Elti Hatun Efsanesi - Elti Hatun Efsaneleri - Efsaneler

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elti Hatun Efsanesi - Elti Hatun Efsaneleri - Efsaneler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elti Hatun Efsanesi - Elti Hatun Efsaneleri - Efsaneler

  Tunceli ili Mazgirt ilçesi merkezinde bulunan Elti Hatun Türbesi 14. yüzyıl eseri bir kümbettir. İçinde ikisi büyük , bir tanesi de küçük olmak üzere birbirine yapışık üç tane mezar bulunur. Mazgirt ilçesi ve yöresi uzun süre Akkoyunlular'ın idaresinde kalmıştır. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın yanında bulunan kız kardeşi Elti Hatun hastalanır. Artık öleceğini tahmin eden kadın , kardeşi Uzun Hasan'a: Ben yılandan çok korkarım. Şayet ölürsem benim tabutumu yere gömme. Bana bir kümbet yapıp tabutumu burada astır, diye vasiyette bulunur. Kardeşinin vefatından sonra isteğini yerinne getiren Uzun Hasan bugünkü Elti Hatun türbesini yaptırır ve içerisine uzunca bir zincir asarak kardeşinin tabutunu havada kalacak şekilde bu zincire asar.

  Rivayete göre ertesi gün kız kardeşinin mezarını ziyarete gelen Uzun Hasan türbenin kapısını açar açmaz kız kardeşinin tabutuna sarılı büyük bir yılan görür ve irkilerek geri kaçar. Tanrı Buyruğuna karşı gelinmez. Mukadderata boyun eğmek lazımdır, diyerek havada asılı duran tabutu zincirden indirir ve toprağa defnettirir. Zincir hala kümbetin tavanından aşağı ucunda dört halkası ile sarkık durmakta, mezar da zincirin tam altında kümbetin ortasında yer almaktadır. Sekizgen şeklinde yapılan Elti Hatun Türbesi'nin yanında bir de çeşme olduğu söylenmekte ise de izine raslanmamıştır.

  Türbeye ait bilgileri içeren kitabenin restoresi sırasında muhafaza altına alınacağı kaydıyla ilgililer tarafından ***ürüldüğü söylenmektedir.

  Türbenin içerisinde bulunan iki büyük bir de küçük mezarın bir tanesinin Elti Hatun'a bir tanesinin Uzun Hasan'ın annesine , bir tanesinin de Uzun Hasan'ın yeğenine it olduğu rivayet edilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elti Hatun Efsanesi Forum Tarih
Elti Hatun Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Aralık 2008
Elti Hatun Camisi Hakkında Bilgi Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yükselti ile nüfus yoğunluğu arasındaki ilişkinin nedenleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 12 Ekim 2015
Saf maddeler karışımlar ve çözeltiler nedir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Ocak 2015
İnsanlar Neden Çeltik Tarımı Yapıyor Buğday Tarımı Yapamazlar mı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş