Elmacı Köyü Hakkında Bilgi Ereğli

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Elmacı Köyü Hakkında Bilgi Ereğli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  elmacı köyü bilgileri - elmacı köyü tanıtım - elmacı köyü resimleri  Elmacı, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi ve yerleşimiyle ilgili ilk bilgileri eski ileri gelenlerinden dinlediğimiz kadarıyla Horasan Türklerinden olduğumuz şeklindedir. Horasan bilindiği üzere halen Kuzey İran la Güney Afganistan arasında bir yerdir. Köyümüz Kdz Ereğli'ye bağlı oluşu ve Kdz Ereğli'nin de tarihinin M.Ö. 2500 yıllarında ve "Anadolu Tanrıları"n da adı geçenlerin yaşadığı çağlara kadar anılması, bu köyde de belki de bu tanrıların gazabından kaçanların yerleşim kurmuş olduğu da varsayılabilir.
  Kültür

  Köyüngelenekleri,halen devam edeni yılda bir kere yapılan ve eskiden GÜCEK yağlı güreşleriydi, şu an DAĞKÖY yağlı güreşlerine katılmak. Terkedilenleri ise geleneksel giysiler; erkeklerde ayağında ÇARIK başında KASKET ile kadında başında POĞ-üzerinde basmalı FİSTAN-ayağında basmalı DON ve ÇARIK hemen hemen terkedilmiştir. Kızlardan gelin olurken istenen BAŞLIK parası ortadan kalkmıştır. Düğünlerde gelinin at sırtında gidişi ve al yazmalı gelinlik giyişi artık tarih olmuştur. Abilere aga, ninelere ebe, dedelere ecebubağğ, babaanne ve anneannelere ece-ecem ler denir.

  Görenekleri Bayramlar diyebiliriz. Yine 1. bayram dereköy, 2. bayram elmacı köyü, 3. bayram komşu köylere ziyaret devam etmektedir. Büyüklere sevgi ve saygı ön plandadır.

  Köyün ileri gelenleri ilk yerleşmede godallar-şimdi ayçiçek ler, marangular-şimdi adıgüzel ler, gebeşoğulları-şimdi aydemirler, sofuoğulları-şimdi çakmak lar, imamgiller-şimdi dursun lar, gamberler-şimdi atalay lar vs...

  Yemekleri Hakkında tüm karadeniz yöresinde olduğu gibi; mancar dolma, kaygana, gözleme, keşkek, cizleme,mısır ekmeği, serme, kıvırma tatlısı (dikkat! kıvırcık halkı buradan geliyor), mancar çorbası, çalmaç, külbastı, elma ve erik hoşafı, kestane kömbesi(odun fırınında bütün pişirilir ve bütün kış aylarınca yenir.) ve tabiki her köyde olduğu gibi yayık ayranı yanında sahanda köy yumurtasını ve diğerlerini sayabiliriz.

  Öğrenim Durumu Köy halkından şimdiye kadar; 20 üniversite mezunu, 30 teknik lise ve meslek lisesi mezunu, 2 öğretmen lisesi mezunu, 4 İmam Hatip Lisesi Mezunu, 4 Sağlık Lisesi mezunu, 1 Astsubay lisesi mezunu Necati Adıgüzel çıkmıştır. Üniversite mezunlarından 2 si askerliğini Asteğmen olarak (Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat mezunu- Levazım Asteğmen Mehmet Adıgüzel 1975-1977 İstanbul-Amasya ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu- Piyade Asteğmen Mustafa Adıgüzel 1988-1990 İstanbul-Antakya-Reyhanlı) yapmıştır. Üniversite mezunlarından olan Zafer Adıgüzel Maden Mühendisi olarak halen Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumunda çalışmaktadır.

  Köyden kente yerleşenlerin durumu:

  Mehmet Adıgüzel 1970 Bursa, 1978 Çankırı (Çankırı Korgun OSB Bölge Müdürü), Zafer Adıgüzel 1969 Zonguldak (TTK Genel Müdürlüğü Maden Mühendisi), Mustafa Adıgüzel 1974 Bursa, 1975 Zonguldak (TTK Genel Müdürlüğü Yatırım Muhasebe Şefi), Muhammet Adıgüzel 1974 Zonguldak (TTK Genel Müdürlüğü Personel Şefi), Necati Adıgüzel 1979 Zonguldak, 2009 Edirne (Emekli, serbest), Mustafa Aydın 1990 Kdz Ereğli (Emekli Öğretmen), Selahattin Aydemir 1980 Zonguldak, 1987 Kdz Ereğli (Erdemir emekli satış uzmanı, Tat Metal İdari Müdür), İsmail Ayçiçek 1994 Kdz Ereğli (Tat Metal Muhasebe Yetkilisi), Recep Ayçiçek 1995 Ankara, 2005 Kdz Ereğli (Tat Metal Bilgisayar Programcısı), .......... ....... ....

  Elmacı Köyü bilgilerini 2007-2009 yıllarında Mustafa Adıgüzel güncellemiştir.
  Coğrafya
  Zonguldak iline 20 km, Ereğli ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün ortasından Zonguldak-İstanbul karayolu geçmekte, yaylalarından karadeniz çok net izlenmektedir. Kozlu Ilıksu Plajına akan dere bu köyden doğmaktadır. 2006 yılında köy yolu Dağköye bağlanmıştır. Böylece Dağköyde her yıl yapılan geleneksel yağlı güreşlere gitmek isteyenler, Zonguldak-Kdz Ereğli-İstanbul karayolunun Zonguldak tan gelenler 20.km den, İstanbul-Kdz Ereğli den gelenler 25 km den Elmacı Köyüne saparak ulaşabilirler.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 620
  2000 716
  1997 668
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi uzun yıllar önce tarım ve hayvancılığa dayanmış, karasabanla çitçilik (buğday,mısır ekimi)yapılmış, koyun-keçi beslenmiş, büyük baş hayvancılık yapılmış, tuğla ve kiremit ocakları kurularak başka yerlere tuğla-kiremit bile satılmıştır.

  Cumhuriyet döneminde ise(1923-1980)ağırlıklı olarak taşkömürü Ereğli maden havzasına yönelik maden işçiliğine bağlı kalmıştır.

  1980 askeri ihtilalin ardından kurulan Cumhuriyet Hükümetlerinin sıkı ekonomik politikaları uygulamak zorunda kalmaları(yüksek kamu zararları ve bütçe açıkları)nedeniyle devlete işçi alımını minimuma indirdiğinden köyün ekonomisi artık maden işçiliğine dayalı olmaktan uzaklaşmıştır. Maden işçiliğinde çalışanlar emekli olmuş ve köye dönmüşlerdir.

  2008 itibariyle köyde yaşayanların çoğunluğu(2/3)maden emeklisi olup köye dönüşlerinin ardından küçük de olsa tarım ürünleri (fındık),hayvancılık(süt üretimi), seracılık gibi işlere yönelmişlerdir. Son yıllarda; çalışmak için il ve il dışına çıkışlar çoğalmış, maden işçiliği büyük oranda terkedilmiştir. Gençler ya okumakta, ya da göç ederek başka mesleklere yönelmektedirler.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İsmail Adıgüzel
  2004 - İsmail Adıgüzel
  1999 - Hüseyin Cansever
  1994 - Celal Ayçiçek
  1989 - Celal Ayçiçek
  1984 - İsmail Yavuz
  1979 - Yaşar Efe
  1974 - Hasan Aydemir
  1969 - Hasan Aydemir

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Okul 1969 yılında inşaa edilmeye başlanmış 1970 yılı Şubat ayında öğrenime açılmış olup, 3 adet fiziki dersane ve 2 adet öğretmen lojmanı bulunan okulda, halen 1 öğretmen ile (2008 yılı) 5 yıllık eğitim yapılmaktadır. 8 yıla tamamlama eğitimi en yakın Zonguldak Kozlu Beldesindeki okullara taşımalı eğitim ile yapılmaktadır.

  Köyün içme suyu şebekesi 2007 yılında yapılmış ve faaldir. Kanalizasyon şebekesi ise yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.

  Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Cami Sayısı 1977 yılında merkezde yapılan Elmacı Köyü Caminin yanı sıra Dereköyde ilk ikisi daha önce yıkılan camilerin yerine yenisi yapılan cami ile Hobrollerde İstanbul yolu kenarına yapılan cami ile birlikte 3 adet cami (Diyanet den kadrolu 3 adet İmamlı) bulunmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elmacı Köyü Hakkında Forum Tarih
Elmacık Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Elmacık Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Elmacık Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Elmacık Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Elmacık Köyü Kofçaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş