Eluana öldü, ötanazi tartışması sürüyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Eluana öldü, ötanazi tartışması sürüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reha ERUS / ROMA  17 yıldır bitkisel hayat yaşayan ve ailesinin isteğiyle kendisine ötanazi uygulanan İtalyan Eluana Englaro dün gece TSİ 21.00’da Udine kentindeki "Le Quiete" kliniğinde öldü.

  Böylece ötanaziyi engelleyen yasa tasarısı mecliste görüşülürken, Yargıtay’ın onayı ile 4 gün önce yapay beslenme sondası çekilen Eluana’nın yavaş ölümü gerçekleşti.

  38 yaşındaki Eluana için İtalya ikiye bölünmüş ve ötanazi tıp alanından çıkarak ülke çapında bir Anayasal vaka haline gelmişti. Başbakan Silvio Berlusconi, Katoliklerden gelen tepkiler üzerine Eluana’yı ölümden kurtarmak için bir kararname ile ötanaziyi durdurmak istemiş ancak Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano kararnamenin Anayasaya aykırı olduğunu belirterek imzalamamıştı. Bunun üzerine hükümet jet hızı ile bir yasa tasarısı hazırlayarak Senato’ya sunmuştu. Dün gece Senato’da yasa tasarısı tartışılırken Eluana’nın ölüm haberi geldi ve Senato Başkanı Renato Schifani bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

  Başbakan Silvio Berlusconi ise Eluana’yı hükümet olarak kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını söylerken Vatikan ise Eluana’nın ölümünde hatası olanları tanrının affetmesini dileyen bir açıklama yaptı. Ötanaziyi yasaklayan yasa tasarısı yarın parlamentoda oylanacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eluana öldü ötanazi Forum Tarih
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
23 Nisan 1920'de ne oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Mudanya ateşkes antlaşması hangi tarihte oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Fransız ihtilali ne zaman oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Bir canlının sahip olduğu genlerin toplamı nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş