Elmasın kullanım alanları nerelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Elmasın kullanım alanları nerelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  elmasın kullanım alanları nerelerdir

  Her ne kadar mücevher dünyasının gözdesi olarak bilinse de elmas, çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Çıkarılan elmaslar öncelikle, mücevheratta kullanılmak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına göre değerlendirilir.

  Genellikle en büyük ve en güzel elmaslar, mücevhere dönüşür. Ancak elmasların çoğu, mücevheratta kullanılan elmaslardan daha küçük oldukları için ticari ya da endüstriyel kullanıma ayrılır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Elmas Ve Kullanım Alanları

  Elmas Fiziksel özellikler Renk

  Mohs sertlik ölçeği 10 Çok renklilik yok Saydamlık {{{saydamlık}}} Kimyasal özellikler Kimyasal förümülü C Molekül kütlesi 12.01 u Kristal habitüs Sekizyüzlü Kristal yapı İzometrik (Kübik) Kristal ikizlenmesi
  Dilinim 111 Kırık (minaral bilimi)
  Parlaklık Adamantin Kırılma indisi 2.4175–2.4178 Optik özellikler Işığı kırıcı Çift-kırılma {{{çift-kırılma}}} Dağılma .044 Flüorışı {{{flüorışı}}} Absorpsiyon spektrumu
  Çizgi rengi Beyaz Özgül ağırlık 3.52 (+/- .01) Yoğunluk 3.5-3.53 g/cm³ Diğer özellikler
  Elmas, bilinen en sert maddelerden biridir ve değerli bir taştır. Karbon elementinin bir modifikasyonu grafit, diğeri ise elmastır.
  Elmasın saf karbon olduğu ilk olarak Fransız kimyacı Lavoisier tarafından keşfedilmiştir. Lavoisier, elması yakmış ve yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu hükmüne varmıştır. Elmas 247 derecede erir.


  En belirgin özelliği sertliğidir. Mineralojide kullanılan mohs sertlik göstergesinde en yüksek rakamla (10) gösterilir. Bu, diğer bütün mineralleri çizebilmesi demektir. Sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde kullanılması büyük önem kazanmıştır. Keza dayanıklılığından ve ışığı çok iyi kırmasından dolayı kıymetli bir zîynet eşyâsıdır. Elmas mineralinin her cihetteki sertliği aynı değildir. Fakat X ve Gama ışınları ile en sert yönüne doğru yönlendirilerek, aletlerde kesici olarak kullanılması sağlanır. Endüstriyel kullanım amaçlı yapay elmas üretilir, fakat elmasın yapay ya da doğal olduğu kolayca anlaşılır ve yapay olanının ziynet eşyası olarak bir değeri yoktur.
  Elmas, ametalik özellikler gösterir. Ergime noktası 3547°C’dir. Yoğunluğu yaklaşık 3,5 gr/cm³tür. Havada 850 °C’de yanar. Havasız ortamda 1500 °C’de grafite dönüşür. Oda sıcaklığında hiçbir madde etki etmez. Florla 750 °C’de, karbon tetra florür (CF4) bileşiğini meydana getirir. Diğer halojenlerle birleşmez. Elmas izometrik bir sistemde kristallenir. Her karbon atomu kendisini çevreleyen dört karbon atomuyla düzgün dörtyüzlü meydana getirecek şekilde bağlanmıştır. Daha doğrusu iki tâne kare tabanlı piramidin taban tabana gelmiş şekli görünümündedir. 12 yüzlü ve kübik kristal yapıları da vardır. Kristallerin rengi beyaz, kahverengi, siyah veya renksiz olabilir. Mineralin içinde yabancı atom mevcudiyeti de söz konusu olabilir. Fakat her 10.000 karbon atomu başına ancak bir tâne yabancı atom bulunur. Hattâ güzel tabiî elmasta 100.000 atom başına ancak 1 tane yabancı atom bulunur.
  Elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak kırat kullanılır (1 kırat 205 miligrama eşittir).
  Elmasın optik özellikleri ona güzellik ve kıymetli zînet eşyâsı özelliğini vermektedir. Işığı kırma indisi çok yüksektir (2,417). Yâni içeri kabul ettiği ışın yansıttığı ışına göre fazladır. Kezâ ışını disperse etme (yâni, beyaz ışını renklere ayırma) kâbiliyeti de oldukça yüksektir. Radyasyonları tutma özelliklerine göre iki tiptedirler.
  Birinci tip, görünen ışını absorbe edenler (soğuranlar, emenler); ikinci tip ise, morötesi ve kızılötesi ışınları absorbe edenlerdir. İkinci tip elmaslar tabiî hâlde mâvi renklidirler.
  Elmas, mükemmel bir elektrik izolatörüdür. Kezâ ısı iletkenliği en yüksek olan maddedir. Bu özelliğinden dolayı zarar görmeden kesilebilir.
  Elmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir.Pırlanta üzerinde 57 faset bulunur. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elmasın kullanım alanları Forum Tarih
Yer Elmasının Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 23 Haziran 2010
Dünya’daki en büyük elmasın adı nedir? Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2008
Amasya Elmasının Faydaları Diyet Beslenme 18 Ağustos 2008
Karışımların ayrılmasının ülke ekonomisine katkısı ve kaynakların etkili kullanımı bakımından önemi Konu Dışı Başlıklar 6 Şubat 2017
Aydınlatma araçlarının yanlış kullanımının göz sağlığına etkileri nedir kısaca Genel Sağlık 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş