Ellerde 4742 tür Bakteri Var

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 11 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ellerde 4742 tür Bakteri Var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadın elinde daha çok mikrop var


  Colorado Üniversitesi’nde yapılan araştırmada 51 öğrencinin elleri incelendi ve 102 elde 4 bin 742 tür bakteri belirlendi. Araştırmada kadınların ellerinde erkeklerinkinden daha çok bakteri türü yaşadığı ortaya çıktı.

  WASHINGTON - ABD’deki Colorado Üniversitesinden biyokimya doçenti Rub Knight ve aynı üniversiteden Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji anabilim dalından doçent Noah Fierer’in kaleme aldıkları bilimsel makaleye göre araştırmalarda, ellerde sanıldığından daha fazla türde bakteri bulunduğu da anlaşıldı.

  Yazı, “Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı bilimsel yayının on-line sayısında (Proceedings of the National Academy of Sciences) bugün yayımlandı. Araştırma, ABD’deki “Ulusal Sağlık Enstitüsü” ve “Ulusal Bilim Vakfı” tarafından desteklendi.

  Yazıya göre araştırmanın şefi olan Fierer, “araştırmamızın sonucunda belirlediğimiz bakteri türü sayısı bizi çok şaşırttı. Kadınların ellerinde çok daha fazla çeşit olduğunu da anladık” dedi.

  Araştırmacılar, kadınların ellerindeki bakteri türünün daha zengin olmasının nedenini bilemediklerini, bunun, erkeklerin derisinin daha “asitik” olmasından ve bunun bazı bakteri türlerini öldürüyor olabileceğinden kaynaklanabileceğini belirttiler. Araştırmacılar bir başka nedenin, kadınlarla erkekler arasında, ter ve yağ bezlerinin çalışma farklılıkları olabileceğini de ifade ettiler.

  Knight’ın açıklamasına göre kadınların, suyla yıkanması mümkün olmayan deri altlarında yaşayan bakteri sayısı, erkeklere göre daha az.

  ELLERDE 4.742 TÜR BAKTERİ
  Araştırmacılar çalışmaları sırasında 51 üniversite öğrencisinden (toplam 102 el)örnekler aldı.

  Örnekler, DNA bakterilerini belirleyen yeni ve çok detaylı bir sistem kullanılarak incelendi.

  Bu 102 elde toplam 4.742 bakteri türü belirlendi.

  Bu türlerden yalnızca 5’inin bütün ellerde bulunduğu anlaşıldı.

  Her insanın elinde genellikle diğerlerinden farklı bakteriler yaşadığı gibi, bir insanın iki elinde yaşayan bakteriler de genellikle birbirinden farklı. Bir insanın iki elindeki bakteri türlerinin ortalama yüzde 17’si birbirinin aynı.

  Araştırmaya göre ortalama bir elde 150 bakteri türü yaşıyor.

  Ancak bakterilerin türünü belirlemek yaklaşık olarak mümkün olmasına karşın, elde toplam kaç adet bakteri bulunduğunu saymak mümkün olmuyor.

  Araştırmacılar, aynı çalışmayı çeşitli ülkelerde tekrar ederek sonuçların karşılaştırılmasının önemli olacağını vurguluyorlar.

  KANIKSAMAK GEREK

  Araştırmadan anlaşıldığı kadarıyla, bakterilerle yaşamayı kanıksamak gerekiyor. Çünkü el yıkama, bunları ortadan kaldırmıyor.

  Knight’a göre düzenli el yıkama önemli ancak el yıkama, bakteriyi ortadan kaldırmıyor. Knight, makalede, “bakteri kolonileri, el yıkamanın hemen ardından hızla yeniden ürüyor. Veya el yıkama, deri yüzeyinde bulunan bakterilerin büyük bölümünü gideremiyor” dedi.
   

 2. deLi_kiz

  deLi_kiz Üye

  bunu bilmiyom daha az olarak biliyodum ben ama daha fazlaymış bilgi için sağol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ellerde 4742 tür Forum Tarih
Hakan Altun Aşkım Yalan Ellerde Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 5 Nisan 2012
Ellerde Uyuşma Nedenleri Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 13 Şubat 2012
Ellerde Uyuşma Nedeni, Ayak Ve Bacakta Uyuşma, El Ve Bacak Uyuşmasının Nedenleri Genel Sağlık 10 Ağustos 2011
mutlumusun ellerde Nefret & İhanet Yazıları 21 Temmuz 2010
Dantel Kolay Modellerden Sehpa Örtüsü Örneği Dantel Örnekleri 23 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş