Elsholtzia Ciliata Bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 3 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Elsholtzia Ciliata Bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elsholtzia Ciliata Bitkisi - Elsholtzia Ciliata Hakkında - Elsholtzia Ciliata Özellikleri  Elsholtzia ciliata, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından anavatanı Asya olan ve süs bitkisi olarak yetiştirilen otsu bir bitki türü.

  Yaklaşık 60 cm yüksekliğe çıkan dik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar 2-8 cm uzunluk ve 8-2 cm eninde, uzun saplı ve kenarı testere dişlidir. Yumurtamsı-mızrak biçimindeki yaprakların alt yüzeyi bezeli-beneksi yapıdadır. Yassı başaklı mor çiçekleri Eylül-Ekim aylarında görülür.

  [​IMG]

  Asya'da doğal olan bu türün esas yayılış alanı belirsizdir. Bugün ise Nepal'de 1500-3400 m yükseltilerde bulunmaktadır. Ayrıca Hindistan, Doğu Asya ve Avrupa gibi yerlerde de yayılış yapmıştır. İlk olarak Amerika kıtasında otsu bitki olarak rapor edilmiştir. Günümüzde ise popüler bir süs bitkisi haline gelmiştir. Türkiye'de İstanbul ve Rize sahil şeridinde doğallaşmış vaziyettedir.

  Çoğunlukla korunmasız kayalık yamaçlarla diğer çakıllı boş arazilerde yetişir. Nemli topraklarda iyi gelişme gösterir.

  Elsholtzia ciliatanın birçok kültürel faydası vardır. Tohumlarından elde edilen pudra gıda ürünlerini tatlandırmak amacıyla kullanılır. Ayrıca kanama durdurucu ve karın ağrısı giderici olarak geleneksel tıpta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş