Elmalı Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elmalı Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malkara Elmalı Köyü - Elmalı Köyü Hakkında - Elmalı Köyü Tanıtımı - Elmalı Köyü Resimleri

  Elmalı, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köyüdür. Tekirdağ iline 70 km ve Malkara ilçesine ise 18 km uzaklıktadır. Elmalı köyü, Çanakkale il sınırına yakınlığından Malkara'nın "son köyü" olarak bilinmektedir.

  Muhtarlık : Bilgi yok

  Etimoloji

  Köyün adının nereden geldiğine dair tarihi belgeler bulunmamaktadır. Ancak yerel halk arasında köyün nasıl kurulduğuna dair bir efsane vardır. Bu efsaneye göre Elmali Köyünün adı şurdan gelmektedir: Türklerin Rumeli'ye ilk gelişlerinde, Elmalı Köyü yakınlarında, içinde yabancıların yaşadığı bir kale olduğu, Türklerin, Trakyaya ilerlerken bu kaleyi kuşattıkları, kale için devamlı “Almalı, almalı, burayı mutlaka almalıyız” dedikleri ve Türklerin bu istekleri gerçekleşince kalenin yakınındaki köye Almalı köyü adını verdikleri rivayet edilmektedir. Ama köyün adı daha sonra Elmalı olarak değişmiştir.

  Tarihi

  Elmalı Kalesi, yıkılmış olmasına rağmen, surları yer yer görülmektedir. Kale köy arazisine hakim tepelerden birinin üstüne kurulmuş ve yüzyıllarca önemli savunma görevlerini yerine getirmiştir. Yapım tarihi kesinlik kazanamayan kalenin Bizans döneminde kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlıların bölgeyi fethetmesi ile birlikte kale yıkılmış, kullanılmaz duruma gelmiştir. Zamanımızda kalenin yer üstünde bazı duvar kalıntıları görülmektedir. Bu kale kalıntılarının içinden çıkarılmış büyük bir küp köy camisinin yanına konmuştur. Kale ile ilgili efsaneleşmiş bir hadise de vardır. Adı bilinmeyen bir ermiş gazi, Elmalı Kalesi'nde atıyla beraber savaşırken şehit düşer. Ama gece olunca atı ile beraber etrafa ışıklar saçarak ve aydınlatarak komşu Karacahalil Köyü'nün yakınlarındaki ufak bir tepeye uçar. Bugün o tepede taşların üzerinde atın ayak izleri ve ermiş gazinin mezarı bulunmaktadır. Tepeye Gazi Baba Tepesi denilmektedir.

  Elmalı köyün yakınlarında "Panayir Tepe" olarak tanımlanan bir dağ vardır. Rivayetlere göre bu tepede eski dönmlerde putperest ayinler yapıldığı söylenegelmektedir.

  Osmanlılar zamanında Elmalı köyünde Ermenilerin yahut Rumların yaşadığı düşünülmektedir ve zamanımızda köy icinde "Maşatlık" olarak hitab edilen yerin o halkın mezarlığı olduğu sanılmaktadır. Bugünkü köy halkının büyük bölümünün ataları ise Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi sürecinde Yunanistan'nın Drama sehirinden gelmekle birlikte az sayıda Bulgaristan ve Iç Anadolu göçmeni de köyde yaşamaktadır. Altmışlı senelerde köy halkının bir kısmı Almanya önde olmak üzere Avrupa'ya işçi olarak göç etmiştir.

  Kültür

  Köyün bir özelliği hemen hemen her hanenin bir çeşme yaptırmasıdır. Bu bir gelenek haline gelmiştir. Şu an kırlarda 100'den fazla çeşme bulunmaktadır. Köyde okuma yazma oranı %90 ile %100 arasındadır.

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 2002 yılından beri geleneksel olarak Elmalı Köyü Gençlik Kampı düzenlenmektedir.

  Coğrafya ve Iklim

  Karacahalil- Elmalı -Koca Dere alüvyonlarına Keşan formasyonuna ait kumtaşı, kiltaşı ardalanması ve yer yer mercek şeklinde çakıltaşı ve volkanik gereçlerden oluşan birimler ile Koca dere alüvyonları güneyinde ise Korudağ formasyonuna ait kumtaşı kiltaşı ardalanması yüzeylemektedir. Köyün güzergahında önemli yükseltiler ise Kuş (Tüneyi) Tepesi, Panayır Tepesi (664 m) ve Kartal Tepesidir.

  Köyde Marmara İklimi etkisi görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 390
  2000 - 434


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekilen tarım ürünlerinin aralarında buğday, ayçiçeği, arpa ve çavdar önde gelenleridir. Küçükbaş hayvan olarak koyun, keçi ve tavuk beslenmekte. Bundan ziyade süt ve besi hayvancılığı gelişmiştir. Dolayısıyla köyün günlük süt miktarı 2 ton gibi ciddi bir rakam civarındadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu bulunmasına rağmen bu okuldan yararlanılamamakta bu sebeple ögrenciler ilköğretimlerine Balabancık beldesinde devam etmektedir. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi bulunmakta, ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon hattı ve Internet baglantisi da bulunmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elmalı Köyü Malkara Forum Tarih
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Elmalı Köyü Merkez Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş