz ve Fatma Zarife’nin Aleks ‘i unutmak için bir süreliğine Pürsıçan’dan ayrılması gerektiğine karar verirler. Aleks ise Zarife’nin canına kıymak istediğini duyunca Ramiz’lere koşar. Mustafa Vahide, Fatma, ve Zarife Tepsi Münevver’lere doğru yola çıkarken, Ramiz esnafa olan borcu yüzünden sıkıntılıdır. Diğer yandan Abdül, tutuklanan çeteyi teslim almak üzere Pürsıçan’a gelir.
   

 12. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz ve Hasan Gümüş Gerdan Elefteri’nin evinde yakalandıkları için Hatice onlara kızgındır. Fatma ise olanlardan habersiz Zarife ile birlikte Testi Münevver’lerde kalmaya devam eder. Ancak Hakiki Namık’ın Zarife’ye olan aşkı gittikçe baş edilmez bir hal almaktadır. Kaymakam Dilaver, Abdül’ün şikayeti üzerine görevden alınır. Diğer yandan Aleks önemli bir kararın eşiğindedir.
   

 13. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz ve Hasan gümüş gerdan Eleftiri ve kızları yüzünden çok zor durumda kalırlar. Ama bundan daha önemli bir dertleri daha vardır. Borçları yüzünden hayvanlarını satmak zorunda kalan Ramiz yeni bir iş bulmak zorundadır. Hasan Ramiz’e onunla beraber terzilik yapmasını önerir; fakat Ramiz şiddetle reddeder. Mustafa ve Dilaver çıkaracakları gazete için gerekli makine ve parayı temin edebilmek için Selanik’e gitmeye karar verirler. Aile zor durumdadır ancak şans Hasan’ın yüzüne güler. Paşa oğlu Abdül, Hasan’a askerler için üniforma diktirmeye karar verip, siparişi verir. Hasan sevinç içinde haberi evdekilere verir. Başlarına talih kuşu konmuştur. Üniformaları bir hafta içinde dikebilmek için bütün aile seferber olur. Böylece Ramiz hiç istemese de terzilik öğrenmek zorunda kalacaktır.
   

 14. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz ve Hasan; Abdül’ün asker kıyafetlerini almaktan vazgeçmesiyle yıkılırlar. Bütün kasabaya borçlanmışlardır. Ramiz eve dönüp bu haberi verdiğinde , Vahide herkesten habersiz , hesap sormak için Abdül’e gider. Bu sırada Mustafa ve Dilaver Selanik’ten dönüp olanları öğrenirler. Abdül ;Vahide ‘ye, kıyafetleri almasının ona bağlı olduğunu söyler. Bu arada Üsküp’ten Sofi’nin babası gelir, Aleks’ten Sofi’yle beraber Üsküp’te yaşamalarını ister. Serbest bırakılan Dimtri, gizlice Pürsıçan’a döner. Amacı Kara Kalpaklı’dan intikam almaktır.
   

 15. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz’in evini basar. Evde büyük bir panik yaşanır. Mustafa ve Vahide Dimitri’nin peşine düşerler. Baytar Dede Üsküp’ten döner ve Aleks’e birkaç gün içinde Sofi ile evleneceğini söyler. Ramiz altınları bozdurup borçlarını ödemesi için Hasan’ı görevlendirir. Ancak Hasan, Ramiz’in güvenini tekrar kazanması için eline geçen bu fırsatı yüzüne gözüne bulaştırır. Bu arada Kara Kalpaklı’nın Abdül’ü dövdüğünü öğrenen Mashar Paşa, Pürşıçan’a gelir ve Kara Kalpaklı’yı ele geçirmek için plan yapar. Vahide ise Mustafa’dan hiç beklemediği bir teklif alır.
   

 16. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kara Kalpaklı’nın Abdül tarafından yakalanmasına ramak kalmıştır. Ancak Abdül yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Diğer taraftan Selanik’ten yola çıkan matbaa makinesi zabitler tarafından yakalanır. Ramiz hala işsizdir ve evde kalıp her şeye karışarak Fatma’yı delirtmektedir. Düğün için Sofi ve ailesinin Pürsıçan’a gelmesi Aleks’in etrafındaki çemberi iyice daraltır. Zarife Aleks’e olan aşkını, her gün ağaca bağladığı çaputlarla anlatırken Aleks’le karşılaşır. İki aşık gözlerini birbirinden alamazken, bu karşılaşma Sofi’yi çileden çıkarır ve Sofi Zarife’ye hain bir oyun oynar.
   

 17. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Zarife Sofi’yi gelinlikle karşısında görünce oldukça sarsılır. Ramiz, Fatma ve bütün aile; Hasan ve Hatice gelinliği aslında Sofi için dikmiş olduklarını fark etmenin şokunu yaşarlar. Kilise’de Aleks ve Sofi’nin düğün töreni başlar. Aleks’in Papaz’ın yönelttiği soruya vereceği cevap, Aleks ve Zarife’nin kaderini belirleyecektir. Bu arada Hatice ve Hasan’ın vereceği güzel bir haber Ramiz’i çok mutlu eder. Diğer taraftan Padişah Abdülhamit Makedonya’ya bir ziyaret planı yapmaktadır. Vali Yardımcısı Cristoviç Dimitri’ye bu haberi vererek padişahı öldürmesini söyler.
   

 18. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aleks ve Zarife Hristiyan gençler tarafından saldırıya uğramıştır. Ramiz onları kanlar içinde bulduğunda dünya başına yıkılır. Zarife de Aleks de ağır yaralıdır. Ramiz Mustafa’nın da yardımıyla onları eve getirir. Bütün aile acı içinde Tıbbiyeli Mustafa’nın söyleyeceklerini beklemektedir. Ancak haberler hiç iyi değildir. Diğer taraftan Girit’teki isyan hazırlıklarını haber alan padişah, Makedonya ziyareti için hazırlıklara başlar. Dimitri ise Sultan Abdülhamit’e suikast planı yapmaktadır. Mustafa ve Dilaver çıkardıkları gazeteyi dağıtmak için Manastır’a doğru yola çıkarlar ancak Abdül’ün adamları peşlerindedir ve işler yolunda gitmez. Doğacak çocuklarının sevincini yaşayan Hasan ve Hatice’yi ise kötü bir sürpriz daha beklemektedir.
   

 19. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ispanak Namık; elindeki haritayı göstererek, Ramiz’in bahçesinde büyük bir hazinenin gömülü olduğunu söyler. Ramiz ve bütün aile Bedia’nin falında bahsettiği kısmeti Namık’ın getirdiğini düşünerek buna ikna olurlar ve bahçede hummalı bir kazı çalışması başlar. Mustafa ve Dilaver bastıkları gazeteyi Manastır Askeri İdadisi hocası Ahmet Ekrem’e götürdüklerinde Yunanlılar’ın Girit’e asker çıkardıklarını öğrenirler. Bu Osmanlı’nın çok yakında savaşa gireceğinin göstergesidir. Mustafa ve Dilaver bu savaşa gönüllü gitmeye hazırdır. Diğer yanda Abdül’ün Dilaver üzerindeki şüpheleri iyice artmıştır. Matbaa makinesinin bir an önce Dilaver’in evinden çıkarılması gerekmektedir. Zarife’nin duymadığını Mustafa’dan öğrenen Aleks ise kendini suçlar, artık Zarife’nin iyiliği için yapması gereken tek bir şey kalmıştır.
   

 20. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ramiz’in Meryem ve Dilaver’in evlilik haberini açıklaması herkeste sevinç yaratır. Ancak Meryem ve Dilaver’in önünde aşmaları gereken beş küçük engel vardır. Namık ve Münevver’in temelli olarak Pürsıçan’a taşınması Sütçi Ramiz ve ailesi İçin büyük bir sürpriz olacaktır. Terzi Hasan, akıl düğümü çözüldükten sonra Hatice’nin tüm söylediklerini yapmaktadır.
  Vali yardımcısı Cristoviç, Osmanlı- Yunanlı sürtüşmesinden sonra Dimtri’lerin baskınları arttırmalarını ister. Diğer taraftan Aleks ; gitmeden önce Zarife’yi son bir kez görmek ister.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elveda Rumeli Dizisi Forum Tarih
Elveda Rumeli Dizisi 82. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 20 Ekim 2009
Elveda Rumeli Dizisi 81. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 20 Ekim 2009
Elveda Rumeli Dizisi 80. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 1 Ekim 2009
Elveda Rumeli Dizisi ve Çalın Davulları Dizi Müziği Diğer Yerli Diziler 18 Haziran 2009
Elveda Rumeli Dizis 83. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 20 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş