Elvanlı Köyü Erdemli Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elvanlı Köyü Erdemli Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elvanlı Köyü Bilgileri - Elvanlı Köyü Hakkında - Elvanlı Köyü Tanıtımı - Elvanlı Köyü Resimleri  Elvanlı, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 50-60 metre arasında değişen Elvanlı köyü, Erdemli'ye 15 km, Mersin'e 28 km. mesafededir.

  Ulaşım

  Erdemli'ye ulaşım Tömük kasabası üzerinden sağlanır.Mersine Ulaşım Kargıpınarı üzerinden yapılır. Günün her vaktinde araç bulmak mümkündür. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

  Eğitim

  Okuma-yazma oranının çok yüksek olduğu Elvanlı köyünde, ilk okul 1924 yılında kurulmuştur. Elvanlı Köyü İlköğretim Okulu çevre köylerden (Hacıhalil Arpaç , Pınarbaşı , Çiftepınar)taşıma yoluyla getirilen öğrencilere de hizmet vermektedir.Okul Müdürü Ali Turna , Müdür Yardımcısı Dursun Özdemir'dir. Okulda 10 adet 1. kademe , 6 adet 2. kademe sınıfı vardır. Öğrenci mevcudu 500'ün üzerinde olup 20'nin üzerinde öğretmen görev yapmaktadır.

  Sağlık

  Köyde sağlık ocağı faaliyet göstermektedir.

  Nüfus

  2009 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 1.081'dir.

  Cami

  Köyde iki tane cami vardır.Üçüncüsü de bu sene Arızlar mahallesinde yapılmaktadır.

  Mahalleler

  Merkez, Göçmen, Arslanköy, Yavuzlar ve Arızlar olmak üzere beş mahalleden oluşmuştur.

  Yetiştirdiği ürünler

  Limon, portakal, zeytin, nar, domates ve salatalık(açıkta yetiştiriliyor) en fazla yetiştirilen ürünlerdir.

  Geçim kaynağı

  Çiftçilik, hayvancılık, tatlı su balıkçılığı ve lokanta işletmeciliği en önemli geçim kaynağıdır. Köyde ekilebilen arazi 748 dönümdür. Ormanlık sahanın 3000 dönümü dikim sahası, 3000 dönümü de orman sahasıdır. Çam ormanları tükenmiştir. Hayvancılık köyde can çekişmektedir. Az da olsa büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

  Tarihi eserler

  Roma ve Bizans dönemlerine ait pek esere rastlanılmayan köyün Arslanköy mahallesi yakınlarında Merdivenliin adlı mağara harabeleri vardır, ancak tahribattan dolayı onlar da yok olmaya yüz tutmuştur.

  Su

  Erdemli'de suyu en bol olan köydür. Köyde içme suyu problemi yoktur. Köy arazilerinin %90'ı sulanmakta olan Elvanlı köyünde sulama suyu problemi yoktur. Karapınar deresi Elvanlı ve Kargıpınarı arazilerini sular

  İklim

  Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Köy ve çevresinde maki bitki örtüsü görülmektedir.

  Köy hakkında genel bilgi

  Karamanoğulları Beyliği dağılınca, oğulları yakınlarını alarak çevre illere göçtüler. Karamanoğlu Mehmet Bey'in oğullarından Elvan Bey'in bu yöreye gelerek, köyü kurduğu rivayet edilmektedir. Elvan Bey'in yeri olarak bilinen bu yerler zamanla Elvanlı olarak değişmiştir. Osmanlılar döneminde uzun yıllar nahiye olarak kalmış, Erdemli ilçe olduktan sonra köy statüsüne alınmıştır. Mersin'de milletvekili seçimlerinin yapıldığı ilk yer olarak Elvanlı kayıtlara geçmiştir. Elvanlı köyü, Milli Mücadeleye verdiği desteklerle bölgede ateşleyici bir merkez olmuştur. Elvanlı köyü, Kargıpınarı ve Tömük kasabalarına sınır komşusudur. Köyde 25 civarına lokanta ve restoran mevcuttur. Söğüt ağaçları arasında piknik yapmaya müsait olan bu yerler, hafta sonları Mersin ve Erdemli'nin yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden biridir.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. arsa veya tarla fiyatları neka
  dardır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elvanlı Köyü Erdemli Forum Tarih
Baba (Elvanlı Kuşların) Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Şubat 2011
Elvanlı İlköğretim Okulu Mersin Erdemli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş