Elmalı Köyü İskilip Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Elmalı Köyü İskilip Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  elmalı köyü bilgileri - elmalı köyü tanıtım - elmalı köyü resimleri


  Elmalı, Çorum ilinin İskilip ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak tarihi kaynaklara göre Osmanlı döneminde yapılan bir nüfus sayımında İsmine rastlanmaktadır. 1576 yılında yapılan bu nüfus tesbitine göre Elmalı'da 174 nüfus bulunmaktadır.Köy o günden bu güne varlığını sürdürmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri İskilip kültürü ile aynıdır.Köyde farklı bir kültür havası vardır. İslam toplumlarında önemli yeri olan Cuma ve Bayram namazları için ayrı bir cami inşa edilmiştir. Cuma Camisi olarak da bilinen bu cami sadece Cuma ve Bayram namazlarında açılmaktadır. Bu köyde bayramlar üç gün olarak ve her mahallede birer gün olarak kutlanmaktadır.Üç mahalleden oluşan köyde her mahalle bayramın coşkusuna ortak olmaktadır. Köyün çocuklardan gurur duyduğu kişi Davut oğlu Ömer ve Adnan kayadır.Köyün İstanbul da ticaretle uğraşan bir ferdi olarak bahsedilen kişileri tanımıyoruz.Gurur duyulacak ne yaptıklarını da merak ediyoruz.Çünkü köy birçok İç Anadolu köyü gibi yoğun göç vermiş kaderine terk edilmiş sadece yaşlıların yaşadığı bir köy olarak kalmıştır.ama turistik bir yeşilliğe ve huzura sahiptir yeniden yapılanmaya açık birköy olup köye yazlık yapanlar çoğalmakta tam bir dağ hava sı mevcuttur tatilcilerin dikkatine buzgibi suları ve yaylaları vardır.Yapılan son eklemede tatilcilerin dikkati çekilmeye çalışılıyor,ancak köyde yaşlılar dışında alışveriş yapacak bir bakkalın bile olmaması yabancı insanların zorluk çekmesine neden olabilir Dolayısı ile insanları en yakın ilçeye 12 km uzaklıkta konaklayacak yeri olmayan bir köye çağırmak pek mantıklı değil, en iyisi köyü tanıtmak için biz dışarıda yaşayanlar misafirlerimizi getirebiliriz. Şu günlerde yaşanan ağır global kriz belki köye dönüşü sağlarsa nüfus artışı ile köyler ancak o zaman canlanabilir.
  Coğrafya

  Çorum iline 70 km, İskilip ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 140
  2000 223
  1997 271
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. El sanatı olarak sepetcilik çok ilerlemiş olup köy halkı günlük ihtiyaçlarını sepet örerek karşılar. Samsun ve ilçelerindem fındık çubukları alınıp köyde boş kaldıkları zamanlarda sepet yaparak geçimlerini saglayan köy halkı geçimine bu yolla da katkı yapmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Bayram dal
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu ve kanalizasyonu yapılmiştır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır ve bir ebe-hemşire köyde görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elmalı Köyü İskilip Forum Tarih
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Elmalı Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Elmalı Köyü Merkez Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş