Elie Wiesel - Elie Wiesel Biyografisi - Elie Wiesel'in Eserleri

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Elie Wiesel - Elie Wiesel Biyografisi - Elie Wiesel'in Eserleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elie Wiesel
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Elie Wiesel, ABD Kongresinde konuşurken.
  [​IMG]
  Eliezer Wiesel (d. 30 Eylül 1928), Nobel Barış Ödülü sahibi edebiyatçıdır.
  Romanya'da dört çocuklu bir Yahudi ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. 19 Nisan 1944'te Naziler tarafından ailesiyle beraber Auschwitz-Birkenau toplama kampına gönderildi. Sol koluna dövmeyle A-7713 numarası işlendi. Annesi ve en küçük kardeşinin burada öldürüldüğü sanılıyor. 1944 yılının sonunda babası ile beraber Buchenwald Toplama Kampına nakledildi. Babası 28 Ocak 1945'te açlık ve hastalıktan öldü. O tarihe kadar babası ile beraber kalmayı başardı. Kamplarda çalıştırılarak geçirdiği bir yılın ardından, 11 Nisan 1945'te Buchenwald kampının Amerikan ordusu tarafından ele geçirilmesiyle, özgürlüğüne kavuştu.

  Buchenwald toplama kampı, 1945; Wiesel alttan ikinci sırada soldan yedinci
  [​IMG]

  Savaştan sonra bir Fransız yetimhanesine yerleştirildi ve hayatta kalmayı başaran iki kızkardeşiyle bir araya geldi. 1948'de Sorbonne Üniversitesinde felsefe öğrenimine başladı. Hayatını gazetecilik yaparak kazandı.
  1952 yılında François Mauriac'la tanışana kadar, savaş sırasında yaşadıklarıyla ilgili yazmayı reddetti. Daha sonra yakın arkadaşı olan Mauriac onu yazmaya ikna etti. Bunun üzerine ilk kitabı Gece'yi yazdı ve 1958 yılında yayımlattı.
  Yahudi Soykırımı'ndan kurtulmuş olan Avusturya doğumlu yazar Marion Esther Rose ile evlendi. 1972'de oğulları Shlomo Elisha doğdu.
  ABD'de yaşadığı yıllarda 40'tan fazla kitap yazdı ve birçok edebi ödül aldı. 1986 yılında şiddete ve ırkçılığa karşı duruşuyla Nobel Barış Ödülü aldı.

  Türkçe'de Yayımlanan Kitapları

  • Gece, Gözlem Gazetecilik Basın Yayın
  • Gündüz, Gözlem Gazetecilik Basın Yayın
  • Sürgünler Çağı, Doğan Kitapçılık
  • Şafak Vakti, E Yayınları
  • Bugünün Yahudisi, Cep Kitapları
  • İki Sesten Anılar, Can Yayınları
   

Bu Sayfayı Paylaş