Elif Şafak - Kağıt Helva

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elif Şafak - Kağıt Helva konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kağıt Helva - Elif Şafak

  [​IMG]

  Kitabın Yazarı : Elif Şafak

  Kitabın Yayınevi : Doğan Kitapçılık

  Basım Tarihi : Aralık 2009


  Derken o yolculukta bir an geliyor, durup geriye bakma gereği duyuyorum. Geçtiğim yolları, uğradığım durakları, güzergâh boyu karşılaştıklarımı anımsıyorum.

  Bu kitap dünden bugüne yazdıklarımdan ufacık bir seçkidir. Bir alıntılar kitabı. Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.
  Kağıdın üzerine konulmuş birkaç tatlı kelam. Kağıt Helva...

   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elif Şafak, 15 yıllık yazarlık yolculuğunda durup da geçtiği yollara bakmak isteyince, kitaplarından alıntılar yapıp, tadımlık Kâğıt Helva'yı çıkarmış ortaya... Böylece hem kendiyle yüzleşmiş hem de geride bıraktığı kitaplarıyla


  Yazı yazmayı yolculuk gibi gören bir yazar, hiç bilmediği ummanlara uzanmayı yaşam biçimi olarak seçer ta en başından. Yollarda yeni yeni kelimeler çıkar karşısına, onları da yanına alır, devam eder. Bu yazar bir de evden eve, ülkeden ülkeye, şehirden şehire göçebe hayatı sürerken, yaşamının son 15 yılına dokuz kitap sığdıran Elif Şafak'sa kitabın son harfini yazıp, onunla ilişkisini bitirir, geriye bakmaz bile. Ama çok ileride bir gün şöyle durup da hem kendine hem de geçtiği yollara bakmak isterse, yapılacak tek şey vardır; eski dostların birer birer sayfalarını çevirip, anıların izlerini takip etmek... Elif Şafak, ilk romanı Pinhan'la başlayıp Aşk'a kadar gelen yazarlık yolculuğunun tadımlık bir özetini sunuyor Kâğıt Helva'da. Aşk, insan, yolculuk, varoluş, inanç, zaman, yazmak, kadınlar, ben ve sen temalarının izinde, bu temalara uyan bölümlerden alıntılardan oluşan kitap, okur için hazırlansa da yazara da nereden nereye geldiğini gösteren bir izlek sanki...

  - Aşk öyle dolu dizgin bir yol kat etti ki diğer kitaplarınız unutulup gitmemek için kendilerini hatırlatmak mı istedi?
  - Aşk'tan sonra şöyle bir durup, kendime, geçtiğim yollara bakmak istedim. Neler yazmışım, kalemimden neler çıkmış? Hatırlamak, hatırlatmak istedim. Çünkü Pinhan'dan beri beni takip eden bir kesim de var. Biraz yazarın ayak izleri gibi. O anlamda Kâğıt Helva benim için çok özel bir çalışma.

  - Sizi yıllar önce Pinhan'la takip etmeye başlayan okurların, Aşk'la keşfedenlere karşı biraz tepeden bakar gibi bir halleri var. Bu kitap, onları birleştirme çağrısı sayılabilir mi?
  - Evet, sanki bir Aşk'la tanıyanlar, bir de daha öncekiler diye iki grup var. Öteden beri tanıyanlar, yeni tanıyanlara bazen kızıyor, daha çok sahipleniyorlar. Bu iki grubu yakınlaştırmak, bir süreklilik duygusu yaratmak da istedim. Ben yazarken kafamda hikâyeyi mühendislik gibi kurmuyorum, biraz da bilmeden, biraz sarhoş şekilde yazıyorum. O sarhoşluğun içinde de kendime bir yol haritası çıkarmak ve bunu beni seven, daha ruhdaş okurlarla paylaşmak istedim.

  - Kitapta ilk sırayı aşk temasına vermişsiniz. Aşk, bu kadar önemli mi, varoluş amacımız mı?
  - Aslında kâinatın özü, yaradılışımızın gayesi, her şeyin özü cevheri aşk, onun için birinci sırada.

  - Alıntıları seçerken, 'Nasıl da değişmiş düşüncelerim?' dediğiniz oldu mu hiç?
  - Evet, 'Neler yazmışım, ne kadar değişmişim? Bunu ben mi yazmışım?' diye hayret ettim. Her birini yazarken farklı bir insanmışım. Dokuz kitabımı yan yana koyup baktığımda her birinin içeriği, enerjisi, dilinin farklı olduğunu görüyorum. Ama o değişimler içinde bir ahenk var. Acaba hangi temaları daha yoğun hissedip, daha yoğun işlemişim, bu gözle bakıp, böyle bir izlek çıkarmak istedik. 10 temayla da sınırlı tuttuk. Bu temalar üzerinden alıntılarımız var.

  - Yazar, her yazdığını sever mi?
  - Hayır. İlk öykü kitabımı sevmem, amatörce bulurum. Ama Pinhan dönüm noktası. Pinhan'la benim beynimde başka kapılar açıldı. O günden bugüne yazdıklarımı seviyorum. Ama seviyorum demek sürekli onlarla yaşıyorum, demek değil. Sanki her kitap kendi yoluna gitmiş eski bir dostunuz, hayatını yaşamış ve seneler sonra karşılaşıyorsunuz.

  - Favori kitabınız var mı?
  - Benim her zaman için gönlümdeki favorim yazmadığım kitap, henüz gelmeyen kitap.

  - Aşk romanından sonra size hep aşkla ilgili sorular gelmesinden sıkılmaya başladınız mı?
  - Hayır, sıkılmıyorum. Çünkü Aşk'tan sonra toplumun çok farklı kesiminden, kılık kıyafetten insanla etkinlik yaptım, yakın bir temasım var. Bundan inanılmaz bir enerji, moral alıyorum. Okur, kitapla çok dolaysız bir ilişki kuruyor, sohbet ediyor, ruhdaşlık hissediyor. Yazarın şahsiyetinin hiç önemi yok. Bizde ise medyada yazara dönük bir durum var. O, yazarı yıpratıyor.

  - Bu nedenle mi bazı yazarlar ortaya çıkmaktan hoşlanmazken, siz hep onlarla birliktesiniz?
  - Roman sanatı o kadar yalnız bir sanat ki. Çok içsel bir yolculuk. Biz yazarken çok yalnızız, okur da okurken yalnız. Film izlerken, sergide öyle değil. Oysa roman, okur ve romancı arasındaki üçgende bir sırdaşlık var. Hep böyle değildim, seneler içinde bunun önemini daha iyi anladım.

  - Bunu Salinger gibi inzivaya çekilen yazarlar da duymalı...
  - Daha içe dönük, belli bir kozada yaşayanlara da saygı duyuyorum. Bir yanım öyle çünkü, yazarken en azından öyleyim. Ama kitap bittikten sonra mümkün olduğunca o kozayı kırmak gerektiğini düşünüyorum. Yoksa kendimizi zaman içinde tekrar etmeye başlıyoruz.

  - Her kitapta kendinizi aradığınızı söylüyorsunuz, yolun sonunda bulacak mısınız?
  -
  Bana varmaktan çok gitmek önemli geliyor. Hareketi, bir yerden bir yere taşınmayı, sürekli birden fazla iş yapmayı seviyorum. Bence birçok kadın böyle. Kadınlar daha yetenekli. Anne, evini çekip çeviren kadın, iş kadını olarak o kadar çok rol üst üste biniyor ki aynı zamanda havada beş altı topu dengede tutmaya çalışıyoruz.

  BİZ KADINLAR BİRBİRİMİZİ ÇOK EZİYORUZ

  - 'İyi ki kadınız,' mı?
  - İyi ki kadınız.

  - Ama kitapta Siyah Süt'ten, 'Kadınlar birbirlerine karşı nasıl da acımasız olabiliyor?' cümlesini de alıntılamışsınız... Acımasız mıyız, gerçekten?
  - Çok. Bunu çok eleştiriyorum. Biz kadınlar, birbirimizi çok eziyoruz, çok yargılıyoruz. Bence şu önemli bir kriter: Bir başka kadının başarısını görmekten mutlu oluyor muyum? Bu konuda net durabiliyorsak, epey yol kat etmişizdir. Bunu yapamıyorsak, ataerkillik içimize işlemiş demektir. Çünkü ataerkillik erkeğin kadının uyguladığı bir eşitsizlik değil, aynı zamanda kadının kadına uyguladığı bir eşitsizlik. O yüzden ben kızkardeşlik kavramını çok önemsiyorum. Bizde kızkardeşlik kavramı yeterince oturmamış. Kadın dayanışma ağlarının içselleştirilmesi lazım.


   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  [​IMG]

  Aşk kitabının yazarı Elif Şafak, Türkiye'de daha önce yapılmayan bir projeyle okurlarına merhaba diyor. “Kâğıt Helva” adlı kitabında Elif Şafak'ın dokuz kitabından seçilmiş yazılar bir araya getiriliyor.

  Elif Şafak, çok satanlar listesinin üst sıralarında yer alan “Aşk” adlı kitabının hemen ardından yeni bir kitap daha yayımlıyor. Aralık ayının ilk haftasında Doğan Kitap etiketiyle raflarda görülecek “Kâğıt Helva” adlı kitap, Şafak'ın ilk romanı “Pinhan”dan bu yana çıktığı yazarlık yolculuğunun kısa bir özeti.
  Yazar “Kâğıt Helva”da Türkiye'de daha önce yapılmamış bir projeyle okurun karşısında bu kez. “Best of Elif Şafak” diyebileceğimiz kitap, Elif Şafak'ın sekiz romanı ve tek deneme kitabı “Med-Cezir”den yazar tarafından seçilmiş paragrafları bir araya getiren, hayata dair bir derleme.

  Şafak, “Her kitabımda farklı bir ben, farklı bir dil var. Bir önceki kitap olmadan bir sonraki roman yazılamazdı. Bu kitapta 15 yıllık yazın hayatımdaki yönelimi, izleği ve durakları bir araya getirdim” diyor. Kitapta yazarın “Aşk”ta 40 kuralla okuruyla paylaştığı felsefesini, fikirlerini, 15 yıl önce yazdığı ilk romanı “Pinhan”da da, ana izlek olarak ortaya koymuş olduğu görülebiliyor.

  Başta aşk olmak üzere, insan, yolculuk, varoluş, inanç, zaman, kadınlık, yazmak, kimlik, yalnızlık, dostluk ve sevgi gibi temel temaları işleyen, 156 sayfalık bu alıntılar kitabını Alametifarika tasarladı. Kitaba M.K. Perker'in illüstrasyonları eşlik ediyor. Şafak, “Pinhan”dan “Aşk”a yürünen yolda geriye doğru bir bakış olduğuna dikkat çektiği kitabın adının “Kâğıt Helva” olmasını ise “kâğıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam” diyerek açıklıyor.

  Coelho da yaptı

  Ünlü yazar Paulo Coelho'nun “Simyacı” ve “On Bir Dakika”nın da aralarında olduğu çok satan kitapları, röportajları ve yayımlanmamış yazılarından alıntılar içeren “Life: Selected Quotations” adlı bir kitabı bulunuyor. 2004'te yayımlanan kitap, henüz Türkçeye çevrilmedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Elif Şafak Kağıt Forum Tarih
Elif Şafak Kağıt Helva Kitap, Resim ve Dergi 1 Aralık 2009
Elif Şafakın Sözleri ve Yazıları Güzel Sözler-Mesajlar 28 Eylül 2012
Elif Şafakın Sözleri - Elif Şafak Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 21 Eylül 2011
Araf Romanı Elif Şafak Kitap, Resim ve Dergi 10 Eylül 2011
Elif Şafak - Göçebe Aşklar Güzel Sözler-Mesajlar 27 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş